20 hästi tavalist küsimust covidis lapse vanemalt, mille kohta on peaaegu võimatu Eestis adekvaatset informatsiooni leida

Ma arvan, et olen üks kirglikumaid vaktsiini ootajaid ja lugesin sisuliselt tunde, millal 5-11aastaste vaktsiin Eestisse jõuab. Päev enne seda nakatus mu poeg covidisse.

See oli meie peres esimene nakatumine. Arvasin, et kuivõrd me oleme juba ligi kaks aastat pandeemiaga elanud, on meil kõik selge. Süsteem toimib ja kõik nakatunud ning nende perekonnad saavad täpselt aru, mida nad tegema peavad. Eksisin.

Siin on küsimused, mis peres koroona diagnoosiga kerkivad ning millele vastuste leidmiseks veetsin internetis neli tundi, pluss kasutasin telefoniõigust mõne spetsialistiga otse nõu pidada. Et teie ei peaks sama palju oma aega raiskama, siis loodan, et järgnevast on abi.

Minu lapse klassikaaslane andis positiivse proovi, mis ma pean tegema?

Laps peaks lähikontaktsena jääma koju isolatsiooni. Kui sümptomeid pole, käige õues jalutamas ja mängimas. Ise võid käia tööl, sest lähikontaktse lähikontaktne peaks olema terve.

Kuidas ma tean, et mu laps pole nakatunud koroonasse?

Tee talle igal hommikul kiirtest. Kui kiirtest näitab positiivset, testi ka ennast ja teisi perekonnaliikmeid.

Millist kiirtesti kasutada?

Antud juhul sellist, mida kõige kiiremini kätte saad. Meie oma kollektiivis oleme kiirteste kasutanud regulaarselt nende turule saabumisest saadik ning isiklik kogemus on, et kolmel juhul oleme niimoodi varases staadiumis koroona avastanud ja vältinud kollet. Kasutame seda testi.

Aga koolis nad ju kiirtestivad niikuinii?

Noh, tegelikult nii hästi ei ole. Vahepeal oli 2 nädalat, mil riik ei suutnud koole kiirtestidega varustada. Meie klassi nakatumiskolle tekkis just siis. Koolis testitakse 2x nädalas. Kui klassis on olnud nakatunu omicron tüvega, mida peetakse praegu väga tõenäoliseks, siis see levib jube hästi. Kui tahad olla kindel, et Su isolatsioonis olev laps teisi pereliikmeid ei nakataks, siis igahommikune kiirtest võib siin aidata.

Kuidas ma kodus lapsega toimetama peaksin?

Niipea kui kiirtest näitab kasvõi õrna-õrna teist triipu, pange kõik maskid ette ja asu tuulutama. Teise käega vali telefonil 1220 ja küsi lapsele PCR testile suunamist. Kui küsitakse telefonis, kas lisaks kiirtesti positiivsele tulemusele on lapsel ka sümptomid, siis ütle igaks juhuks, et on nohu või köha. Sest minu kogemus näitab, et lihtsalt kiirtesti jutuga ei taheta võib-olla kohe PCR testi teha ja soovitatakse oodata kuni koolikoldest on 4-5 päeva möödas. Iseenesest on covid-19 peiteaeg 2-7 päeva, mis tekitab küsimuse, aga miks me seda neljandat päeva ootama peame?

1220 numbriga saab asjad kiiremini aetud kui perearstiga, kel just sel hetkel ei pruugi olla vaba aega Sinu lapse tasuta PCR testile suunamisega tegeleda. PCR test tuleks aga sümptomite või kiirtesti positiivse tulemuse ilmnedes teha nii kiiresti kui võimalik, siis saad vastavalt selle vastusele hakata oma ülejäänud elu sättima.

Nii kui 1220 kõne on tehtud, mine koroonatestimine.ee ja leia sealt koht, kus saad ise PCR testimisele aja panna. See on kiirem – nii ei pea Sa jääma ootama kinnitust ega kõnekeskuse kõnet vabade PCR testimise aegade kohta.

Aga kui kiirtest oli negatiivne ja sümptomeid pole?

Siis püsigu laps edasi isolatsioonis ja jätka igapäevast kiirtestimist. Meie koroonakolde puhul andis üks laps kolmandal päeval positiivse proovi, teine viiendal.

Kuidas ma teen nii, et kodus teised pereliikmed ei nakatu?

Võimalusel isoleeri laps eraldi tuppa. Sinna serveeri talle ka toit. WC/vannituba jms ühiskasutatavaid ruume külastagu laps maskiga. Vaheta kohe välja kõik rätikud ja vaata, et nakatunul oleks kindlasti oma käterätt. Lapsega ühes ruumis olles kasutage mõlemad maski.

Võimalusel kasuta niisutajaid, isegi märjad rätikud toas aitavad. Kui õhuniiskus on 40%, saab meie nina normaalselt töötada, st ninna tungivaid viiruseid tõrjuda. Kui on aga alla selle – mida praegusel aastaajal on, valdavalt on praegu tubades 20% – siis selle tõstmine on hädavajalik. Võib arvata, et viiruse hooajal ei saa nakatumised alguse vaid seetõttu, et inimesed on toas üksteise lähedal, vaid seetõttu, et toas on inimeste ninadele liiga kuiv õhk, mis muudab nad vastuvõtlikuks igasugusele õhus lenduvale viirusele.

Kuiv õhk soodustab, aga ei ole ainus põhjus. Rolli mängib ka nt viiruskoormus (õhutamine aitab vähendada), ninas elavate pisikute komplekt (mõned kaitsevad paremini kui teised) jne.

Võimalusel kasutage mittenakatunud pereliikmetel ka Eestis väljatöötatud BioBlocki. Viimati, kui Mart Ustavi ja tema kolleegi firmas Icosagenis lugu käisin tegemas, sisenesid nad BioBlockiga just kliinilistesse katsetesse, et aru saada, kui palju aitab see vältida kodustes tingimustes teiste pereliikmete nakatumist. Ja kui juba uuritakse, ju siis on lootust, et see töötab.

Kuidas ma tean, et ma ise juba ei ole lapselt nakkust saanud?

Kasuta samuti igapäevaselt kiirtesti. Kui kõik pereliikmed on saanud kolm vaktsiinidoosi, ühistes ruumides kantakse maski ja iga päev oled last kiirtestinud, on suhteliselt hea võimalus ka väga nakkava omicroni käest pääseda.

Kui ma veel ei ole nakatunud, kas jooksen siis ruttu vaktsineerima?

Jah. Covid-vaktsiini tõhustusdoosi mõju on näha juba 7 päeva pärast. Tõhustusdoos annab delta variandi puhul umbes 90% kaitse, omcroni vastu u 70% kaitse. Kaks doosi jääb mõlema puhul lahjaks – kaitse on u 30%.

Millal laps saab oma PCR testi tulemuse?

Kui olete hommikuse kiirtestiga avastanud, et ta võib olla positiivne ning lähete kohe hommikul kell 9-10 ajal PCR testi andma, saate suure tõenäosusega sama päeva pärastlõunaks vastu kätte. Ära jää lootma teavitava sms-i peale, vaid käi alates kl 15-st ise digilugu.ee vaatamas, kas vastused on juba tulnud. Meie hommikul tehtud analüüs oli kl 16:30 olemas. Teavitus-SMS, et analüüsitulemused on valmis, tuli alles järgmisel päeval. Ka Terviseameti robot helistas järgmisel päeval.

Kui kiirtest oli positiivne, aga PCR vastused pole veel tulnud, kas võin siis tavapärast elu jätkata?

Ei, võta kasutusele kõik eelpool loetletud meetmed, et edasist nakatumist vältida.

Kas ma pean jääma lapsega koju kui mul on 3 vaktsiini tehtud?

Seaduse järgi ei pea. Kuid eeldan, et Sa oled oma lapsega lähedastes suhetes ja tõenäoliselt olete eelmisel päeval musitanud-kallistanud-kaisutanud, mistõttu ettevaatuse mõttes tasuks end peiteajal isoleerida 5 päevaks. Mingid Eesti soovitused ütlevad ka 10 päeva, kuid mulle tundub, et need on jäänud sellest ajast, kui vaktsiine veel polnud.

Aga kui kiirtestid on negatiivsed ja lapsel pole ka sümptomeid, millal ta siis jälle kooli võib minna?

Reegel on, et kõik lapsed, kes tahavad naasta kooli, kuid kelle klassis on olnud nakatunu, peavad tegema viiendal päeval PCR testi. Kui seda teha ei taha, siis tuleb kodus olla 10 päeva. Kui PCR osutus positiivseks, siis tõenäoliselt Sinu lapse isolatsioon ei pikene, vaid seda loetakse kooli kontakti päevast alates.

Isolatsioon siiski pikeneb. Kui lapsel tekivad sümptomid, siis sümptomite esimene päev on päev 0, isolatsioon kestab 10 päeva. Kui sümptomeid ei teki, siis positiivse testi andmise päev on päev 0, isolatsioon kestab sellest päevast 10päeva. Vaata perearstiselts.ee lehelt isolatsiooni kalkulaatorit: See on jätkuvalt pädev ja selle kriteeriumid ei ole muutunud eelmisest aastast saati.

Ehk et kui nakatunu käis koolis 10. kuupäeval, siis on kogu klass karantiinis 10 päeva ehk kuni 20. kuupäevani. Need, kes 5 päeva möödudes tegid positiivse PCR testi, on samuti karantiinis kuni 20. kuupäevani, mitte 15. kuupäevast +10 päeva, sest nende nakatumine toimus samuti 10. kuupäeval ehk et 20. kuupäevaks peaks nad olema mittenakkavad ja teistele ohutud.

Kui ma sellest kohast valesti aru sain, siis parandage mind, sest info selle kohta on päris hüplik.

Aitäh, Piret Rospu, hakkan nüüd vaikselt mõistma.

Kui laps on lähikontaktne, siis loetakse isolatsiooni ajaks 10 päeva, sest viiruse peiteaeg võib olla 2-14 päeva, suurem osa koroonaviirusest alfa tüve ajal avaldus u 5.-6. päeval, delta tüve ajal 4.-5. päeval, omikroniga veel rutem. Neid, kellel haigusnähud tekivad alles 11.-12. päeval, on väga väike osa ja riigi toimimise huvides võeti see risk, et mõned nakatunud ikka veel ei tea, et nad on nakatunud, aga massiivne enamus ei pea selle mõne % pärast veel pool nädalat kodus istuma.

Millal laps oma toast isolatsioonist välja lasta?

Covid-haige on enamasti nakkusohtlik 2-7 päeva. Kas nüüd kolmandal päeval ta enam pole? Ei tea. Kui tal sümptomeid ei ole, äkki ta siis enam ei ole? Jällegi ei tea. Ja kuna me ei tea, siis igaks juhuks tasub hoida distantsi.

Nüüd kui inimene nakatub/haigestub, siis püsib ta nakkusohtlikuna nädalapäevad umbes. Wuhani viirusega reeglina pärast 8. haiguspäeva enam koekultuure nakatada ei õnnestunud, uuemate kohta nii häid uuringuid pole. Aga deltaga viirusest vabanemise aeg vaktsineerimata inimestel on kuni 14 päeva, (ehkki keskmiselt on see 7 päeva). Sellepärast hakkab pärast nakatumist isolatsiooni periood uuesti nullist lugema. 

Aga kui mu lapse eile tehtud kiirtest oli hommikul negatiivne, aga paar tundi hiljem tehtud PCR test oli positiivne ning ma sain sellest kõigest teada täna? Siis olen ju niikuinii nakatunud?

Ei pruugi olla. Kiirtest näitab kas inimene on nakkusohtlik. Kui eile tehtud kiirtest andis negatiivse tulemuse, siis ei pruukinud tal eile kehas veel viirus nii palju paljunenud olla, et Sind nakatada. PCR test on täpsem ja näitab ära ka väikse hulga viirust kehas. See ei pruugi veel nakatada, aga võib kehas paljunedes seda teha.

Kui mu covidisse nakatunud lapsel pole enam sümptomeid, kas ma saan siis talle testi teha ja veenduda, et ta pole enam nakkusohtlik?

PCR test võib näidata veel mitu kuud, et viirus on hingamisteedes olemas. See ei näita nakkusohtlikkust, vaid on nn jääkpositiivne tulemus.

Kiirtestid pole samuti siinkohal tunnustatud meetod. Sa lihtsalt ei saa kahjuks kuidagi testiga veenduda, et ta pole enam nakkusohtlik.

Kuidas laps siis lõpuks terveks tunnistatakse?

Seda teeb perearst. See samm ootab meid täna ees. Kui teada saan, kuidas see käib, siis ütlen teile ka.

Aga miks ma selle kõik läbi pean lugema, mulle helistab ju Terviseamet ja ütleb, mis ma tegema pean?

Terviseamet helistab. Nad küsivad, mis teie nimi on ja ega teil sümptomeid ei ole ning soovitavad distantsi hoida. Nad on väga viisakad, aga nad ei jõua seda kõike ette lugeda ja Sul endal ei tule võib-olla kohe kõik need küsimused korraga meelde.

Kust ma selle kõige kohta advekvaatset infot leian?

Eesti on teinud nii kriis.ee lehe, koroonatestimine.ee lehe kui ka Terviseameti kodulehele vastava rubriigi, kuid kõigil leiduv info on kas pealiskaudne, vananenud või üksteisele vastu rääkiv. Mind aitas kõige rohkem Briti valitsuse sait, sealt on ka ilusti näha, millal infot viimati uuendatud on. Mis lisab usaldusväärsust, sest 2+2 ja kätepesu ei ole enam ammu nr 1 ohutusmeetmed.

Aga miks see kõik praegu mind peaks huvitama – numbrid Eestis ei ole ju nii kõrged, just lõdvendati piiranguid?

Üle Euroopa võtab võimust omicron tüvi, mis levib super-hüper kergesti. Britid ütlevad, et kõik nohu-köhaga inimesed, kes on kodus omast arust külmetusega, on seal suure tõenäosusega omicroniga. Mõned riigid sisenevad juba viiendasse lainesse, karta on, et Eestis ei jää samuti uus laine tulemata ja kahjuks tuleb see varem kui me oleks oodanud.

ps. Kui ma millestki olen valesti aru saanud, siis heameelega parandan infot, et oleks lõpuks üks koht, kust lapsevanem kiiresti ja kergelt oma küsimustele vastused leiaks.