Uskumatu, aga tõsi! See on Eesti popima kaltsuka järjekord!

Kõige erilisemad kaltsukad, kust leiab 10 sendiga Louis Vuitton’i salle, riideid täpselt õiges mõõdus ja kus hind mõeldakse alles kassas välja. Need on kolm kõige ägedamat riiete taaskasutuspoodi, mis on odavad, kuid täis väga head kraami.

Tänapäeval on nii suur stiilivabadus, et midagi sellist enam selga panna ei saagi, mis moest väljas oleks. Vaadates seda kirjut seltskonda meie ümber, on kõik stiilid ja ajastud jälle moes. Nii on eriti lõbus käia mööda kaltsukaid ja osta riideid, mis väga meeldivad, muretsemata, et need on out of style. Mida rohkem krutskit, seda erilisem.

Järjest enam eelistatakse rõivaste taaskasutuspoode ja kui seal tõesti ei leia otsitavat, siis minnakse ostukeskustesse shopingutele. Inimeste keskkonnateadlikkus järjest tõuseb ja hinnatakse riietele ning muudele kasutatud, kuid korralikule asjale, uue elu andmist. See, et miski on eelnevalt kellegi poolt olnud kasutuses, ei muuda seda vähem väärtuslikuks või halvemaks.

Enamus odavaid riidepoode nagu Pepco, Takko ja Sinsay on supertoredad, kuid riided on valmistatud tihti kehva kvaliteediga materjalidest, õrnade õmblustega ning peale pesu näevad välja nagu neid oleks juba väga kaua aega kantud ja pesukordi näinud. 

Riiete ostmisega taaskasutuspoest käib kaasa boonus, kui leiad kasutatud riideeseme ning näed, et see näeb välja peaaegu kui uus, siis on ka näha, et peale pikemat kandmist ja pesumasinas rullumist, hoiab ese ikka oma vormi ja värvi. Enamus kaltsukatesse ei võetagi vastu riideid, mis ei vasta enam oma vormile, pole heas korras ning mida klient ei ostaks. Seega leiab sealt palju kvaliteetseid riideid, jalanõusid ja muud.

Millises kaltsukas pead hinge hinnaga oma kaupa kaitsma?

See on Hiiumaa kuulsaim ja suurim kaltsuka oaas, kus rahvas hakkab kogunema ukse taha pool tundi varem ja enne avamist on üle 100 meetri pikad järjekorrad – see on Hilleste Kabeli annetusmüük, mida kohalikud kutsuvad Lehtma kaltsukaks. 

Kaltsukas asub vanas suures tootmishoones, kuhu sisse saab ronides mööda imekitsast trepp-redelit, jõudes estakaadile. Kui põlved on haiged ja ronida ei saa, siis peab kahjuks ukse taha jääma.

Suure estakaadi ukse avamisel tormavad kõik väikesest trepist kiiruga üles, et saada korv, mida jätkub vaid kiirematele. Need, kes korvi ei saa, peavad viskama kauba üle õla või võtma igaks juhuks kaasa oma koti, kuhu sisse need shopingu ajaks panna. Ka ei ole ebatavaline, et vahepeal jõutakse kellegi korv ära omastada ning kaubast ilma jääda.

Jagades ostukorvi hinna esemete arvuga, tuli selle Louis Vuitton’i salli hinnaks 10 senti.

Riideid vaadatakse ja valitakse ülikiiresti ning palju visatakse kinnisilmi korvi ning suundutakse lao nurka vaikselt üle vaatama, et mida õnnestus saada. Tunglemine on enneolematu ja häid riided rebitakse ka otse käest. 

Kaubavalik on väga mitmekesine ja suurepärase kvaliteediga. Aeg ajalt leiab ka suurte brändide kaupa nagu Gucci vöösid, Chaneli kotte ja Moschino jalanõusid. Kui osta suur kotitäis riideid 5 euro eest ja seas on ka hinnalisi brändi tooteid, pole imestada, kui maksad Louis Vuitton’i salli eest vaid 10 senti. Lisaks leiab riietele ka kõike muud, mis kodus vaja võiks olla – mööbel, kunst, ehted, jalanõud, köögiserviisid jne.

Asjadel ei ole hinda ja see selgub alles jõudes kassasse! Hind kujuneb heites kiire pilk kaubale, süvenemata mis seal täpsemalt on ning mõeldakse parasjagu tujude järgi välja. Siit ka põhjus, miks see on Hiiumaa kuumim kaltsukas – terve suure prügikotitäie riiete ja nodi eest, tuleb hinnaks ehk vaid 5-10 eurot. Kui müüjal on hea tuju, saab ehk ka odavamalt.

Asukoht: Lehtma Sadam, Hiiumaa. Kaltsukas on avatud ainult laupäeviti 11-14

Klient Merike: “Lehtmas meeldib juba see, et seal on enne avamist nii palju rahvast nagu oleks tegemist teab mis suure üritusega. Nagu veneaja järjekorras olemise nostalgia tuleb peale. Suur ruum, kus saab vabalt jalutada ja haarata, mida tahan ja ei pea mõtlema, et mis see maksma läheb. Nagunii on kassas kõik nii odav. Isegi kui asi ei kõlba, pole kahju ka pärast ära visata või edasi anda.”

Kust leiab selliseid riideid, mis sobiks minu figuurile ja läheks selga kui valatult?

Paavlikaltsuka e-pood on ainulaadne kaltsukas, kust riideid saab tellida internetist ja ei pea muretsema, et riideese selga ei mahuks. 

Ka kohapeal olev kaltsukas on hiiglaslik ja põnev koht, kus hulluda, kuid interneti poe eeliseks on see, et kõik riided on eelnevalt mõõdetud ja andmed sisestatud toote kõrvale. Kirjeldatud on täpselt, mis materjaliga on tegemist ja saab veenduda ka eseme seisukorras. 

Üks miinus, mis Paavlikaltsuka e-poest tellides on, on ebatäpne suuruste märge toote peamises kirjelduses. Pluusidel võib olla sisse märgitud suurus L, kuid vastab paremini hoopis suurusele M. Seega tasuks jälgida just neid täpseid sentimeetreid, mis pildi kõrval täpsemas kirjelduses märgitud on ning teha oma ostud nende põhjal. Mööda ennast eelnevalt ära ja tõenäosus, et saad eseme, mis ei sobi ikkagi sulle on üliväike.

Kaltsukasse lisandub iga päev juurde üle 1500 uue eseme ja nii võib unustada ennast tundideks e-poodi valima. Ka hinnad on supersoodsad ja enamus pluuse saab 1.50-2 euroga, pükse 2-6 euroga. Üsna palju on kaltsuka kauba seas ka uusi riideid, mis kusagil mujal poelettidel müümata on läinud ja hooaeg on läbi saanud. Ka nendel uutel toodetel on ahvatlevalt soodsad hinnad.

Paavli kaltsukast leiab ka odavamate brändide tooteid nagu Primark, kuid samas kvaliteet on neil suurepärane. Antud top maksis Paavli kaltsukas 1.50. Mitu korda kantud ja pestud ning näeb jätkuvalt suurepärane välja!

Kui oled leidnud sobivad esemed ja lisanud need ostukorvi, siis tasub olla väle! Kõik, mis lisatakse ostukorvi, püsib seal ainult 15 minutit. Kuna nõudlus on suur ja kõiki riiete eksemplare ainult üks, siis väärt asju kaua ostukorvis hoida ei saa. Juhul, kui otsustad, et mõni riideese ei meeldi nii väga, siis on alati 14 päevane tagastusõigus.

E-poe kaudu saab tellida riideid kõigile pereliikmetele (naised, mehed, lapsed) ning lisaks ka aksessuaare ja väiksemaid vidinaid nagu raamatuid, nõusid, mänguasju, dekoratiivesemeid jms.

E-pood: paavlikaltsukas.ee

Klient Merje: “Paavli kaltsukas on nii suur, et kohapeal ei jaksa nii kaua seista, et kõik läbi vaadata. Netipoes on mugavam asju vaadata ja koheselt filtreerimiseks välja sortida need esemed, mis mulle suuruselt selga läheks. Isegi kui mõni asi mulle selga ei sobi, siis pole kahju neid ära anda kellelegi teisele, sest asjad on nii odavad.”

Millises kaltsukas on kõige stiilsemaid riideid ja saab sentide eest väärtuslike antiikesemeid?

Sõbralt Sõbrale on taaskasutuspood, mida teab tõenäoliselt igaüks. Neil on 18 kauplust üle Eesti ja nii mõnigi asub neist ebatavalistes kohtades ja omab väga iseäralikke poe kujunduselemente. Enamus kaupluseid asub osana suurematest ostukeskustest, mõni asub hämaras kortermaja keldris ja mõni on nii armas butiik, kuhu võiks stiili ja kujunduse pärast niisama vaatama minna. 

Suurematel poodidel on igal esemel kindlad hinnad küljes, kuid väiksematel n-ö maapiirkonna poodidel pole hinnad kivist ja mõnel nagu polegi kindlat hinnakirja. Hind vastab naeratusele ja tutvused mängivad väiksemates poodides olulist rolli. 

Ka Sõbralt Sõbrale on pood, kus müüakse peale riiete ka palju mööblit, pudi-padi, raamatuid, mänguasju jms. Kaupluses olevad esemed on annetatud Põhjamaadest ning kõik, mis sealt tuleb on sorteerimata. Nii võib leida sealt tõelisi pärleid: hinnalisi maale, 10 euroga antiiktoole, kalleid ja haruldasi portselanserviise, käekottidest ja jopede taskutest väärt ehteid ja raha ning muidugi ei jää puudu ka kõrgklassi brändidest. Enamjaolt teenindajad, kes kauba välja panevad ei ole teadlikud, mis on hinnaline ja haruldane ese ning mis massi kaup.

Kui oled antiigihuviline ja käid aegajalt kaubapäevadel uusi leide jahtimas, võid sattuda hinnaliste esemete otsa, millest klienditeenindajad teadlikud pole.

Teenitud tuluga, mis kauplused teenivad, toetatakse abi vajavaid peresid ja lapsi ning edendatakse vaimset tervist. Veel üks põhjus, miks eelistada taaskasutuskauplusi! Tore on mõelda, et minu väike summa, mis kulus ostule, läheb abi vajavatele peredele, mitte suurtööstustele. 

Kuna tegu on annetatud riietega, siis saavad sinna viia riideid kõik kes soovivad. Kui kodukapis ootavad korralikud ja terved riided, kuid ise kanda enam ei soovi, tee heategu ja vii need Sõbralt Sõbrale taaskasutus kauplusesse. 

Suvekuudel on kaupluses eriti lõbus, sest avatud on laomüük. Võid osta nii palju ja seda mida soovid, kuid kõik peab mahtuma ära ühte ostukorvi. Olenemata, milline on ostukorvi sisu, on selle hinnaks 10 eurot. Võid võtta ka mitu korvitäit, kui hasart peale tuleb.

Kaupluseid näeb siin: sobraltsobrale.ee

Klient Irma: ”Mulle meeldib sealne sõbralik klienditeenindus. Väikelinnas elades tunnevad kõik kõiki ja seega on tore suhelda kaaspoodlejate ja teenindajaga. Hinnad on ka soodsad.”

Elamusi täis jalutuskäik retromaal

Vahel tasuks jalutada mööda erinevaid kaupluseid ja vaadata, kuidas olemasoleva kaubaga on ruumid ära stiliseeritud ja nautida seda retrot, aga samas ülistiilset atmosfääri. Kõik see sagimine ja mööda stange vahesid kõndimine on palju lahedam elamus, kui suurtes kaubanduskeskustes, kus kõigel on ühesugune külm ilme. Ostes taaskasutuskauplustest oled oma ostudega keskkonnasõbralikum ja saad täpselt sellise kvaliteediga tooted, mida esmapilgul näed.