Lapsevanem küsib, politsei vastab: mida teha TikTokis toimuva roppusega?

Möödunud nädalal rääkisime TikTokis toimuvas arutust ropendamisest ja kiusamisest. Peale saadet saabunud vanemate murekirjadele vastab Politsei- ja Piirivalve kommunikatsioonispetsialist Maarja Punak.

Millised on ohumärgid, et minu last kiusatakse?

See on hea küsimus. Üldiselt saab aru sellest siis, kui lapse käitumine muutub. Kuidas täpselt, on juba iga lapse puhul erinev. Kes on vaiksem, võib minna vaiksemaks või vastupidi, hoopis võidelda selle vastu hoopis teisi kiusates. Nii nagu täiskasvanutel stressiolukorras, on ka lastel. Mõnel kaob isu, mõnel vastupidiselt jällegi tekib suur isu. Muutuse märkamine on oluline.

Kuidas ma räägin oma lapsele,et ei ole normaalne teisi kiusata ja halbade kommentaaridega või mõnitavate videotega võib teha palju haiget?

Kuna noored ei kipu end ise teise inimese olukorda asetama, siis tasub kindlasti küsida, et kuidas laps ennast selles olukorras tunneks.  Vanem võib ka selgitada, mida tema tunneb, kui näeb selliseid kommentaare.

Kas politsei on saanud mingeid kaebuseid ja kuidas reageerinud?

Jah, on saanud kaebuseid. Üldiselt on need lahenenud sellega, et oleme soovitanud muuta konto seadeid või, kui on näha, et see ei ole ühekordne rumaluste kirjutamine vaid kius, siis teavitame piirkonnapolitseinikku. Oleme aidanud ka mõnitajate kontosid sulgeda. TikTok paneb konto kinni, kui tuleb piisav hulk kaebusi sobimatu käitumise kohta.

Miks politsei ei jälgi, mis TikTokis toimub?

Politseil ei ole võimekust ega ka vajadust olla mõnes kindlas platvormis 24/7 olemas selleks, et iga kommentaari ja postitust kontrollida. Nii nagu tänaval ei ole iga nurga peal politseinikku olemas. Kui on mure, siis alati võib helistada 112, kust samamoodi saab kiiresti abi või kirjutada veebikonstaablitele. Nende kontaktid leiab siit.

Kas veebikonstaablile kirjutamisest on kasu?

Kõik kaebused, mis veebikonstaablitele esitatakse, leiavad ka lahenduse. Ka kõik need, mis tulevad TikTokist. Murekoht on aga, et kõiki muresid meile lihtsalt ei edastada. Kui te näete sobimatut asja, siis palun andke teada. Siis me saame sekkuda. Veebikonstaablid üritavad alati olukorra ära lahendada või suunata mure edasi piirkonnapolitseinikele.

Kuhu saavad lapsed või vanemad pöörduda oma murega?

Lisas saab alati pöörduda politsei poole, sest kui kellegi õigusi rikutakse, tehakse liiga, siis saab politsei vaadata, kus saavad nemad sekkuda ning kus vajadusel kaasata teisi (lastekaitsetöötajaid, sotsiaaltöötajaid jne).

Vaata lisaks:

Ropp ja halastamatu TikTok: millega lapsed tegelevad?