Kuidas töötab maailma ainus salatikarbi puhastusmasin? Proovime järele!

Igakord kui oleme üritanud oma karbiga toitu kaasa osta, oleme kokku puutunud ühe probleemiga: kuidas olla kindel, et karp on päriselt ka puhas? Eriti aktuaalseks läks see teema eelmisel aastal, mil mitmed poed keeldusid oma karpi salati pakkimisest: äkki on seal karbis koroona!

Jah, ma tean küll, et ma ju ise pesin kodus selle karbi puhtaks ja see ei ole koos ei eelmise toidu ega loodetavasti ka koroonaga. Visuaalselt puhta karbi kohta aga ei saa kunagi öelda, et see on ka mikrobioloogiliselt puhas: et seal ei ole mõnda ohtlikku bakterit, viirust või hallitust. Vähe sellest, et ise sellisest karbist salatit süües, võib tervisele päris korraliku põntsu panna, aga saastuda võivad muuhulgas poemüüja kinnas, kulp või töötasapind.

“Ja kui me vaatame, kuidas gurmeeletis on salat terves suures vannis, siis terve see salat võib saada selle bakteriga kahjustatud,” sõnab Stockmanni müügidirektor Mairika Juhandi ja lisab:

“Ultraviolettvalgus peatab mikroorganismide paljunemisvõime ja tagab puhastatava objekti steriilsuse. Me leidsime maailmast, et on olemas UV-lambid, mis suudavad ära puhastada ja hävitada need bakterid. Aga ainult lambid! Rohkem mitte midagi. Mis me nende lampidega siin teeme? Mitte midagi.”

Oma probleemiga jõuti Tallinna Tehnikaülikooli, kus teadlastele anti lähteülesanne: ehitada masin, millega saaks toidukarpe viiruste ja bakterite vastu töödelda. Selline masin välja töötada polnud teadlastele mingi probleem ning nii sündiski maailmas ainulaadne karbipuhastusmasin Violetta.

Kuidas masin töötab?

“UVA päevitab, UVB põletab, UVC hävitab bakterid. Violettas on ainult UVC, mis hävitab bakterid, mikroobe ja viiruseid,” selgitab masina välja töötanud TTÜ inseneriteadlane Toivo Tähemaa.

Masina tööprotsess on iseenesest lihtne ja sarnaneb Tähemaa sõnul ühele väga lihtsale toimingule, millega kodus ka näomaskidest saab viiruseid hävitada: pesu triikimisele.

“Peseme pesu ära, kui tahame, siis triigime ilu pärast, aga võime triikida ka mikroorganismide hävitamise pärast. Siin on sama. Me nagu triigime selle karbi üle,” kirjeldab Tähemaa.

Kes vähegi tipptunnil poes kulinaariasabas seisnud, teab, et aeg on äärmiselt oluline. Lõunapausiks on ettenähtud 30 minutit ja üldse ei taha seda veeta umbses poes karbipuhastusega tegeledes. Ma ei taha mõelda, mis näo teised kliendid teevad, kui järjekorda kinni hoian, et müüja saaks mu karbikesi desinfitseerida.

Õnneks teeb Violetta oma töö ära äärmiselt kiiresti. Karp sisse, kaas kinni ning UVC lambid hakkavad automaatselt sinakalt helendama. Pikka pidu bakteritel enam pole.

“Kaheksa sekundi pärast lülitab taimer seadme välja,” sõnab Tähemaa.

Kas kaheksa sekundiga saab midagi puhtaks ka?

“Kaheksa sekundiga me saavutame sellise taseme, mis on ligi meditsiiniline puhtus. Sellest täiesti piisab sellises protsessis. Masinat luues proovisime coli-bakteritega. Külvasime neid karbi põhja. Ühed karbid kiiritasime UVCga, teistes said bakterid niisama kasvada. Järgmisel päeval sai võrreldud, et millises karbis on ja millises neid enam pole. Nii sai see aeg paika timmitud. See kaheksa sekundit on optimaalne aeg selliste väiksemat mõõtu karpide jaoks,” kirjeldab Tähemaa.

Milliseid karpe tohib UV kapis puhastada?

UV kiirgusega puhastamine on efektiivne vaid siis, kui topsi suue on suurem või vähemalt sama suur kui topsi põhiosa. Seetõttu ei toimi puhastumine purkidel ega pudelitel, sest nurga taha kiirgus ei levi ja nii jääks osa pakendist puhastamata.

Toidukarbi materjal ei oma tähtsust, kuid tuleb arvestada, et puhastub vaid otsest kiirgust saav topsiosa. Läbi topsi põhja või seina, kiirguse toime ei ulatu. Seadmes on ka eraldi kaanehoidja, et tagada ka kaane, mis võib samuti sisemiselt toiduga kokku puutuda, puhastumine.

Kas tõesti on seade maailmas ainulaadne?

“Mõte on liikunud sinnapoole paljudes kohtades, aga ära tegime selle meie,” kinnitab Teeme Ära Sihtasutuse juhatuse liige Kadi Kenk.

Nii on hetkel võimalik oma karpe UV-kiirgusega puhtaks küürida ainult Stockmannis. Loodetavasti jõuavad sellised masinad varsti ka mujale.