Lihtne viis, kuidas prügiveo eest neli korda vähem maksta

“Enne oli äravedu üle nädala ja ikka oli kast iga kord täis ja prügi ei mahtunud kuskile. Siis sai rohkem makstud ja tellitud iganädalaseks. Kui aga otsustasime pakendid välja võtta ja need kollase kotiga tasuta ära anda, siis nüüd käib tavaprügi äravedu korra kuus,” jagab Saue vallas elav Margus Jõemägi oma kogemust.

Kuidas see on võimalik?

Korrektsel sorteerimisel kolib vähemalt pool senise segaolmejäätme konteineri sisust pakendikonteinerisse, kuna pakendite osakaal koduses jäätmetekkes on mahult üle 60%. Nii tekibki reaalne rahaline sääst, sest pakendite äravedu on kuni kümme korda soodsam kui olmeprügi äravedu. Eramajades elades on sääst veelgi suurem, sest äravedu on tasuta.

Mis ma tegema pean?

Jäätmete liigiti kogumiseks on vaja kodus leida koht neljale kogumisnõule, et koguda eraldi pakendijäätmed, biolagunevad jäätmed, paber-papp ning segaolmejäätmed. Kõige suurema kasti saab seejuures jätta pakendite jaoks, sest just neid tekib kõige rohkem.

Pakendikasti lähevad kõik, mis vähegi on millegi pakendamiseks kasutatud. Kommipaberid? Jah! Vorstikiled? Jah! Jäätisetopsid? Jah! Hakklihapakendid? Jah! Tordikarbid? Jah! Mitmest materjalist mänguasjakarbid? Jah! Saiakese kott? Jah! Olmekeemia pudelid? Jah!

Need kõik on pakendid ja nende käitlemise eest peab maksma tootja, mitte tarbija.

Kuidas säästa, kui elan oma majas?

Eramajas elades saad liituda “kollase pakendikoti” teenusega. Nii saad iga kuu pakendijäätmeid tasuta ära anda 150-liitrise kollase kilekotiga. Ühest majast viiakse tasuta ära kuni 5 kotti pakendeid kuus. Vedu toimub iga 28 päeva tagant, kollane kott tuleb äraveo päeva eelsel õhtul tõsta aia taha või aeda nähtavale kohale ning suur hulk pakendiprügi viiaksegi sinu kodust täiesti tasuta ära. Täis koti asemele jäetakse uus tühi kott. Teenuse tellimiseks kliki siia.

Kui palju Margus raha säästab?

kui kõik prügi ühte kasti visata kui pakendid eraldi korjata
sorteerimata prügi äravedu 4 x 11,69 pakendiprügi äravedu tasuta
  sorteeritud olmeprügi äravedu 1 x 11,69
Kulu kuus: 46,76 Kulu kuus: 11,69
Reaalne sääst iga kuu: 35 eurot ja seitse senti  

Elan kortermajas, mis nüüd?

Korteriuste tagant keegi kahjuks kollaseid kotte ära korjamas ei käi. Suuremates asulates saavad kortermajad endale tasuta pakendite ära veo tellida aga sellegi poolest. Konteiner tuleb korteriühistul soetada või rentida. Suurima pakendikonteineri puhul maksab see 5,70€ kuus ehk 80 korteriga majas elades seitse senti korteri kohta. Sõltuvalt omavalitsusest on pakendite äravedu tasuta või kuni kümme korda soodsam kui olemeprügi äravedu.

Olmeprügi äravedu kortermajas maksab 191 eurot, pakendite äravedu 19 eurot ja bioprügi ning vanapaberi äravedu on tasuta.

Kui majal pakendikonteiner puudub, tuleb pöörduda ühistu juhatuse poole ja paluda neil see siit tellida. Kui juhatus pole nõus, tasub neile meelde tuletada, et jäätmete liigiti kogumine on kohustuslik kõikidele kodumajapidamistele Eestis. Ja muidugi ka see, et tegelikult on sorteerimisest mingi väike kasu ka – mida rohkem me pakendeid jäätmekäitlejatele tagasi saadame, seda suurem on tõenäosus, et neist uued plasttoolid, plastkastid või muu väärt kraam saab.