LASER testib! Kas kiirtestil ja kiirtestil on vahe?

Said kaks triipu? Mina ka!

Ja siinkohal ei räägi ma mitte õnnelikest perelisa toovatest triipudest vaid ikka sellest kardetud positiivsest koroonatestist. Ja vaadake neid triipe üleval pildil. Üks test on kohe konkreetselt “positiivsem” kui teine. Miks ometi? On seal vahet?

Lühike vastus: ei ole. Igasugune triip T tähe juures tähendab üht: püsi kodus!

Terve kui purikas!

Juba viimased pea kaks aastat olen elanud idüllilise mõttega, et äkki olengi mina üks neist vähestest, kes koroonaviirusega ei nakatugi. Tõsi, olen paadunud maskikandja ja kõik vaktsiinidoosid õigeaegselt kätte saanud.

Kuid nähes neid kasvavaid nakatunute numbreid ja oma raudset tervist olin kindel, et kui nii pikalt negatiivseks olen suutnud jääda, suudan seda ka edaspidi.

Kuni päevani, mil ühel hommikul sain ka mina need kardetud punased triibud.

On siis positiivne? Või ei ole?

Esimene kiirtest andis kohese positiivse vastuse, kuid kuna mul puudusid igasugused sümptomid, siis mõistus keeldus seda uskumast.

Ostsin juurde veel paar erinevat koduseks kasutamiseks mõeldud kiirtesti ning tegin teise firma oma kohe otsa.

Kui sa oled naine ja oled kunagi elus teinud rasedustesti, siis sa kindlasti tead seda tunnet. Vaatad testi, esmapilgul täitsa negatiivne. Kallutad ühe nurga alla, siis teise… pagan, vist ikka positiivne? Just see õhkõrn teine triip on see, mida ma ka teisena tehtud testiga taga ajasin.

Kindluse mõttes võtsin ühendust ka oma perearstiga, kuid PCR testimisele mind ei saadetudki. “See süsteem on nüüd muutunud. Kui oled vaktsineeritud ning läbipõdemistõendit covid passi näol vaja pole, siis PCR testimisele enam ei saadeta,” sain konkreetselt vastuseks.

Egas midagi, kui juba testimiseks läks siis teen kolmanda testi ka. Saagu mis saab!

  • Kõige positiivsem test – Flowflex kiirtest

Esimesena tehtud test oligi minu hinnangul kõige “positiivsem”.

Tegemist oli Flowflex ninakaape kiirtestiga, mis lubab vastuse anda 15 minutiga. Etteruttavalt võin öelda, et enda tugevad kaks punast triipu sain antud testiga vähem kui minutiga!

Testi oli lihtne kasutada ning ka järgmiseks päevaks polnud testil olevad kaks punast triipu ära uhtunud.

  • Õhkõrn teine triip – Newgene kiirtest

Apteegist ostetud Newgene kiirtesti tulemus jäi minu hinnangul natukene lahjaks – teine triip oli esimesed paar minutit õhkõrnalt märgatav ning kiiruga vaadates võis testi lausa negatiivseks lugeda.

Tõsi, vastuse lubab test anda samuti 15 minuti jooksul.

Aga kui sul on esmaspäeva hommikul koosolekule kiire ning kodus kohvi keetes kiiruga testi tulemust vaatad võib jääda ekslikult negatiivne mulje. Pahaaimamatult oledki sellisel juhul järgmiseks esmaspäevaks kõik oma kolleegid kodukontorisse aheldanud.

  •  Auväärne hõbemedalist – Deep Blue kiirtest

Tegemist samuti ninakaape testiga ning sarnaselt eelmistele lubab vastusega üllatada 15 minutiga. Positiivne vastus ilmus üsna koheselt ning aega kulus 1-2 minutit. Seega töökindluse eest asetaksin selle testi Flowflex kiirtestiga samale pulgale.

Küll aga oli selle testi tulemus juba 15 minutiga veidikene uhtunud ning loeksin seda selle testi ainukeseks miinuseks.

Kriips on ju kriips! Mis vahet seal on?

Meie täiskasvanutena oleme teadlikud testi vastuseks vajaminevast ajast, kuid teste peavad iganädalaselt tegema ka meie koolilapsed, kel mõnikord pole mahti seda tulemust lõpuni oodata.

Oleme kuulnud lugusid Tallinna koolidest, kus laps on hommikul kodus kiirtesti teinud ning negatiivse tulemuse saades sammud kooli poole seadnud. Suur on üllatus, kui lõunal koolist koju jõudes seesama hommikul negatiivsena kapile unustatud testile on hiljem teine triip juurde tekkinud.

Sellisel juhul pole laps ilmselt testi tulemust piisavalt kaua oodanud ning on terve päeva sõpradega nakkusohtlikult aega veetnud.

Lisaks on olnud olukordi, kus lapsevanem on lapse kooli saatnud väitega, et “testi teine triip polnud piisavalt paks või tume”. Ka see ohustab teisi inimesi, kellega laps tol päeval kokku puutus, sest juba väiksemgi teine triip tähendab testija koroonaviirusega nakatunud olemist.

Vaata siis järgmine kord oma kiirtesti tulemust igaks juhuks mitu korda ning pea meeles, et positiivse tulemuse korral püsi kodus ning võta ühendust oma perearstiga!

Täpsemad juhised, kuidas teha iseseisvalt COVID-19 antigeeni kiirtesti, leiad Terviseameti kodulehelt.