Rohesõbraliku garderoobi ABC: kuidas šopata ning kuhu vanad rõivad viia?

Nii mõnigi mees on oma elu jooksul näinud enda naist seismas rõivastest pungil riidekapi ees väitmas, et “mul pole midagi selga panna”. Ometi tuleb ta iganädalaselt mingi uue kotikesega koju ja kohta, kuhu kodus riideid panna, varsti enam ei leia.

Mis oleks, kui ostaksime poest vähem riideid ning kasutaksime olemasolevad võimalikult targasti ära? Lihtne öelda, veel lihtsam teha!

Siit leiad enamlevinumad vead, mida riiete ostmisel tehakse ning ühtlasi ka mõned näpunäited, kuidas keskkonna- ja rahasäästlikumalt enda garderoobis järge pidada.

Mida ostlemisel silmas pidada?

  • Osta riideid, kotte ja jalanõusid mida on lihtne omavahel kombineerida. Kui sa oled leidnud endale sobiva stiili, siis pole mõtet püüda seda igal hooajal muuta. Kui armastad neutraalsetes toonides rõivaid, ei tasuks endale igaks juhuks soetada vikerkaare värvides kleiti, mida sa tõenäoliselt kunagi ei kannagi. Inglise keeles on olemas väljend capsule wardrobe mis sisuliselt tähendab, et riideid on vähe, kuid kõik sobivad sinu kehatüübiga ning kõike saab omavahel kombineerida. See omakorda paneb iga ostu üle kaks korda järele mõtlema ning on keskkonna- ja rahasäästlikkuse koha pealt suurepärane variant.
  • Riideeseme ostmisel vaata silte! Jälgi tekstiili koostist ning veendu, et rõivad oleks tehtud ainult ühest materjalist (nt 100% puuvill) kuna segamaterjalidest tehtud riietega pole ümbertöötlemisel midagi peale hakata. Vaata ka Laseri saadet tekstiilitöötlemisest!

    Jäta sellise koostisega riideese ostmata

  • Proovi riiete ostmiseks paika panna kindlad reeglid. Näiteks osta riideid ainult 2-3 korda aastas. Sedasi väldid impulssostude teket ning säästad kappi seisma ostetud rõivaste pealt ka hulganisti raha.
  • Osta teise ringi riideid. Tõsi, selleks tuleb poes riideid otsides pisut rohkem vaeva näha, kuid kokkuvõttes säästad keskkonda ning üsna tõenäoliselt saad kasutatud rõivaeseme ka kordades odavamalt. Võib olla on eelmine kandja seda vaid mõned korrad selga pannud, seega on asi veel pikka aega kantav. Samuti leiab teise ringi poodidest palju riideesemeid, millel veel eelmise poe hinnasiltki küljes – nagu uus! Loe, millised on Eesti kõige popimad kaltsukad.
  • Jälgi, et riideese sulle ka kenasti selga istub. Pole mõtet osta number väiksemaid pükse lootuses, et need kunagi sulle jalga lähevad. Kui sul ka õnnestub need söömata jäänud šokolaadide arvelt jalga saada, siis suure tõenäosusega ei ole sa selleks hetkeks nendest enam eriti vaimustuses ja kappi seisma need alatiseks ka jäävad.
  • Kui lähed poodi plaaniga riideid osta siis võta kindlasti kaasa ka korduvkasutatav kott. Enamasti ei osta sa kõiki rõivaid ühest kauplusest ja mitmest erinevast poest saadud väikeseid kilekotte koju viia pole väga keskkonnasõbralik. Ka on oluliselt mugavam viia asjad koju ühe suurema riidest õlakotiga kui kasutada selleks näiteks 4 väikest erisuuruses kilekotti.

Näide, kuidas capsule wardrobe süsteem toimib

Ühe mehe vana on teise mehe uus!

Aeg-ajalt tekib ikka rõivaid, mille kasutusiga sinu garderoobis on läbi saanud, kuid mida pole jõudnud lõpuni kanda. Neid ei tasuks niisama ära visata, pigem proovi anda neile uus elu.

Riided, mida sa enam ei vaja või ei soovi kanda, kuid mis on igati korralikud ning kandmiskõlbulikud, tuleks võimalusel edasi annetada. Selleks on teise ringi poodide juures vastavad konteinerid, kuhu riided saab viia.

Kogumiskast Tallinnas Paavli kaltsuka ees

Kogumiskast Tallinnas Sõle Rimi juures

Samuti on võimalus oma riided annetada heategevuslikuks korras inimestele, kes ise neid endale võimaldada ei saaks (Eesti Lasterikaste Perede Liit, Tallinna Hoolekande Keskus, üle Eesti asuvad naiste tugikeskused, MTÜ Heategevus Eestis Facebooki grupp). Ka tasub uurida loomade varjupaikadest (Varjupaikade MTÜ), kuna ka nemad vajavad aegajalt erinevate loomade pesade tarbeks riideesemeid või tekke-patju.

Tänasel päeval on paslik välja tuua ka annetamise võimalus ukrainas toimuva sõja tõttu kannatavatele inimestele. Ukraina heaks loodud kodulehelt leiad infot, kelle kaudu saad oma annetuse täide viia.

Kogu maailmas jõuab toodetud tekstiilist taaskasutusse vaid 1%, kuigi see number võiks olla kümneid kordi suurem.

Kuidas taaskasutada kodus vanu riideesemeid?

Katkise riideeseme korral püüa võimalusel seda parandada. Väikese püksisäärel oleva augukese pärast pole tarvis neid kindlalt minema visata, eriti kui tegu on sulle hästi istuva rõivaga. Lihtne niidi ja nõela kombinatsioon on siinkohal kindlasti abiks.

Mõne suurema kulumisega või katkist riideeset saad väiksemaks lõigates kasutada näiteks tolmulappidena. Sedasi saad särgist veel ennem ära viskamist viimast võtta.

Veel võid vanadest riietest õmmelda midagi täiesti uut – mängujänes lapsele, pesa koerale, padjapüür diivanipadjale, riidest kott toidukraami koju toomiseks jne. Siin kohal on piiriks ainult taevas ja fantaasiat lendu lastes võid eneselegi üllatuseks üsna ainulaadse eseme valmis nikerdada.

Ka pakendivabaks ostlemiseks saad õmmelda näiteks pisikesed kotikesed, millega on hea toidukraami pakendada. Samuti võivad vanadest padjapüüridest saada edukalt ka korduvkasutatavad leiva-saia kotid. Siin kohal on hea meenutada, kuidas õnnestus Laseril pakendivaba ostlemine ja ehk leiad veel ideid, kuidas vanu esemeid targasti ära kasutada.

Leivapäts pakendivabalt padjapüüri sisse

Allikad: