Väärt nipid! Just nii saad oma lõunasöögi prügivabalt koju toimetada

⁠Kes on kunagi vähegi Wolti või Bolti tellinud, teab, et prügikast on pärast söömist hetkega täis.⁠ Tõsi, mürgised ja loodusele kahjulikud vahtplastkarbid keelatakse tänavu juulis ära. Popimates kohtades asendusena kasutusele võetud bioplast aga tegelikult pole lahendus. Prügi tekib ikka tohutus koguses ja need karbid ei lähe ka komposti, sest see eeldaks nende eraldi kogumist ja tööstuslikku kompostimist, mida Eestis lihtsalt ei ole. Jah, lugesite õigesti: bioplastist ühekordsed nõud on Eestis samasugune prügi nagu tavalised plastkarbidki.

“Ükskõik milline ühekordne lahendus ei ole tegelikult hea. Probleem ei ole niivõrd materjalis, vaid selles, et seda kasutatakse niivõrd vähese aja jooksul,” põhjendab Kadi Kenk Teeme Ära Sihtasutusest, miks tuleb tegelikult minna igasugustelt ühekordsetelt karpidelt hoopis korduvkasutavatele lahendustele.

Siin kolm varianti, kuidas toidukohast soe söök prügivabalt kätte saada.

RingKarp

  • Pant: 10 eurot
  • Söögikohti: 10
  • Wolt/Bolt: ei

Nõmmelt alguse saanud pilootprojektis osaleb 10 restorani üle Tallinna, kus ise toidule järele minnes saad paluda oma toidu kaasa korduvkasutatava toidukarbiga. Pandisumma on päris suur, aga kui oled toidu ära söönud, siis saad viia karbid mis tahes RingKarbiga liitunud restorani ja saad oma raha tagasi. Kullerfirmad kahjuks piloodis ei osale, küll aga saad toidu Ringkarbiga prügivabalt koju tellida kahest projektiga liitunud toidukohast, restoranidest Kius ja Brasserie 11. Nemad toovad toidu tasuta kohale alates 20-eurosest toiduarvest. Ja mis eriti mugav, nad viivad sinu eelmised karbid ka ära. Seda tuleb lihtsalt uut toitu tellidest neilt paluda.

Poké Bowl Tallinn

  • Pant: 2,50
  • Söögikohti: 4
  • Wolt/Bolt: jah

Siin on kasutusel IKEAst pärit korduskasutatavad kausid, mille saad ükskõik millisesse Poké Bowli tagasi viia. Kaussi päris puhtaks küürima ei pea, sest need lähevad enne uuele ringile minekut pessu, aga suuremad toidujäätmed tasub siiski maha loputada. Pakendit tagasi viies saad pandiraha täies ulatuses tagasi, kuid jälgida tuleb, et kaanel oleks küljes Poké Bowli kleeps. Korduskasutatava kausi saad valida ka läbi Wolti või Bolt Food äpi tellides.

Bringpack

  • Pant: 60 senti + 24 senti, mida tagasi ei saa
  • Söögikohti: 4
  • Wolt: jah
  • Bolt: ei

Aprillist tegutseb Balti jaama turul Bringpacki pilootprojekt, kus neli toidukohta katsetavad joogipudelite pandisüsteemiga sarnast pakendilahendust. Rahva seas popid Baojaam, VLND Burger kui ka Tokumaru pakuvad tervet oma menüüd Bringpacki karpi. VegMachine puhul saab prügivabalt tellida kõike peale burgerite.

Automaadid on välja töötanud Eesti oma idufirma Cuploop.

Bringpacki kleepsuga pakendi saab viia turul olevasse spetsiaalsesse automaati, mis pangakaardiga viibates pandiraha sellele tagasi paneb. Karpi puhtaks pesema ei pea, sest kõik pakendid käivad enne uuele ringile minekut pesumajast läbi. Halb on aga see, et kui tavalise pakendi puhul katab kulud restoran, siis prügivaba lahenduse puhul on maksjaks kient. Nimelt tuleb makta lisaks pandile ka 24-sendist teenustasu.

Bringpacki esindaja Teele Jänese sõnul kasseerivad nad kliendilt summa, mis katab pesemise ja logistikaga seotud kulutused. Lisaks aitab see kliendil mõista, et igasugune pakend on kulu, nii keskkonnale kui ka rahakotile.

Vaata lisaks:

Biolagunevad nõud on puhas pettus!

Toidukullerid ajavad restoranitoidu hinnad lakke