Öine elekter on odavam, aga mitu eurot ma oma närve rikkudes siis lõppude lõpuks säästan?

Ajakirjanduses on viimasel ajal esinenud palju osavaid inimesi, kes on paigaldanud päikesepaneelid, pesevad pesu töö juures või kuumutavad toitu ainult puupliidil. Need on toredad ekstreemsused, aga ausalt öeldes tahaks normaalse inimese moodi edasi elada.

Milliste seadmete puhul üldse on mõtet tõmmelda ja millistega mitte? Kalkulatsioonid on tehtud jaanuari keskmise börsihinnaga, päeval 21,94 senti ja öösel 13,21 senti kilovatt-tund.

Veekeedukann?

Liiter vett läheb keema umbes-täpselt 2 minutit. Ja tüüpiliselt on üks veekeedukann 1500-vatine.

Keetmine maksab sulle vaid ühe sendi. Kui jood hommikul vaid pool liitrit kohvi, siis tasub ka pool liitrit keeta. See läheb siis maksma umbes pool senti. Öise elektriga alla poole sendi. Mulle tundub, et kohvi tasub juua ikka siis kui sa seda tahad juua. Kui hakata odavat aega otsima, siis ilmselt kulutab mobiiltelefon, kust börsihinda jälgida, rohkem elektrit ja närvirakke kui õigel ajal kohvitegemine.

Veeboiler?

Vot see on üks suur raharöövel! Aasta tagasi viskasin kodus boileri seoses kortermaja renoveerimisega välja ja elektriarve kukkus poole võrra. Üldteenusena sooja vee ostmine on kordades odavam.

Mida siis teha?

  1. Keera veetemperatuuri väiksemaks. Vaikimisi on boileris 60-kraadine vesi, kuid pesemiseks piisab vabalt külmemast. Hommikuti vahet ei märka, kuu lõpus arvel aga küll.
  2. Osta ehituspoest taimer ja tee nii, et boiler kütab ainult öösel. Vidin maksab 10-20 eurot, kulutatud raha teenid juba esimese kuuga tagasi.

Vannitoa põrandaküte?

Kui hommikul põrandaküte välja lülitada, jahtub põrand täiesti ära. Et hommikul varbad hambaid pestes jäässe ei läheks, tuleks põrand öösel jälle kütma panna. Kas sellega säästab? Äkki kulub üleskütmiseks rohkem energiat nüüd?

Jah, säästab. Nii nagu boileri puhul ei ole ka siin vaja ise pidevalt termostaati näppida. Vastavad seadmed on leiutatud. Targemad neist oskavad ise netist börsihinda jälgida ja kütavad täpselt siis kui järgmise 24 tunni jooksul kõige odavam on. Tark termostaat maksab aga ligi 100 eurot, seega sääst tuleb alles aasta pärast.

Tsiteerides energiaärimees Sandor Liivet: “Ega sa ei hoia elektrit kokku, sa hoiad raha kokku.”

Pesumasin?

Kuigi iga pesumasin on erinev, siis rusikareegel on sama nagu enda pesemisel – mida külmema veega pesed, seda rohkem raha säästad. Põhjus selles, et enamiku energiat võtab pesumasina käiamise juures just veesoojendamine, mitte pesu ringiajamine.

Kuidas säästa?

  1. Vali madalam pesutemperatuur. Enamik plekke tulevad välja juba 30 kraadi juures. Mingit vajadust t-särke 60-kraadi juures leotada ei  ole. Lisaks püsivad ka särgid kauem ilusad. Ühesõnaga: topeltsääst.
  2. Pese öösel. Pesumasinatel on taimer sisse ehitatud ja börsihinna kõikumise tõttu võib õigel ajal käima pandud masin säästa nii mõnegi euro.

Föön?

Naised ei kasuta teadupärast fööni mitte sellepärast, et jube kiire oleks, vaid selleks, et soeng võimalikult efektne välja näeks. Mulle tundub,et kui kaheksa sendi eest on võimalik endale kogu päevaks hea tuju föönitada, siis tuleb seda teha. Muide, see, et kui sa näed head välja, siis sa tunned end ka paremini, on teaduslikult tõestatud.

Või kui te mind ei usu, siis kuulake Sandor Liivet: “Ilu pealt kokku ei tohi hoida.”


Aga kõik muud elektrilised vidinad?

Suuremad kulutajad on ikkagi boiler, põrandaküte ja pesumasin. Nende pealt on võimalik ka kokku hoida. Palju elektrit võtab ka külmkapp ja elektripliit, aga neid on vaimsele tervisele kõige parem kasutada ikka siis kui vaja on. Tühja kõhtu ei tasu kannatada ja külmkapi asemel asju kilekotiga akna taga hoida on ka nagu natuke imelik.


Meelde tasub jätta, et veekeetja, triikraud, mikrolaineahi, tolmuimeja, kohvimasin, mikserid-köögikombainid, föönid, ventilaatorid, õhupuhastajad võtavad umbes ainult 10% tarbitud elektrist. Nende pärast pole absoluutselt mõtet tõmmelda, sest kuus on võimalik öösel neid kasutades säästa ainult kaks eurot.