Sääsetõrje müüja: müüme ohtlikku toodet seni, kuni riik ära keelab

“Antud toode looduskeskkonnale kahtlemata ohtlik, aga see on tilk meres selle kõrval, mis toimub näiteks taimekaitsevahenditega,” põhjendab Küti Äri ja veebipoe jahimees.ee omanik Meelik Arnold Soomes skandaali sattunud Thermacelli sääsetõrjevahendite müügi jätkamist.

Arnoldi sõnul on nad Soomes toimuvaga kursis, aga enne, kui riiklikku keeldu ei tule, nemad toodet müügist ei eemaldada.

Balti Keskkonnafoorumi kemikaalieksperdi Heli Nõmmsalu sõnul on Thermacellis kasutatav pralletriin veekeskkonnale väga ohtlik aine ja seega on tema hinnangul õigustatud Soome teatud initsiatiivid selle toimeaine kasutamisest loobumiseks.

Lisaks veekeskkonna ohustamisele on pralletriin mürgine peale sääskedele ka kõikidele teistele putukatele. Maailma Terviseorganisatsioon avaldas juba 2004. aastal dokumendi, kus on kirjas järgnevad laused: “Prallethrin is of low mammalian toxicity, with no evidence of carcinogenicity” ja”is very toxic to bees and fish but of low toxicity to birds.” Ehk siis tegemist on imetajatele ja lindudele madala mürgisusega, kuid väga mürgise ainega nii mesilastele kui kaladele.

Delfi Maakodu portaal vahendab Jyväskylä ülikooli keemiaprofessor Petri Pihko sõnu, mille kohasalt sisaldab üks Thermacelli mürgipadjake piisavalt putukamürki, et tappa umbes 3 miljonit mesilast.

Kui su aias õitseb vähegi mõni lilleõis, tasub enne putukamürgi kasutamist pikalt mõelda.

Eestis müüakse Thermacelli rõõmsalt edasi ja kõigest hoolimata võib Eesti edasimüüja kodulehelt lugeda, et tegu on keskkonnasõbraliku tootega. Samas on Delfi andmetel tootega kaasas hoiatus, et see on mesilastele ohtlik ja õistaimede ning mesitarude läheduses on kasutamine keelatud. Huvitav, mis aspektist see siis keskkonnasõbralik on?

Savi need kalad ja mesilased?

Jah, inimesele on Thermacelli sääsepeletaja kasutamine põhimõtteliselt ohutu, sest seda ei kanta otse nahale. On uskumatu, et tänapäeval, kus oleme looduse nii p*** keeranud, lähtume riskide hindamisel ainult inimese heaolust! Ajal, mil kõikjal maailmas purustatakse järjest kuumarekordeid ja maailm on kliimakatastroofi täieliku äärepeal, on raske muud moodi end väljendada. Maailma tuleb vaadata tervikuna ja me ei saa lähtuda ainult sellest, mis on inimesele kõige mugavam.

Tootja andmetel tekitab tõrjevahend enda ümber 21 ruutmeetrise sääsevaba tsooni. Arvestades seda, et alletriin on laialtlevinud putukamürk ka põllumajanduses, on päris loogiline, et koduaias surevad lisaks sääskedele ka paljud teised putukad. Seda muidugi tootja ei maini.

Soome ohutus- ja kemikaaliameti Tukesi peainspektori Elina Rydmani sõnul on sääsepeletajas kasutatav aine inimesele mürgine vaid alla neelates ja sisse hingates.

Toodet tuvustab video selgitab, kuidas “tekitatud soojus aurustab toimeaine”. Ingliskeelne naishääl ütleb taustaks, et toimeaine hajutatakse seadme ümbrusesse. Kuivõrd toimeaineks on putukamürk ja tootja lubab 21 ruutmeetrist kaitsevööndit, siis on loogiline järeldada, et toimeaine on seadme kasutamise ajal pidevalt õhus. Seega me kõik hingame seda ka sisse.

Parem paar sääsepunni, kui et paiskan õhku närvimürki

Heli Nõmmsalu rõhutab, et et probleem pole ainult Thermacellis. Kõikides sääsetõrjevahendites leiduvad sünteetilised toimeained on närvimürgid ja mõjuvad väikestes kogustes surmavalt eelkõige putukatele, kelle jaoks nad on ette nähtud. Kõiki sääsetõrjevahendeid tuleks kindlasti tarvitada kasutusjuhendi järgi, sest putukatele mõjuvad närvimürgid on sageli kahjulikud ka inimestele.

Lastele ei tohiks sääsetõrjevahendeid üldse peale määrida, kuna laste organism on kemikaalide kahjulikele mõjudele väga vastuvõtlik. Sama kehtib ka tundliku nahaga täiskasvanute ja allergikute kohta.

Tee ise looduslik sääsehirm, mis teisi organisme ei tapa

Kõige parem sääse ja ka kõiksugu teiste putukate (näiteks puukide!) kaitse on loomulikult pikem riietus! Lisaks on olemas mitmeid looduses esinevaid lõhnu, mis sääskedele ei meeldi. Näiteks sidrunhein, lavendel, pune ja basiilik.

Mina olen juba mitu aastat kasutanud Örrekese “sääsehirmu retsepti” ja toimib väga hästi!

Vajad tilgake sidrunheina eeterlikku õli ja tilgake lavendliõli ning lahjendamiseks veidike vett. Sega ained kokku ja pane pihustavasse pudelisse. Soovitav on valmistad korraga mitu pudelitäit: kodusesse apteeki, suvilasse, matkakotti, maale vanaema juurde ja küllaminekuks sõprade juurde.

Kui ikka otsustad sääsetõrjevahendi poest osta, siis kindlasti googelda enne ostu kõik koostisained läbi. Suure tõenäosusega jätad pärast seda need vahendid ostmata.

NB! Enne eeterlike õlidega tegelmist lugege seda õpetlikku lugu siit, kus valesti käitlemine tervise ära rikkus.