Kas tõesti on keegi nii hull, et laseb oma lapsel punasel rattarajal sõita?!

Tallinn on märgistanud tänavatel 24,3 kilomeetrit rattaradu, millele on kokku kulunud ligi miljon eurot. Millised lõigud neist on aga tegelikult ratturile turvalised?

Minu poeg Oskar osales 12. oktoobri Laseri mõmmide eksperimendis. Ta sõidab ka igapäevaselt kodust kooli ja koolist koju rattaga. Meie teele palju punaseid radasid ei jää. Oskaril on aga sõber, kes elab Roosikrantsi tänaval. Ta sõidab päris tihti pärast kooli kodunt vanaema juurde, kes elab Politseiaia kõrval Gonsiori tänaval. Pärast Laseri korraldatud eksperimenti mõmmidega tekkis Oskari sõbra emal küsimus: „Kust minu 8-aastane teab, milline osa punasest rattateest on talle ohutu?“

Kas ma võin oma lapse rahuliku südamega punasele teele liiklema saata?

Tuleb välja, et ei või. Punane rada on petlikum kui esmapilgul tundub.

Estonia puiesteel kulgeb lai turvaline rada kõnniteel, jalgratturid on äärekiviga eraldatud autodest ning joonega jalakäijatest. Liiklusseaduse mõttes on tegemist jalgratta- ja jalgteega.

„Vist,“ ütleb Laseriga vestelnud liiklusjurist Indrek Sirk. Sellisel teel võivad lapsed ka omapäi liigelda.

Mere puiesteelt Narva maanteele keerates suundub rada sõiduteele. Liiklusseaduse mõttes on tegemist jalgrattateega (vist!) ning ka 8-aastane võiks siia keerata. Iseasi muidugi, kas sa ise tunned, et see on talle piisavalt ohutu, sest last eraldab autodest haprana tunduv postide rivi – sedagi ainult vähem kui poole tee ulatuses.

Ühtne märgistus loob petliku turvatunde?

Kaarli puiesteel möödub punane rada kolmest bussipeatusest, kust tipptunnil väljub 86 bussi tunnis. Suur buss sõidab 172 korda tunnis üle rattatee. See teeb umbes kolm korda minutis. See on kindlasti markantne näide, kuid suurem osa punaseks maalitud teest ongi seaduse mõttes jalgrattarada, kus ratturi ja autode vahele pole loodud ühtegi kaitsvat barjääri ning autod sõidavad alatihti risti üle ratturi tee. Alla 15-aastased jalgrattaloata lapsed seal täiskasvanud saatjata sõita ei tohiks.

Kaarli puiestee.

Tundub keeruline? Nii ongi. Vastusega küsimusele, mis see punane rattaga sõitmiseks mõeldud riba siis liiklusseaduse mõttes on, jäid hätta nii Politseiamet kui Laseriga vestelnud juristid.

Roosikrantsi tänavalt Gonsiorisse sõites satuks Oskari sõber nii jalgratta- ja jalgteele (vist!), rattateele kui ka lihtsalt sõiduteel kulgevale rattarajale, mis samas kõik on ühtemoodi märgistatud.

Sisimas on ju aga tunne, et kui see rada on ühte värvi, siis seal kehtivad kogu aja ühed ja samad reeglid. Tegelikkuses see aga nii ei ole ning kindlasti on oluline seda ka lapsele meenutada, enne kui ta liiklusesse saadad. Veel parem: sõida temaga esimesed korrad kaasa.

Millised lõigud punasest rattateest on lapse (ja sinu enda jaoks) piisavalt turvalised?

„Värv üksi ruumi ohutuks ei tee,“ ütles arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskusest 12. oktoobri saates. „Seal, kus ta on punaseks tehtud ja on ka ruumiga midagi tõsisemalt tehtud, seal ta ju sobib.“ Millise osaga Looveer ja Kärmas siis rahul on?

„Meie oleme enam-vähem rahul kolme trassiga. See on siis Estonia puiestee ja Gonsiori tänava ühendus. Narva maantee ühendus kuni Viru väljakuni ja Mere puiestee ühendus.“ Kokku mõnisada meetrit 24,3 kilomeetrist.

Neil marsuutidel on rattur turvaliselt autodest ja jalakäijatest eraldatud.
Punasega on märgitud tänavu uuendatud punased rattateed, lillaga juba 2018. aastal rajatud tee.

Mida me sulle siis soovitame?

  • „Sõida seal, kus sa tunned end turvaliselt!“ ütleb Politseiameti pressiesindaja Annika Maksimov.
  • Leia lapse jaoks turvalisim marsruut ja harjuta seda koos temaga. Vaadake koos läbi ohtlikud kohad ning juhenda, kuidas seal toimida.
  • NB! Ka ülekäigurada on sõidutee osa ning alla 15-aastane, kel pole rattajuhi luba, peab seal rattalt maha astuma ning jalakäijaks muutuma.
  • Punane rada sinu lapse sõitu kahjuks turvalisemaks ei pruugi teha. Parem pane talle südamele sõita kõnniteel.

Millised on need lõigud punasest rajast, kus sa ise mitte mingil juhul ei sõidaks ja miks?  

Kirjuta meile: laser@laser.ee