Eesti naine vahetas kogu kosmeetika välja: Šampooni asemel 2 kg savi ja kreemi asemel vahustatud või

Mai alguses rääkis “Laseris” tartlane Triin Nõu, kuidas ta pole aastaid šampooniga pead pesnud. Tegelikult pole šampoonivabadus aga Triinu ainus keskkonnasõbralik tegu. Kogu tema kosmeetikariiul on totaalselt vahetunud. Piilume, milliseid nippe Triin kasutab ja teistelegi jagab.

Triin, miks Sa ei osta normaalset šampooni ja kreemi nagu enamik meist? 

Umbes 10 aastat tagasi avastasin, et ma olen huulepalsamist sõltuvuses. Tegelikult juhtis sellele tähelepanu üks mu tollane lähedane inimene. Ise ma polekski seda märganud. Kui ma ennast rohkem märkama hakkasin, siis panin tähele, et kasutasin huulepalsamit tõesti kümneid kordi päeva jooksul. Mu huuled olid nii kuivad, et ma ei saanud muud moodi hakkama, kui pidin neid kogu aeg niisutama. See oli esimene hetk mu elus, kus ma mõistsin, et võib-olla kõik kosmeetika ei ole meile hea. Vahetasin oma huulepalsami looduslikuma vastu välja ja probleem kadus.

Mis selle huulepalsami sees oli?

Sellest on nii kaua möödas, aga usun, et see oli mingi sünteetiline aine, mis takistas nahal hingamist ja tekitas sõltuvuse. Palsamis olev alkohol kuivatas huuled pidevalt ära. Selleks, et huuled oleksid niisked pidi kogu aeg palsamit juurde panema.

Nüüd kasutan endatehtud, kuhu panen ainult kolm komponenti: sheavõi, magusmandliõli ja mesilasvaha. Tegelikult saab viimase asendada kaktusevahaga ka, et veganitele ka sobiks.

Mis sinu kreemides oli? Mis on need ained, mida ei tohiks kreemis olla ja miks?

Õnneks ma ei olnud väga suur näokreemitaja. Kätekreemi kasutasin, aga ma ei mäletagi enam millist. Pole lihtsalt nii kaua kasutanud. Pole isegi meeles enam, mis seal täpselt sees oli, aga üldjuhul on näokreemis nii suur kogus erinevaid aineid, mida tegelikult vaja pole.

Paraffinum liquidum – see on sama aine, mida kasutame autos kütusena ehk nafta. See on kileplastik, mis tekitab nahale kile, mis ei lase nahal normaalselt oma tööd teha.

Mida sa kreemi asemel kasutad?

Ma teen ise kätekreemi, mis sobib ka kehale. Sinna ma panen naturaalseid taimeõlisid ja taimevõisid sisse. Katsetasin päris mitu korda, et leida sellist mõnusat tasakaalu ja lõpuks õnnestus. Kui olen sõidus ja kätekreem jäi maha, siis saab isetehtud huulepalsamit ka kätele panna. Töötab väga hästi. Töötab isegi paremini kui kreem, sest seal on vaha sees. Tekitab kaitsva kihi kätele ja see ei kulu nii kiirelt maha kui tavaline kreem.

Ma olen proovinud õli kätekreemi asemel. Täiesti mõttetu! Käed on jumala karedad ja hiljemalt detsembriks on nahk nii kuiv, et kisub verele… Mis su kogemus on?

Ma ka katsetasin kookosõli ja oliiviõli, aga kumbki neist ei töötanud. Kuid mul on tutvusringkonnas neid, kes kasutavad ainult õli ja ütlevad, et sellest piisab. Minu nahk aga ei tahtnud seda. Nahk on ju kihiline ja õlid ning võid mõjuvad erinevale sügavusele. Minu nahale on parem kui on mitu õli ja võid koos. Üks puhas õli ei toiminud.

Kas sa kunagi küüsi lakkida ei taha?

Teismelisena olen ikka lakkinud küll, aga mul oli alati pärast lakkimist ebamugav tunne: midagi on küünte peal. Küüned ei saanud hingata. Sain nüüd hiljuti teada, et küüs ju tegelikult hingab ja kui sa need õhuavad kinni lakid, siis tekibki tunne, et miskit on küüne peal. Nüüd enam ei mäletagi, mil viimati kasutasin. Äkki 15 aastat tagasi ja küüned on seni täiesti terved. Mul pole ka muidugi küüntega terviseprobleeme. Osadel on rabedad küüned ja peavad lakkima, et pinda tugevada, aga mul õnneks seda probleemi pole.

Mis muidu tavalise küünelaki sees on, et see sulle hirmus tundub?

Eks seda ole päris palju arendatud ja nüüd on looduslikumad alternatiivid olemas, kus on vähem naftabaasil koostisosi.

Triin korraldab ka töötubasid, kus kreemitegu üheskoos ette võetakse. Foto: Ruth Mändma

Peale huulepalsami ja poekreemi ära viskamist revideerisin suurema osa oma kosmeetikast. Minu koju oli kogunenud palju pudeleid ja tuube, mis pidid aitama mul kroonilisest aknest lahti saada, aga enamasti need tooted mu nahal ei töötanud. Ühel hetkel jõudis minuni tugevalt teadmine, et saab ka teisiti ja võib-olla on akne leevendamiseks hoopis loomulikumaid viise.

Mida see endaga kaasa tõi?

Kosmeetikavaba elu tõi mu ellu hästi palju ruumi ja aega. Mu sahtlid ja riiulid vabanesid üleliigsest. Mul ei olnud enam vajadust käia poodides ja uurida erinevaid uusi vahendeid, mis võiksid mu olukorda parandada, sain sellele kuluvat aega ja raha kasutada hoopis muuks. Üleliigsest loobumine aitas mul keskenduda teistele asjadele.

Vahel ikka on pidulikum sündmus, kas siis ei teki soovi huuled punaseks võõbata ja ripsmed kulmudeni koolutada?

Mul isegi on üks looduslik huulepalsam, mis toonib huuli ka. Kui otsida, siis looduspoodides on variante olemas küll. Ripsmetega ja meikimesega on aga lood nii, et kui paar korda aastas vaja, siis lähen meikari juurde. Ei näe põhjust, et peaksin endale ostma palju vahendeid ja neid siis kodus hoidma. Neil on ju ka realiseerimistähtaeg ja ma pigem kasutan siis teenust.

Ja kuidas nüüd on? Kui poodi satud, siis šampooni ilmselt ei osta?

Endiselt ei käi poes šampooni ostmas. Nüüd juba üheksa aastat pole ostnud. Tellisin just Amazonist kaks kilo savi.

Kaks kilogrammi? Päris suur hunnik, kas see läheb sõprade peale jagamiseks või kulub kõik endal ära?

Tellisin suure koguse, sest Eestisse natukese haaval osta on päris kulukas. Pigem tellin ühe korraga suurema koguse ja saan aasta kindlasti hakkama sellega.

Mullu kevadel tuli sul välja raamat “Isemoodi ilus”, kus õpetad inimestele, kuidas ise šampooni ja ka kosmeetikat teha. Kas nüüd aastaga on tulnud väga palju šampoonivabu inimesi juurde Eestisse?

Väga palju pole tulnud, aga inimestel ikka huvi on. Selles mõttes on see teema, mis on hoogu juurde saamas Eestis. Mu raamat tuli ju välja eriolukorra ajal ja mul oli plaanis teha ka õpitube, aga need jäid kõik ära. Aasta lõpus üks siiski õnnestus teha. Nüüd selle aasta veebruaris õnnestus ka veel teha üks õpituba, aga nüüd jälle kõik lukus. Õnneks juuni lõpus on Valgas loodusfestival.  Seal räägin inimestele šampoonivabadusest.

Mida poest kosmeetika ostmisel silmas pidada või kuidas üldse vähema kosmeetikaga hakkama saada? Triin teab ja pani raamatusse kirja.

Hästi palju on müügile tulnud erinevaid tahkeid šampoone. Mis sa neist arvad?

On tore, et alternatiiv on olemas. Ökopoed toovad maale igasugu erinevaid tooteid. Valik on päris kirju. On inimesi, kellele need sobivad. Sõltub väga palju elustiilist ja juuksetüübist. Ma ise olen proovinud ka Nurme oma, aga mulle ta ei sobinud. Tegi juuksed raskeks ja minu peanahale on seep liiga karm. Kuigi tahkete šampoonide koostis pole just sama, mis päris seebil, siis sealne seebikivi ikka ei sobi mulle.

See on vist selline jube katsetamine, et leida see päris õige ja hea asi?

Olen märganud, et inimesed proovivad erinevaid läbi. Nad justkui võtavad endale eesmärgi: pean kasutama tahket šampooni ja siis ostavad endale erinevate tootjate omi kokku. Lõpuks aga saavad ikka aru, et see ei sobi neile.

Sellel on ikka tarbimise maik juures. Ostad kogu aeg uusi tooteid ja proovid erinevaid asju. Ühelt poolt üritad olla öko ja hoida kokku pakendeid, aga samas ostad neid erinevaid tooteid kokku.

Pakendivaba elu miinus ongi see, et hea lahenduse leidmine, eeldab ikka tarbimist. Ideaalse toote leidmiseks peab proovima väga palju erinevaid variante läbi. Minu jaoks on olnud pakendivabaduse konks selles, et peab tarbimist vähendama. See ei tähenda, et pean kõikidele oma toodetele leidma keskkonnasõbraliku ja pakendivaba alternatiivi. Küsimus on selles, kuidas üldse vähem tarbida.

Pakendivaba elustiili juures läheb inimestel see põhiline nagu kaduma. Räägitakse: taaskäitle, sorteeri prügi jne. Aga ei räägita põhilisest: mõtle, kuidas on võimalik vähem tarbida! Ka ökotooted on pakendatud. Samuti on nende valmiseks vajalik tooraine pakendatud ja sellel kõigel on oma jalajälg.

Siin on väga hea nipp, mida aeg-ajalt katsetada: mitte minna poodi.

Triinu parimad retseptid

Taimevahaga huulepalsam (30 ml)

  • 2 g boliivia kleistokaktuse (Cleistocactus candelilla) vaha
  • 7 g shea-võid
  • 1,5 spl magusmandliõli

Sulata vaha ja shea-või vesivannil ning viimasena lisa juurde magusmandliõli. Vala saadud segu kohe vormidesse hanguma. Nii lihtne ongi!
Kui suvisel ajal huulepalsamit ei kasuta, siis pane see külmkappi uut hooaega ootama – nii pikendad selle säilivusaega.

Vahustatud universaalkreem (200 ml)

  • 25 g shea-võid
  • 20 g avokaadoõli
  • 15 g kakaovõid
  • 15 g kookosõli
  • 20 tilka eeterlikku (greibi)õli

Sulata kõik koostisosad (v.a avokaadoõli) vesivannil, viimasena lisa avokaadoõli. Aseta saadud segu külmkappi jahtuma. Kui segu hakkab tahenema, siis võta see korraks külmkapist välja, vahusta kergelt mikseriga ja pane uuesti külmikusse. Niimoodi jahuta ja vahusta kolm-neli korda, kuni oled saavutanud vahuse konsistentsi. Viimase vahustamiskorra ajal lisa kreemisegule eeterlik õli.

Kreem on valmis purki panemiseks, kui selle konsistents on õhuline ja meenutab vahukoort.

 

PS. Ise saab teha ka väga hästi toimivat deodoranti. Võtab higihaisu ära ja mingeid plekke ka ei ole. Uuri siit lähemalt!