Tee ise 62% odavam öko pesupulber ja päästa Läänemere kalad

Arielist ei hakka rääkimagi, aga isegi ökod keskkonnasõbralikud pesupulbrid ja geelid võivad olla üldse mitte nii sõbralikud, kui pakendil kirjas on. Mida ökom vahend, seda krõbedam hind, kuigi aineid vahendis sees on kordades vähem, kui tavalisel variandil. 

Vaatan, et pakendil kirjas keskkonnasõbralik ja allergeenide vaba, kuid ometi veekogud kasvavad kinni, kalad surevad, lapsel lööb astma välja ja riideid kokku voltides ajab see mind pidevalt aevastama. Milles siis asi?

Oleme arenenud rohkem rohelisemalt mõtlema ja püüame leida paremaid alternatiive oma varasematele harjumustele ning toodetele, kuid kahjuks ei kulge see meil veel piisavalt hästi. Oskame juba paki peal eelistada sõnu “öko”, “eco” ja “nature friendly”, kuid liialt vähe, et keerata pakend ümber ja lugeda, mida see tegelikkuses sisaldab. Rohepesu ja reklaamitrikid püüavad meid ära petta erinevate koostisainete lühendite, ilustatud variantide ning õigele sarnaste võlts ökomärgistega. Kui ei ole piisavalt teadlik, on lihtne saada petta.

Mida see öko tähendab üldse?

Kui puhastusvahendi pakendil on kirjas lihtsalt “öko” või “looduslik” siis selle sisukus sõltub kõik tootjast. See võib vastata täielikult tõele, kuid võib sisaldada ka muid aineid. Ma pigem kaldun arvama, et teadliku rohepesu osakaal järjest väheneb, kuna tarbijad on muutunud järjest tähelepanelikumaks ja targemaks. Aga lihtsalt sõnade “roheline”, “öko”, “looduslik” kasutamine ei anna mingit garantiid,” selgitab Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein mõiste “öko” tähendust.

Isegi, kui tootja omab sertifitseeritud märgistust, ei pruugi see alati keskkonnale ohutu olla.

“Sertifitseeritud ökomärgisega (Põhjamaade Luik, EL lilleke, Sinine Ingel jt) puhul on märgis antud kogu tootele ja selle tootmisprotsessile. Igal märgisel on omad kriteeriumid ning mingil vähesel määral võivad need sisaldada ka komponente, mis ei ole kõige sõbralikumad. Samas reeglina on need vaja siis ka tootel kindlasti välja tuua. See on ka üks põhjus miks näiteks mõnel pesuvahendil on nii ökomärgis kui ohumärgis,” selgitab Klein

Läänemere reostaja ja kalatapja: fosfaadid

Fosfaate (naatriumtripolüfosfaat, TPP) leiab igasugusest kodukeemiast, kus neid võib olla lausa kuni 40% ulatuses. Pesuvesi muutub pehmemaks, pinnad ja rõivad puhtamaks, kuid väga mürgised fosfaadid jõuavad meie reoveega jõgedesse, järvedesse, pinnasesse, Läänemerre ja lõpuks saab isegi meie põhjavesi sellega kokku.

Ka Eesti vee-ettevõtete liidu tegevdirektor Vahur Tarkmees on selgitanud ERR-ile, et peaaegu kogu vesi, mis maismaal saastub – olgu selleks sademevesi, jõgi, järv või põhjavesi – jõuab varem või hiljem Läänemerre ja viib reostuse sinna kaasa. Pole siis ime, et Läänemeri kuulutati juba 10 aastat tagasi maailma kõige saastunumaks mereks. Eriti hull on olukord siin samas meie juures – Soome lahes.

Kuni 24% kogu Läänemere fosforikoormusest moodustavad meie kodustest majapidamistest keskkonda sattunud fosfaadid. Reoveepuhastus jaamades vesi eelnevalt puhastatakse ja juhitakse keskkonda tagasi, kuid ka reoveepuhastis ei ole võimalik kõiki aineid 100-protsendiliselt eemaldada. Reoveega veekogudesse sattunud fosfaadid on kinni kasvatanud meie jõesuudmed ja järveääred, sest on heaks toitaineks kiiresti vohama hakkavatele vetikatele. Samuti tekib veeorganismidel hapnikupuudus ja kalad hukkuvad.

Pakil on kirjas ÖKO allergeenide vaba pesupulber, aga allergiad ja astma lööb ikka välja

Allergiat ja astmat võib esile kutsuda suur hulk erinevaid ärriteid, kuid enamlevinud põhjuseks kodukeemia puhul on selleks lõhna-, värv- ja säilitusained, mis tungivad naha ja hingamisteede kaudu kiiresti organismi. Ökoloogilistes puhastusvahendites ei tohiks ideaalis värv- ja säilitusaineid leiduda. Või on sünteetilised ained asendatud võimalikult looduslike variantidega, mis saadud näiteks kartulist, maisist, peedist või kookosõlist. Kui peres on allergikuid, lapsi ja astmat põdevaid, ei tohiks pesuvahend sisaldada kindlasti lõhnaaineid.

EL-is on välja toodud 26 allergeenset lõhnaainet, mida peab pakendile märkima ning mida allergeenivabad tooted sisaldada ei tohi! Paljud neist on igapäevaselt tuntud eeterlikud õlid, millest allergeensemad on lavendel, linalool (leidub koriandris, bergamotis, apelsinis jm) ja limoneen (leidub tsitrulistes, piparmündis, männis, kadakas, kanepis jm).

Pesuvahendite jäägid jäävad paratamatult riiete külge peale pesu, olenemate kas kasutada tavalist pesuvahendit või ökot. Kui avastad, et nahk tihti sügeleb, tuleb lööve piirkonda, mida katab riideese või nahk on enneolematult kuiv pidevalt, siis tõenäoliselt on asi pesuvahendis. Kõige hullemaks läheb olukord siis, kui higistad ning keha niiskusega hakkavad riide küljes olevad kemikaalide osakesed läbi naha imenduma. Sama ohtlikult mõjub ka riiete kokku voltimisel ja kloppimisel, kus kuivanud osakesed lenduvad riidekiudude vahelt välja ja satuvad inimese hingamisteedesse. 

Öko pesuvahendid sisaldavad allergeenide vabu ning peamiselt taimset koostist ning seetõttu pole nendega hirmu. Seda muidugi juhul, kui toode on tõesti öko ja omab õiget sertifitseeritud märgistust.

Tee pesupulber ise ja ole veendunud, et sul on öko ja allergeenidevaba toode

Kui oskad juba valida ja leiad poelettidelt ikkagi sobiva ökoloogilise pesuvahendi, võib pahviks jälle lüüa selle kõrge hind, mis enamus Eesti rahvale ei ole vastuvõetav. Odavamad pulbrid maksavad poes kusagil 4 euro ümber, kilone pakk, kuid ökod ja need mida võiks just kasutada on 4 korda kallimad ja jäävad hinnavahemikku 13.50-16 eurot. Ebanormaalne hinnavahe, arvestades, et ökos vahendis on kordades vähem koostisosi ja enamus neist üsna tavalised ained, mida leiab iga perenaine oma köögist ja vannitoa kapist.

Kui leiad, et 16 eurot kilose pesupulbri paki eest on veidi palju või sa ei oska valida seda “päris õiget ökot” pesuvahendit, siis soovitan selle teha ise!  Esiteks saad sa selle kordades odavamalt, tead täpselt mida see sisaldab ning ei pea surema musta südametunnistusega, et Läänemeri on mürgisem sinu pärast, kalad on surnud ning ise surid ka kantserogeensete ainete tõttu, mida sa igapäevaselt oma kodukeemiast sisse hingasid.

Kõik lihtsad vahendid, mis paljudel juba kappides olemas ja pole vaja poodi ostma minnagi. Kulub veidi aega ja mässamist, kuid lõpptulemusena saad keskkonna- ja tervisesõbraliku pesupulbri, mis peseb pesu sama hästi puhtaks, kui poest ostetud vahendid. Enamus öko pesupulbreid sisaldabki samu koostisosi.

1 KG PESUPULBRI VALMISTAMISEKS LÄHEB VAJA:

650g söögisoodat või pesusoodat (maarahvapood.ee või zerowaste.ee )

100g peensoola (jodeerimata)

250g seepi (sapi, taimset pesuseepi, Marseille või Aleppo seepi) ( mahekauplus.eu )

näomask

soovi korral eeterlik õli lõhna jaoks ( balscand.ee )

Juhul, kui pesusoodat pole, kuid kapis on söögisoodat, teeme selle ahjus pesusoodaks. Muudame sooda keemilist koostist, kui laotame sooda kihi ahjupannile 1-1,5cm paksuse kihina ja kuumutame teda 30 minutit 200 kraadi juures, vahepeal korra segades. Kui segad ahjus soodat ja võtad ta ahjust välja, kasuta näomaski. Sooda tahab lendlema minna ning võib muidu ärritada veidi hingamisteid. Peale soodaga käsitlemist, pesta käed.

Võta suurem kauss ning pane ettevaatlikult jahtunud sooda sinna sisse. Lisa juurde jodeerimata peensool.

Tükelda seep lõikelaual noaga võimalikult peeneks puruks ning sega sooda ja soolaga segamini. 

Kui sul allergiaid ei ole ja soovid pulbrile saada juurde mõnda meeldivat lõhna, võid kasutada looduslikke eeterlikke õlisid (mitte segamini ajada aroomiõlidega). Sel juhul lisada pesupulbri segule juurde 30 tilka eeterlikku õli.

Pesupulber on valmis! Hoiusta seda kinnises purgis, et õhuniiskus juurde ei pääseks.

Kasutamine: Olenevalt pesu kogusest masinas ning mustuse astmest, kasuta 1-2 ilma kuhjata supilusikatäit ühe masinatäie kohta. Pulber pane otse masinasse pesule, mitte pulbri sahtlisse.

Rahaline kokkuhoid

Valmistades ise ühe kilo pesupulbrit antud retsepti järgi, tuleb selle hinnaks 6 eurot ja mõni sent peale. Kallim kui poes tavaline Ariel, kuid mitu korda odavam, kui poest ostetud öko pesupulber. Samas tuleb arvestada, et antud pesupulber on kontsentraat ning seda kulub tunduvalt vähem, kui tavalist pulbrit. Ühest kilost pulbrist jätkub umbkaudu 50-ks pesukorraks, mis teeb ühe masinatäie pesu pesemise hinnaks 12 senti. Isegi kui eelistad kasutada keskkonda saastavaid Arieli ja REXi, saab nende kilosest pakist ainult 18 pesukorda, mis teeb keskkonnasaastavama pesukorra hinnaks 22 senti.

Odavam on olla ökoaustaja ja säästa sellega nii tervist, loodust kui ka keskkonda.