Retseptid: soodaga kodu puhtaks!

Mida kõike saab soodaga teha? Oma kaenla alla seda juba määrime ja see tõesti töötab. Retsepti, kuidas teha soodast deodorant, mis päriselt ka töötab, leiad siit.

Siimu ema puhastab parkunud teetasse. Selleks tuleb võtta tassid, mis niisama küürides enam puhtaks ei taha minna, siis võta näpuotsatäis soodat ja hõõru tass läikima. Pärast loputa ja tassid on puhtad.

Torud puhtaks soodaga? Vist küll!

Nüüd selgus, et saab ka vannitoa torusid sellega puhastada. Vala sorts äädikat ja veidi soodat kraanikausi äravoolu ja lase seista. Mõnusalt vahutav reaktsioon peaks solgilukust igasuguse rõveda olluse minema kõrvetama. Oluline on aga 10 minuti pärast kuuma veega torud puhtaks uhada. Vastasel juhul võib juhtuda, et hommikuks torusid eriti polegi.

Mariil ja Siimul õnnestus solgilukk auguliseks söövitada sooda ja äädikaga.

Vannitoavuugid soodaga puhtaks? Jah!

Sega söögisooda vähese veega, et tekiks paks pasta. 

Kanna pasta vuugivahedele ja oota. 5-10 minuti pärast loputa ja mustus peaks kadunud olema. Nii räägib tark raamat. Tegelikkuses tuleb ikka vuugiharjaga hagu anda. Lihtsama variandi saab seitsme euroga kätte Prismast, uhkema, mis käib veevooliku külge, leiab 17 euroga Bauhofist. Vajadusel ajab asja ära ka vana hambahari, aga õige riistaga läheb töö mitu korda kiiremalt.

Nõud puhtaks soodaga? Loomulikult!

Meie nõudepesumasina loos (vaata siit järele!) soovitas ekspert kasutada populaarsete nõuedepesumasinatablettide asemel hoopis spetsiaalset pulbrit. Nii doseerite kõige täpsemalt ja saate ka korraliku tulemuse. Siin on nüüd üks pisike miinus – poodides eriti pulbrit ei müüda. Teine mure on ka see, et teadlased on kindlaks teinud: nõudepesuvahendis sisalduvad lisaained jäävad nõude külge ja sealt leiavad need tee meie organismi.

Õnneks abi olemas. Nõudepesumasinasse sobiva pulbri jaoks on vaja:

  • 300 g pulbrilist sidrunhapet – 2 eurot
  • 300 g soodat – 0,90 eurot
  • 300 g söögisoodat –- 0,35 eurot
  • 125 g nõudepesumasina soola – 0,20 eurot

Sidrunhape pehmendab vett ning hoiab katlakivieemal ning sooda + söögisooda moodustavad koos hea rasva ja mustuse lõhustaja. Sool toetab vee pehmendamist ja kaitseb masinat lupjumise eest.

TÄHTIS! Kõik koostisosad peavad olema kuivad. Seepärast peaksid kasutama ainult puhast soodapulbrit, et vältida kohest reaktsooni sidrunhappega. Niiske kristallsooda selle retsepti puhul ei sobi.

Sega ained klamberkinnitusega purgis kokku – seal on neid hea loksutada ja siis ka säilitada. Ühe masinatäie jaoks kasuta 1-2 teelusikatäit. Nii piisab sellest kogusest 30-40 pesukorra jaoks.

Kokku läheb see kogus maksma 3 eurot ja 45 senti, mis teeb ühe pesukorra hinnaks umbes 10 senti. See on  enam-levinud ökotablettidest 2-3 korda soodsam. Kõige kallim osa selles retseptis on sidrunhape ja seda ostes tasub olla tähelepanelik. Kui Prismas maksab selle kilo viis eurot, siis ökopoodides 10-15 eurot kilo.