Üleskutse: Õhk Su lapse koolis/lasteaias on aerosoolidest paks? Teeme selle koos normaalseks!

Pärast seda, kui me detsembri alguse Laseris rääkisime, kuivõrd oluline on koroonaviiruse vastu võitlemisel tegeleda õhukvaliteediga, oleme kuulnud mitmeid murelikke märkusi nii lapsevanematelt, õpetajatelt, ametnikelt kui ka ministritelt, et koolimajades ja lasteaedades on õhk alla igasugust arvestust.

“Maja on vana, ventilatsioon on alla igasugust arvestust.”

“Klassiruumid on ka kaunis kitsad ehk 2-meetrist vahet hoida ei ole võimalik.”

“Lapsed istuvad jopedes, et saaks tuulutada.”

“Õhukvaliteedile oleme seni liiga vähe tähelepanu pööranud.”

See viimane tsitaat kuulub töö- ja terviseministrile Tanel Kiigele, kellega esmaspäeval intervjuu tegin ja koroonameetmeid arutasin. Ka haridusminister Liina Kersnaga kohtusin ning sain temaltki kinnituse, et õhukvaliteediga tuleks palju kiiremini ja selgemini tegeleda.

Hakkame siis tegelema. Ma tean, et TTÜst Jarek Kurnitski on 35 kooli andmeid kogunud. Start-up Thinnect on koolides ja lasteaedades jõudnud juba natuke andmeid koguda. Asjad hakkavad märksa kiiremini liikuma siis, kui kõik osapooled ühtemoodi aru saavad, miks see vajalik on. Seepärast palume ka teie abi.

Kui Sa oled õpetaja, kooli- või lasteaiadirektor või aktiivne lapsevanem ja tahad teada, milline on seisukord Sinu lapse koolis, siis anna endast meile teada. Kokkuleppel haridusasutusega varustame ruumi õhumõõtjaga ja mis veelgi olulisem, filmime selle ka mehitamata kaameraga reaalajas üles. Nii saame päriselt näha, mitme minutiga selles ruumis õhk paksuks muutub, mitu akent tuleb lahti teha ja mitu last tegelikult korraga saab selles ruumis õppida.

Visuaalselt on hästi lihtsasti mõistetava graafiku õhukvaliteedi kohta teinud New York Times:

Võimalik, et ainult tuulutamisest ei piisa, vaid klassid tuleb väiksemaks teha. Võimalik, et akna all istuvad lapsed tuleb mujale kolida. Võimalik, et tuleb investeerida ventilatsiooni kordategemiseks, aga millise raha eest. Arutleme koos ja saame vastusevariante.

Lugude jutustamise juures televisioonis on hästi oluline visuaal. Hästi jutustatud lugu läheb kõigile paremini korda. Ja siin saadki Sina appi tulla. Ootan Sinu kirja marii@telegeenius.ee või siin kommentaarides või läbi FB.