“Mitte ükski inimene ei viitsi sul karpi kuhugi restorani tagasi viia!”

Viitsib küll! Peab viitsima! Meil lihtsalt ei ole enam muud varianti! Juba praegu upume pakendiprügisse. Ma ei taha enda lastele sellist elukeskkonda.

Olen pakendivabalt ostelnud umbes 3-4 aastat ja see on päris heaks harjumuseks kujunenud. Küll aga ei viitsi ma üldse ise süüa teha ja no aega ka selleks ei ole! Väga tahaksin toitu lihtsalt kaasa osta või koju tellida, aga seda ma teha ei saa, sest see prügikogus ei ole mulle lihtsalt vastuvõetav. Miks ma ei saa toitu koju tellida ilma, et mu prügikast hetkega täis oleks? Kui ei saa, siis tuleb midagi ette võtta.

Okei, lähen siis toidule oma karbiga järele

Oma karbiga on lihtsalt mõned probleemid.

Näiteks unustasin selle pidevalt koju ja sellistel kordadel jäigi toit kaasa ostmata, sest prügi ma ju tekitada ei tahtnud.

No ja kui oma abikaasa olen juba päris hästi ära rääkinud, et ta igale poole oma karbi kaasa võtaks, siis paljud teised pereliikmed saadavad mu kuu peale, kui teen ettepaneku, et nad prügitekke vältimiseks oma karbi kaasa võtaksid. Prügi neile ei meeldi, aga piisavalt julgust ka ei ole, et selles osas midagi ette võtta. Kui toidukoht ise korduskasutatavat karpi pakuks, siis oleks paljudel inimestel seda hulga julgem küsida.

Oma karbiga minnes võib juhtuda, et kokk köögist karjub: “Terve ribi siia karpi ei mahu. Mis ma teen?” Kui toidukoht ise korduskasutatavat karpi pakub, siis järelikult nende toit sinna ka mahub.

Lisaks, oma karbiga ikkagi toit nii koju ei tule, et ma diivanilt püsti tõusma ei peaks.

Mis oleks, kui teeks “oma karbiga” ostlemise kõikidele mugavamaks!

Esimest korda käis selle idee välja minu õde juba 2020. aasta alguses, veel enne koroonapandeemia algust. Kuna idee tundus nii hea ja lahendas meie enda probleemi, siis olime isegi valmis mingisugusele 2-päevasele äriideede kiirendile minema. Kahjuks õele ikkagi kuupäevad ei sobinud ja kiirendile jäi minemata. Praegu kirume, et me juba siis tegutsema ei hakanud, sest kohe tuli ju koroona peale. Toidu kaasamüük ja sellega kaasnev pakendireostus kasvas hüppeliselt!

2020. aasta jõuludel istusime perega õhtusöögilauas ja teema tuli taas ülesse. Meil õega õnnestus ka emal silm särama panna ja nii me ülejäänud jõulupuhkuse ajusid ragistasime, kuidas see karp ikkagi ringlema saada.

Seadsime ülesse isegi mängukohviku, võtsime välja mänguraha ja karbid ning kutsusime “kliendid” kohvikusse, et aru saada, kuidas see karbilogistika ikkagi toimima peaks. Praegu tundub RingKarbi idee geniaalselt lihtne ja imestame, kuidas sellest alguses ilma mängukohvikuta aru ei saanud.

Milleks tõmmelda kui loodus niikuinii sinnasammusesse keeratud?

“Mitte ükski inimene ei viitsi sul karpi kuhugi restorani tagasi viia,” ütlesid mulle alguses mitmed head tuttavad.

Kui praegu sellise kommentaari osaliseks saan, siis vastan tavaliselt umbes nii: “Jah, ühekorrapakend on absoluutselt väga mugav variant. Lihtsalt kasutad mõned minutid ja viskad siis ära. Väga mugav tõesti!” Tavaliselt sellisest iroonilisest vastusest piisab, et inimene saab aru, kui lühinägelik ta on! Oleme looduse juba nii p…sse keeranud, et me ei saa enam asju otsustada ainult mugavuse põhjal! Lapsevanemana ei saa ma üldse aru, kuidas on võimalik, et me oleme nii mugavad, et sellest, millise elukeskkonna oma lastele jätame, on meil savi! Peaasi, et ma ei peaks oma karpi kuhugi restorani tagasi viima!

Õnneks oli positiivset tagasisidet meie tegevusele väga palju rohkem ja uskusime ise ja siiani usume, et teeme õiget asja! Inimeste tarbimisharjumuste muutmine ongi väga raske, aga kuskilt tuleb pihta hakata. Saame järjest enam aru, et RingKarp on suuresti kommunikatsiooniprojekt, mille eesmärk on inimeste keskkonnateadlikkuse tõstmine.

“Kui inimestele järjekindlalt süsteemi pakutakse ja tutvustatakse, siis jõuab selle eesmärk ja mõte ükskord kohale ka. Julgustan kõiki toiduasutusi süsteemi kasutusele võtma. Ei pea kartma, et tagatisraha on suur või inimestele ei lähe teema korda. Kõik on hästi ja Eesti inimesed on päris keskkonnateadlikud ning järjest aktiivsemad ka ise panustama,” kinnitab Brasserie 11 restorani esindaja Kati Plaamus.

Oh, oleks meil vaid oma restoran!

Kuna RingKarbi otseseks kliendiks on toidukoht, siis tundsime alguses väga puudust kellestki, kes restoranide hingeelu teaks. Julge hundi rind on rasvane. Kuna ükski restoraniomanik meie tiimi siiani tulnud ei ole, siis hakkasime lihtsalt toidukohti läbi käima ja neid pilooti kutsuma. Esimene toidukoht, kellele oma ideed esitlesime, oli restoran Kius. Tagasiside oli nii positiivne ja Kiusi meeskond oleks olnud kasvõi homne päev valmis katsetama hakkama. Kõikidele probleemidele, millele meie lahendust ei näinud, olid neil kohe vastused olemas. Super algus! Aga nagu on erinevad inimesed, on erinevad ka toidukohad. Ja kunagi ei tea ette, kuidas uutesse ideedesse suhtutakse. Mõni toidukoht, kes me arvasime, et hüppab kohe pardale, tegi meie idee täielikult pihuks ja põrmuks, aga samas mõni teine koht, kelle osas ise alguses ettevaatlikud olime, tuli kohe ideega kaasa. Nüüdseks oleme karastunud ja oleme kõigeks valmis. 🙂

Pilootprojekt algab homme ja meil ei ole karpe!

Kui logistika olime paika saanud ja toidukohtadelt ka esmased nõusolekud piloodis osaleda, siis järgmise sammuna oli vaja leida sobilikud karbid. Arvasime, et see on kogu ettevõtmise juures kõige lihtsam. Võtame lihtsalt mingid karbid ja teeme piloodi ära. Tegelikkus oli see, et sobilikke karpe, mis oleksid mugavad kasutada nii toidukohale kui ka kliendile, oli VÄGA raske leida. Lisaks tundus, et ainukesed variandid on kas Hiinas või USAs ja see ei tundunud eriti keskkonnasõbralik variant.

Terviseameti eest meid hoiatati, aga et nende kontrollist nii raske läbi saada on, me ei osanud küll oodata. Kõikide meie õnneks teevad nad väga korralikku tööd, sest enamik meie pakutud karpidest lükati tagasi, kuna meil ei olnud ette näidata vastavaid deklaratsioone, mis toiduohutust kinnitaksid.

Lõpuks leidsime endale ideaalsed karbid, kõikidele toiduohutusnõuetele vastavad, Šveitsist ja need saabusid Eestisse päev enne piloodi algust! Oli väga pingeline.

“RingKarp, kus te nii kaua olite?!”

Kui 8. märtsil avalikuks tulime, siis oli mõnevõrra uskumatu, mis sotsiaalmeedias toimuma hakkas! Saime aru, et me ei ole ainukesed, keda see mega prügikogus häirib.

Meid on hästi võetud ka toidukohtade poolt, sest senini ei olnudki toidukohal, kes päriselt ka keskkonnasõbralik olla tahtis mitte mingisugust lahendust. Biolagunev pakend justkui tundub rohelisem variant, aga tegelikult teavad juba päris paljud, kus see biolagunev oma teekonna Eestis lõpetab. Ikka ahjus.

“Kurat, meil on konkurent!? Konkurendid?!”

9. märtsil ehk päev pärast meid tuli avalikkuse ette tuntud ärimeeste ettevõtmine Bringpack, mis lahendab samuti ühekorrapakendite probleemi. Kui olime esimesest šokist üle saanud, siis saime aru, et pole hullu – tegutseme ju mõlemad pakendiprügi vähendamise nimel. Lisaks on meie süsteemid ja tooted küllaltki erinevad. Nüüdseks on Eesti turul ka kolmas tegija Ringo ja ju neid tuleb veel ka juurde.

Kui konkurente ei oleks, siis me vist endiselt otsiks endale alles karpe ja mängiksime mängukohvikut:) Seega, konkurents absoluutselt paneb kiiremini tegutsema!

Negavati roheideede konkurssilt 2. koht ja mitmed eriauhinnad!

Hoolimata sellest, et nii mõnigi hea tuttav arvas, et me oleme hulluks läinud ja et selline idee ei saa mitte kunagi töödata kandideerisime veebruaris Negavatt roheideede konkurssile. Rekordilise 113 idee seast valiti RingKarp TOP20 hulka! Ja sealt edasi TOP9 hulka!

8. juunil toimunud finaalvõistlusel läks mei tõeliselt hästi ja oleme sellise tunnustuse eest väga tänulikud! Vaadake milliste teiste ideedega konkureerisime! Ei oleks tahtnud žürii nahas olla!

Kui oled 18-30aastane ja sul on väiksemgi mõte, kuidas keskkonnahoidu oma panus anda, siis Negavatt on suurepärane võimalus, et see ei jääks ainult sinu salaunistuseks, vaid lendaks kaugemale!

Kuidas RingKarbiga toitu prügivabalt kaasa osta

Helista RingKarbiga liitunud toidukohta ja palu panna toit kaasa ringkarpi. Esimesel korral maksad karbi eest 10€ ja topsi eest 5€  ja saad endale väga ägedad korduskasutatavad tooted kasvõi kogu eluks! Selle ostuga kaasneb aga üks oluline boonus! Kui karbi/topsi ÜKSKÕIK millisele võrgustikuga liitunud toidukohale tagastad, siis saad tagasi kas KOGU raha või uue karbi koos uue toiduga. Ehk tegelikult on RingKarp sulle TASUTA!

Meie süsteemis pesevad karbid toidukohad, sest neil on nagunii pesuvõimekus olemas. Kui meil oleks tagastuskastid, siis see tähendaks, et peaksime neid igapäevaselt tühjendama, karpe pesujaama transportima, pesujaamast lattu ja laost toidukohtadesse. Mõttetu ressursside raiskamine.

Meil ei ole veel õnnestunud Bolti/Wolti võrgustikku saada. Ausõna tegeleme sellega igapäevaselt. Seniks aga toeta kohalikku restorani ja jäta kulleriraha toidukohta. Lisaks saad toidule ise järele jalutades oma tervisesse investeerida! Kui toidukoht ise kullerdab, siis saad toidu ka koju tellida ja karbid kohe kulleriga tagastada.