Zuzu Izmailova naisena poliitikas olemisest: “Mind on ähvardatud ära vägistada ning sõimatud džunglipärdikuks.”

Poliitikas suunatakse naiste pihta oluliselt rohkem rõvedaid solvanguid, kui seda meestele tehakse.

“Mind on ähvardatud Eestist välja saata, on ähvardatud ära tappa ning ära vägistada,” räägib keskkonnaaktivist ja 3 lapse ema Züleyxa Izmailova. Viimase ähvarduskirjaga pöördus naine ka politseisse, kus talle üsna kiirelt selgeks tehti, et sellega pole paraku midagi võimalik ette võtta.

“Ma olen kõik kirjad ka avalikustanud ja tahan, et nad teaksid, et ma ei karda neid,” räägib Zuzu.

“Ka abilinnapeana töötades pidin volikogu ees oma eelnõusid kaitsma kus samamoodi peamiselt EKRE saadikud mind ründasid,” räägib naine ning kirjeldab, kuidas temast seksuaalse alatooniga videoid tehti. “Nendes videoites oli minu pea pandud kellegi teise keha külge. Ja see alumine osa kehast tegi imelikke liigutusi,” meenutab Zuzu.

Üksikvanemana oledki täiesti üksi

Izmailova räägib ka enda kunagisest aastast üksikemana ning nendib, et riik ei kaitse üksikvanema hüvesid käia näiteks töö või koolis. “Kui lapse teine vanem ei soovi rahaliselt ega muul viisil lapse kasvatamisega tegeleda, siis sa põhimõttelselt oledki üksi,” räägib Izmailova.

Naine tõdeb, et poliitikas töötamist ta üksikemana endale lubada ei saaks. “Abilinnapeana ma sain ka tööd teha ainult tänu sellele, et mu mees oli tol ajal kodune ja hoolitses ise lapse eest,” räägib Zuzu.

Rasedana poliitikasse? Hulluks oled läinud?

Kui Mailis Reps kandideeris presidendiks, siis hiljem selgus, et ta oli sel hetkel lapseootel. Meedias vohasid kommentaarid jutkui oleks rasedana naisel keelatud karjääri teha. “Mäletan, et seal oli selline reaktsioon, nagu Mailis Reps oleks varjanud oma rasedust. Et näe, ise on rase aga tahab presidendiks saada. Minu meelest Eestis pole keelatud rase olla,” on Zuzu veendunud.

“Kui ma olin Tallinnas abilinnapea, ootasin ma oma kolmandat last. Parasjagu olid Riigikogu valimised ning debattides üles astudes paistis mu rasedus ka juba välja. Ja ka mina sain siis hirmsaid kirju just selle baasilt, et kuidas ma olen nii ülbe ja püüan Riigikokku pääseda, ise olen rase!” meenutab naine ning imestab, et meie riigis pole ju keelatud lapsi saada.

“Küsiti ka, et mis ma endale õieti ette kujutan, et hakkan vankriga Riigikogu vahet käima või?”

“Võib olla see, kuidas naistega poliitikas käitutakse näitabki seda, kuidas naistega ka kodus käitutakse,” tõdeb Zuzu.