Rattaga rongis?! Kutsume talle politsei!

Linnaruumi toetab AmplerÜleeile hommikul rongi ja rattaga tööle sõites nõudis piletimüüja Helgi (nimi muudetud – toim.) minult, et soetaksin jalgrattapileti. Iseenesest õigustatud otsus, olin tõesti tulnud rongi rattaga, sest muud viisi rattaga kesklinna saamiseks Tallinnas ei ole. Sõiduteel on ohtlik ja kergliiklusteed puudulikud.

Samal ajal oli ta aga mööda kõndinud mitmest reisijast, kes eirasid Vabariigi valitsuse korraldust kanda ühistranspordis maski. Samuti puudus töötajal endal mask. Tõsi, ta kandis osaliselt näo ees visiiri ja andis teada, et tal on selleks meditsiiniline tõend. Visiir küll aerosoolviiruse eest ei kaitse, aga okei.

Kui juhtisin Helgi tähelepanu sellele, et miks ei nõua ta maski reisijatelt, väitis ta, et mask ei ole kohustuslik. Oot-oot, midagi siin ei klapi? Kõikidest meediakanalitest on maskikohustus läbi käinud. Valitsus andis korralduse 29. juulil ja see hakkas kehtima 2. augustist. Kas tõesti ei jõudnud Elron töötajatele vahepealse nelja päevaga meeldetuletust saata?

“Tööandjana on Elron teavitanud ja suhtleb töötajatega pidevalt ning jälgime, et kõik meie töötajad kannaksid rongis maski või visiiri. Korralduse eiramisel võtame tarvitusele seadusest tulenevad meetmed,” selgitab Elroni turundus- ja kommunikatsioonijuht Katrin Kulderknup.

Miks on rongidest maha kraabitud maskikandmist meeletuletavad kleepsud, ei soovi Kulderknup selgitada. Küll aga kinnitab, et need järk-järgult pannakse tagasi. Lihsalt ronge palju ja need koguaeg töös. Ei jõua kuidagi kleepida. Kleepsude kadumine on seda arusaamatum, et Valitsuse poolt antud maskikandmise soovitus rahvarohketes kohtades ei kadunud ju suve jooksul kuhugi.

Hiljem küll piletimüüja täpsustas, maski tuleks ikka kanda, aga eraisikuna ei saa ta teistelt inimestelt maski nõuda.

Maskikohustust, nagu ka kõikide teiste viirusevastaste meetmete järgimist kontrollivad politsei ja terviseamet,” nõustub Kulderknup.

Küll aga nõudis töötaja mult rattapileti ostmise reegli täitmist. Kas seda eraisikuna või Elroni töötajana, ma ei saanudki aru. Viimaks Helgi siiski loobus ja ma sain rahus edasi sõita.

Miks ma politsei ees põnnama lõin?

Järgmisel hommikul enam nii kergelt ei läinud. Piletimüüja Pille (nimi muudetud – toim.) teatas, et üks asi on Elroni seadus ja teine asi on iga inimese isiklik soov, kas ta kannab maski või mitte. Minu soov mitte piletit osta langes kurtidele kõrvadele. Pille oli resoluutne – tuleb osta rattapilet või rongist maha minna. Kui ma ei soovinud isiklikel põhjustel rattapiletit osta, ähvardas Ülle mind aga juba patrulliga. Mõne minutiga oli täiesti rahumeelne rongisõit muutunud niivõrd pingeliseks, et mu käed hakkasid värisema. Kui Pille reipal sammul rongijuhi poole politseid kutsuma läks, taipasin, et asi on rohkem kui absurdne!  Või noh, ma hakkasin lihtsalt kartma. Pärast muidugi taipasin, et võib-olla poleks pidanud nii kergelt alla andma. Hea meelega oleksin sel teemal politseiga mõne sõna vahetanud.

Elroni reisijate veoeeskiri näeb ette, et neil on õigus keelduda selliste reisijate vedamisest või nende vedamise jätkamisest, kes teevad ühte või mõlemat alljärgnevast:
a) ohustavad sõidu turvalisust, korda või kaasreisijate turvalisust
b)
häirivad talumatul moel kaasreisijaid

Miks ei häiri maskita viiruselevitajad Elronit “talumatul moel”, jääb paraku saladuseks ka peale meilivahetust ja pikka telefonikõnet Elroni esindajaga. Kulderknup jääb resoluutseks: “Maskikohustusest teavitavad kliente ka meie klienditeenindajad. Kui mõnele kliendile meeldetuletust justkui ei tehta, võib see olla näiliselt sellest, et teenindaja on samale inimesele seda varem juba öelnud.Maskita rongisSeega, mina olen see loll praegu, kes ei saa aru, et kui ma olen terve pandeemia aja näinud, kuidas MITTE ÜHTEGI töötajat ei koti maskita reisijad ja kui ma olen küsinud töötajatelt selle kohta, on mulle korduvalt öeldud, et see on igaühe vaba valik ja rongis ei peagi kandma kui ei taha. Tegelikult seda kõike pole toimunud ja ma kujutan seda endale ette. Ausõna.

Miks Vabariigi seadused ei koti kedagi?

Ma tõesti ei saa aru, miks on Elroni seadused täitmiseks kõigile, aga Vabariigi omad ei koti kedagi? Miks kutsub Elron politsei kui üks inimene ei soovi rattapiletit isiklikel põhjustel osta, kuid ei tee väljagi kui kümned inimesed ohustavad teiste tervist praeguses olukorras? Hetkel küll sõidan ilma lapseta, aga kui lasteaed jälle algab, siis kuidas ma saan rongis temaga turvaliselt sõita? Nelja-aastast ei saa vaktsineerida ja samuti ei oska ta veel korrektselt maski kanda.

Alates 2. augustist on ühistranspordis maski kandmine kohustuslik ning iga reisija panus on viiruse leviku takistamisel oluline. Kõik Elroni klienditeenindajad peavad kandma rongis maski, et vähendada võimalikku viiruse levikut ja ohtu nakatuda,” kinnitab Kulderknup.

Maskis artikli autor ostmas 4. augusti õhtupoolikul maskita töötajalt rattapiletit.

Tunnike peale kõnet Kulderknupiga, kus mulle 6 minutit järjekindlalt selgitati, et kõik on kõige paremas korras ja nende töötajad kogu aeg tuletavad meelde inimestele, et maski tuleb kanda, sattusin taas rongi. Seekord ostsin targu rattapileti, et mitte mingisse jamasse sattuda. Maskita reisijaid oli ka see Narva minev rong täis ja ükski töötaja ühtegi märkust ka ei teinud neile. Vähe sellest, ka piletimüüja ise ei kandnud maski.

Mis on lahenduseks?

Ma sõidan kuus umbes 20 korda tööle ja tagasi. Üldiselt sisaldab tööleminek ka lapse lasteaeda viimist-toomist. Seega ainult jalgrattaga ma tõesti kogu maad sõita ei saa. Paratamatult tuleb osa maad rongiga sõita ja see tähendab kuus uut 40 eurost väljaminekut. See on 40 eurot, mille saaks panustada lapse huviharidusse. See on 40 eurot, mille eest saaks osta perele söögiks kallimat ja tervislikumat mahetoitu.  Selle asemel on see 40 eurot trahviks selle eest, et ma ei taha Tallinnas autoga sõita. Aitäh, Elroni müügi- ja arendusjuht Ronnie Kongo!