Marii Karelli 6 küsimust Liina Kersnale: aasta viirust, aga miks on koolides ikka täielik bardakk?

Me oleme elanud koroonaviiruse ohus juba aasta. Ainus lahendus on seni olnud saata lapsed koduõppele, mis on täiesti vastutustundetu mitmes mõttes.

  1. Õhukvaliteet – miks pole kõikides klassiruumides tehtud kohutuslikuks õhukvaliteedi mõõtmist? On teada, et kui õhus on CO2 näitaja üle 1000, siis õhk ei ole puhas ja seal võib potentsiaalselt levida aerosoolina ka covid-viirus. Palun, et valitsus eraldaks raha koolidele klassiruumi õhu mõõtmise jaoks.
  2. Jagunemine – miks pole klasse pooleks jaotatud? 15 õpilast õpib ühel nädalal kodus, järgmisel koolis ja vastupidi. Viirust levitavad inimesed, mida vähem on inimesi ühes klassis, seda vähem viirus levib.
  3. Maskid – miks pole tehtud õpetajatele kohustulikuks maski kandmine? Miks pole tehtud õpilastele kohustuslikuks maski kandmine? Maski võib ära võtta vaid õues või lõunavaheajal söömise ajaks. Ja ma ei taha mingeid visiire klassi ees näha, sest see ei kaitse aerosoolnakkuse eest.
  4. Vaktsineerimine – miks pole tehtud õpetajatele vaktsineerimine kohustuslikuks? Kui ei soovi saada vaktsineeritud, siis ei pea koolis töötama. Sest õpetaja vastutab laste tervise eest, kui sa nii nakkusohtliku haiguse pandeemia ajal loobud elementaarsetest kaitsemeetmetest, siis sa võtad vastutuse teiste tervise eest.
  5. Kiirtestid – miks pole koolides kasutusele võetud kiirtestid? Igal hommikul võiks neid kasvõi järgmisest esmaspäevast teha, et keegi viirusega kooli ei tuleks. Või kui kellelgi on sümptomid, siis kohe kiirtest teha. Positiivse tulemuse korral võiks testimisbrigaad kooli saabuda ja kogu klassi sealsamas PCR testiga ära analüüsida.
  6. Korduvtestid – miks pole tehtud kohustuslikuks, et eneseisolatsioonist saabuvad õpetajad ja õpilased enne kooli tulekut teeksid uue testi, mis tõesti kinnitaks, et nad on jätkuvalt negatiivsed? Osad õpilased ei näita sümptomeid ka siis, kui nad on viirusekandjad, mistõttu nad veavad vastasel juhul viiruse taas kooli kaaslastele.

Kõiki neid meetmeid on teistes Euroopa riikides peetud elementaarseks. Mida meie ootame? Et äkki läheb pandeemia ise üle?! Ei lähe ju! Ainult stressi tekitab see kõigile ja kõige haavatavamad on need pered, kel pole suhted korras või pole võimalust lapsega koos koju õppima jääda. Vastutustundetu.