Miks mu põhjavalgustusega õhuniisuti ei suuda märjale pesule ära teha?

Kas keegi teab kedagi, kes saaks rahumeeli öelda: “ostsin endale õhuniisuti, see teeb täpselt seda, mida lubati ja toas on täpselt nii niiske, nagu ma tahan?” Kui tead, siis kirjuta kommentaaridesse, mul oleks talle mõned küsimused.

Nimelt on mõnekuune osaluseksperiment viinud arusaamale, et kaubanduses müütatavad seadmed vist ikka ei ole päris turuküpsed, või siis kasutavad osavalt ära seda, et turg ise ei saa aru, mida tahab.

Miks peaks end üldse vaevama toas niiskuse tõstmisega? Nelja sõnaga kokkuvõetult: kõrgem on tervisele kasulikum. Eelkõige puudutab asi inimese limaskestasid, mis hoiavad igasugu kahjulikke tegelasi (näiteks viirused) meie kehas kaugemale tungimast. Rääkisime sellest eelmise aasta lõpul Laseris TV3s pikemalt, panen lingi siia loo lõppu.

Light it up, Nimbus 2000!

Teleloo tegemisest innustust saanuna peatasin pimedal detsembrikuu pühapäeval auto kesklinnalähedase kaubanduskeskuse ees. Koukisin bardatšokist viimase ühekordse maski ja, täis otsustavust, marssisin sisse kindla kavatsusega peatselt väljuda mudeliga, mille olin veebist enne “põhjaliku uurimistöö” tulemusel välja valinud. Aga teatavasti ei pea ka kõige parem plaan vastu kohtumisele reaalsusega.

Niigi ilusale baasmudelile lisaks saab osta kaugjuhtimispuldi ja wifi-mooduli, juhuks kui oled ise eemal, aga tahad lilledele head teha.

Niisiis sai valiku kriteeriumiks hoopis see, mida parajasti lettidelt leida võis. Minu omaks sai Electrolux Yoga Healthline, EcoBioComplex 380 vms (90 euro ringis, väidetava 30-eurose allahindlusega). See on imetabane toode: põhjavalgus (jah!!), värvi muutev meeleoluvalgus, antibakteriaalne plastmass, jooga-funktsioonid, seitsmeliitrine veepaak, kell, äratus, kuum aur, külm aur, ionisaator, ultraheli, röntgen, kompuutertomograafia, noh peaaegu. Regulaarne Nimbus 2000, ütleks Ron. Sisendasin endale, et kui vaja ostu õigustada, siis saan rõhuda sellele, et see tõstab oluliselt Marii joogasessioonide kvaliteeti. Õnneks ta sai sellest ise ka aru ja ei hakanud etteheiteid tegema. Muide, tuletan meelde, et eesmärk oli lihtsalt osta asi, mis tõstaks toas õhuniiskust.

Kaks nädalat hiljem…

Kaks nädalat hiljem võttis imemasin kätte ja läks tuksi (tahaks ühte teist sõna kasutada). Kui täpne olla, siis tegelikult ta jätkas kenasti töötamist – tuled põlesid, kell tiksus ja funktsioone sai ka vahetada. Aga õhku niisutavat auru enam ei tulnud. Kui see nädalaid hiljem garantiiremondist naasis, sain poemehega jutu peale ja ta ütles, et selle mudeli aparaate tulevat sama kaebusega kümnete kaupa uksest sisse. No tore, olen ostnud ilusa asja, mis varsti ilmselt lõplikult sureb.

Ptui-ptui, praegu ta siiski veel vuhistab uhkelt. Päisepildi finišiväravas mõõdetud 30% on tema saavutus. Selle hügromeetri (niiskusmõõtja) näit alla 10% ei lähe ja talvel ta täpselt seda kogu aeg näitabki, kui aktiivselt kuivuse vastu ei võitle. Keskkütte hädad.

Midagi positiivset tuleb joogamasina kohta siiski öelda: kui ta täie hooga töötab, siis on sellest kasu ka. Siiski on siingi oma “aga.” Kuna tegu on niisutajaga, mis paiskab ruumi laiali ultraheliga tekitatud auru, siis katab ta tasahilju kõik ümbritsevad pinnad imekerge soolakihiga. Selle vastu aitaks vist kraanivee asemel destilleeritud vee kasutamine, aga no andke kannatust. Selveri kuller oleks nõus mulle liitrise Mayeri destvee kindlasti ukse taha tooma, aga 99-sendise pudelihinnaga kuluks meil kuus ühe toa niisutamiseks umbes 20*7*0,99=140 eurot. Selle raha eest saaks iga kuu poolteist uut niisutajat osta. Alternatiiv on puhast vett ise soodsamalt kusagilt hulgilaost kanistritega tassida, aga elu on selle jaoks kaugelt liiga lühike.

  • Õppetund 1: “põhjalikku taustauuringut” tehes pööra väga palju tähelepanu sellele, kui töökindlaks aparaati arvustustes peetakse. Kui sellest mudelist kusagil eriti juttu pole, ole väga ettevaatlik: nii nuheldakse kõik tüüpvead sinu kaela ebameeldiva üllatusena pärast seda, kui oled raha välja käinud.
  • Õppetund 1.2: kui guugeldades leiad toote kohta ainult venekeelset infot ja tootja ametlikel Eesti, Euroopa ja USA kodulehtedel selle olemasolu varjatakse, siis küsi endalt, miks.

Teine katse: me ventileerime selle toa märjaks!

Kuna ultraheliseade oli remondis ja niikuinii tahtsime ka teise tuppa niisutit saada, siis tassisin koju Oskari (230 eurot). Selles käib ultraheli asemel veepaagi kohal ringi kaks ventilaatorit. Shveitsi firma Stadler Form leiutisel on Electroluxi ees kaks suurt eelist. Esiteks, ta ei ole katki läinud. Teiseks, tema tegevus ei jäta majapidamisse ebavajalikke jälgi. Okei, värvilisi tulesid tal ei ole, aga hõbedastel jalgadel must kast näeb ikka päris norm välja.

Kui alguses tiirles Oskar meil päevasel ajal täistuuridel, siis mõne nädalaga osade pereliikmete taluvus langes ja ebameeldivate vibratsioonide vältimiseks on tiivikud nüüd kogu aeg poole jõu peal.

Siiski, tagasilöögid ei jäänud tulemata. Suure tõenäosusega tahad sa, et õhuniisuti magamistoas öösel töötaks ja õndsal uneajal su hingamisteid hellitaks. Järelikult peab ta töötama vaikselt. Oskar on suuteline teisel kiirusastmel piisavalt tähelepandamatult keerlema. Ainuke häda, et sellise võimsuse juures õhuniiskuse näidik sisuliselt ei liigu. Idee poolest on tegu suurema “Oskar Big” mudeliga, mis peaks suutma niisutada 50 ruutmeetrit, aga vot poole võimsusega ei saa rohkem kui poole väiksema toaga ikkagi hakkama. Tegelikult ma nüüd tean põhjust ka: ventilatsioon. Kui suure vaevaga niiskeks tehtud õhk mööda torusid kiirelt toast välja imetakse, on kogu vaevast väga vähe kasu.

  • Õppetund 2: suhtu väga suure skepsisega müüja lubadusse selle osas, kui suure ruumi masin ära niisutab. Isegi juhul, kui ruutmeetrite asemel räägitakse kuupmeetrites (toad on ju erineva kõrgusega), ei pruugi tootja reaalsus ostja omaga kokku langeda.
  • Õppetund 3: pane uks kinni. Ainuke viis öösel ruumi niiskust liigse lärmita tõsta on piirata õhu voolu tuppa ja toast välja. Elementaarne, tegelikult. Ainult et meil on kodus enamasti kinni ainult vannitoa uks ja värske õhk on hea ööune jaoks ka oluline. Nokk kinni, saba lahti.

Põhiküsimus: miks seadmed ei suuda, aga märg pesu suudab?

Heakene küll, ise olen loll, kui arvan, et lahtise uksega kõrgete lagedega ruumis peaks olema võimalik ilma erilise lärmita tehnoloogiliste vahenditega õhuniiskust märgatavalt tõsta. Aga sel juhul vastake mulle, palun: miks on nii, et restile kuivama asetatud märg pesu suudab magamistoa õhu hommikuks ilusti 40% juurde kergitada? Minu hüpotees on, et ehkki väga tänuväärne leiutis, ei ole kodune õhuniisutaja veel tootekategooriana  lapsekingadest välja saanud. Loodetavasti see peatselt juhtub ja me kõik magame tulevikus paremini.

Nii. Nüüd ma pean minema sinist tuld vilgutavale Oskarile uut filtrit tellima, enne kui see ka otsad annab.

Kirjutage kommentaariumisse, millised on teie kogemused tubase õhu niisutamisel, siis saame märkmeid võrrelda ja tulevikus kõik ehk paremaid otsuseid teha.