Kuidas minust pärast pikki pingutusi minimalist sai

Meie igapäevaelu saab olla palju stressivaesem ja õnnelikum, kui astuda masstarbimise ja moevoolude järgimise elustiilist ümber minimalistlikku maailma. See on elustiil, kus teed teadlikke valikuid, loobud kõigest üleliigsest ning ümbritsed ennast ainult sellega, mis teeb sind tõeliselt õnnelikuks.

Meid ümbritseb nii palju asju, mida me tegelikult ei soovi või ei vaja. Tahaksime midagi hoopis teist, aga oleme eksinud, vaimses kriisis ja ei tea ise ka kes me oleme ja mida elult tahame – teised otsustavad seda meie eest!

Hingeravi 

Minimalism tähendab elamist asjadega, mida sa päriselt vajad ja mis valmistavad tõeliselt rõõmu sulle endale. See on teadlik elamine, mis keskendub enda ja oma pere heaolule, elamise lihtsusele ja vabadusele. Minimalismi moto on “vähem on rohkem”, kus eemaldatakse kõik üleliigne ja ebavajalik, et saaks keskenduda just enda sisemisele minale ja rõõmudele. Nii saad elada elu, millist soovid, keskenduda oma hobidele ja sõprussidemetele ning teha seda, millest unistad. Hinda seda, mis su ümber juba on. Selline on minimalismi eesmärk!

Ümbritse ennast ainult nende asjadega, mida sul päriselt vaja on ja nendega, millel on sinu jaoks tugev sentimentaalne väärtus või teeb sind hingeliselt õnnelikuks. Kõik ülejäänu on ebavajalik koorem, mis elab meie kodus oma elu, võtab ruumi, sunnib meid neid koristama ja hooldama ning lisaväljaminekuid tegema. 

On ju mõnus olla toas, mis on äsja koristatud ja puhas. Aga kui saaks seda tunnet hoida kogu aeg? Nii me leiame enda ümber rohkem positiivset energiat, vabaduse tunnet ja vaba aega, kus saame keskenduda sellele, mis meid päriselt õnnelikuks teeb. Vähem asju võrdub vähem kohustusi. Kodu peab olema koht, kus on mõnus, rahulik ja stressivaba. 

Arengu ja karjääri coach, Natalja Prümmel, räägib mida minimalism on tema elus muutnud: “Kui ma õppisin tundma oma tegelikke vajadusi, siis sain aru, et vähemalt pooli asju ma oma ellu ei vaja. Siia alla käivad ka sellised valdkonnad nagu töö, erinevad projektid, hobid, tutvusringkond, aga muidugi ka asjad. Kogu perega kord kvartalis teeme kodus suurpuhastuse ja annetame asju ära, et uus saaks meie ellu tulla. See uus ei peagi olema asi, vaid võib olla tuleb ellu näiteks uus sõber (ka sõprade seas tuleb teha vahetevahel suurpuhastust). Kuigi elame perega linnast väljas, siis oleme loobunud koroona ajal teisest autost ja oleme selle üle õnnelikud. Liigume palju linna vahel ka rattaga, vajadusel leiame veel teisigi viise. Eelkõige annab aga minimalistlik elustiil kerguse ja õnnelikkuse. Sa teed neid asju ja omad neid asju, mis on sulle tõeliselt olulised. Aega ja energiat jääb üle. Mõnusad boonused on see, et ka raha jääb üle (investeeri seda või mine reisile!) ja loodus saab samuti hoitud. “

Minimalistid keskenduvad enda unistuste täitmisele ja tegevustele, mis neid õnnelikuks teeb, mitte asjade korjamisele koju, et ruumi väheneks ja lõpuks ei tea ise ka, mis neil olemas on.

Kui teeksid ühe ringkäigu praegu mööda tube, siis kindlasti leiad esemeid, mis esiteks tegelikult sulle üldse ei meeldi, ega paku sulle mitte mingisugust rõõmu. Võibolla tekib just negatiivne energia sinus, kui seda vaatad. Eemalda see! Järgmisena leiad kindlasti midagi, mida sa pole juba väga kaua kasutanud või üldse kunagi. Äkki saaksid ilma selleta hakkama? Kui seisad kapi ees, mõtle ennem täpselt, mis asjad seal sees on. Kui kapiukse avad ja leiad seal veel midagi, mida sa ei mäletanud, siis tõenäoliselt on see asi, mida sa ei ole ka kasutanud ja ei oma sulle olulist tähtsust. Tegu on ruumivõtjaga, kes elab seal salaja oma elu! Olen üsna veendunud, et leiad kodust mitmeid asju, mida sul on topelt – kaks fööni, taignarulli, küüslaugupressi või hulgaliselt puhastusvahendeid ühe pinna jaoks? Tegelikkuses vajaksid neist kõigist ju ainult ühte eksemplari.

Mööda tube ringi jalutades leiaksid hulgaliselt esemeid, mida sul on väga palju, kuid vajaksid ainult ühte või paari neist. Kui palju käterätikuid sul kapis on? Kui palju sa neist tegelikult nädalas kasutad? 

“Mulle meeldib valikute vähesus ja sellest tulenev kergus ja selgus. See on igas valdkonnas- meelelahutus, reisid, sõbrad, riided, elukoht. Valikus on alati kvaliteet ja see valik, mis teeb rõõmsaks. Ja siis sa avastad, kuidas õnnelik olemiseks piisab vähesest. Samas on valdkonnad, milles järgi ei anna- nt kvaliteetne kodu, ilmastikukindlad laste õueriided, hea vaibiga reisisihtkohad. Mõnikord aga piisab puu all lesimisest, et tunda, et elu on õnnestunud”, kiidab Natalja oma otsust hakata minimalistiks.

Minimalismiga alustamine võib paljudele olla valus ja tuua pisara silma, sest paljud meist on tugevalt kiindunud oma asjadesse, isegi kui me neid ei kasuta ja ei mäletanudki, et nad meil kapis on. Kõige raskem on 45+ generatsioonil, kus vene ajast on sisse kodeeritud, et kõik on vaja alles hoida igaks juhuks. Tihti on selle generatsiooni inimestel garaažid, kuurid, pööningud ja kapid lookas esemetest, millest pole juba aastaid aimugi olnud.

Äsjailmunud raamatu, “Minimalism. Vähem on parem“, autor Liisi Kirch räägib oma avastustest minimalismi teekonnal: “Avastasin minimalismi enda jaoks 2018.aastal kuid mulle tundub, et juba enne seda mõtlesin üsna läbi, mida endale koju lubasin. Kindlasti olen rohkem asju ja riideid ära andnud. Oluline avastus oli see, et meil on vaid 1 keha, järelikult ei saa me kanda rohkemat kui ühte komplekti riideid. Sama räägin ka oma lastele, et korraga saab vaid mõnede mänguasjadega mängida ning pole mõtet neid koju kuhjata kui kasutuses on vaid need kõige ägedamad.”

“Minu jaoks on minimalism hea viis keskendumaks sellele, mis päriselt elus on oluline”, tõdeb Liisi ja selgitab: “6 suurt põhjust, miks minimalismi harrastada, hõlmavad endas rohkem ruumi (sest su kodu pole täis ebavajalikku kraami), rohkem aega (sest sa ei tegele ebavajalike tegevuste ning ebavajalike asjade eest hoolitsemise-koristamise-kokkukorjamisega), rohkem energiat (sest asju täis kodu ei võta seda ära), rohkem paremaid emotsioone (sest esemed Su kodus on päriselt kasutusel, mitte Sa ei mõtle süümepiinadega, kuidas Sa ei oska midagi peale hakata näiteks nende asjadega, mis on Sulle kingitud, aga viisakus ära anda ei luba), lisaks on vähemate asjade omamine ning läbimõeldud ostud keskkonnasõbralikud. Vähem oluline pole ka rahaline pool, mis võib-olla saab olla ka alguspunktiks: mõelda paremini läbi oma ostud ning ehk õnnestub kodus kasutult seisvate asjade alt raha vabastada, et seda kasutada meelerahufondi loomiseks või oma unistuste tuleviku nimel investeerimiseks. Et paremini aru saada, siis meeldib mulle tuua näidet segamini kodu vs just kordatehtud hotellituba – ilma üleliigsete asjadeta on jõudu tegeleda oma väärtustega kooskõlas olevate tegevustega.”

Minimalism ehk “elu korda” projekt

Sellise elustiiliga avastad enda ümber palju rohkem raha, kui kunagi varem. Palk on sama, kuid kätte jääb kuu lõpus rohkem. Me armastame teha impulsiivseid oste poes, kus näeme odavat hinda ja ilusaid esemeid. Kuid enne, kui see soetada, tasuks aeg maha võtta ja mõelda, kas mul ka päriselt seda eset vaja on? Kas ma ilma selleta ei saaks kuidagi hakkama? Äkki ma saan seda laenata mõnikord kelleltki teiselt, kui mul seda vaja peaks minema? Kui tihti ma seda kasutaksin? Kus saab olema tema asukoht, kus ma seda hoiustan? Kas see ese pakub mulle sisemist rõõmu?

Seda reeglit järgides, saad hoida kontrolli all kõik oma tulevased esemed, mis sinu koju jõuavad.

Minimalistidel on kirjutamata reegel – kui sa ei ole seda eset kasutanud viimase 12 kuu jooksul, siis tõenäoliselt ei ole sul seda vaja! Sinna alla küll ei kehti sentimentaalsed fotoalbumid jms, kuid näiteks riided, aksessuaarid, tehnika, köögitarvikud, hooajalised dekoratsioonid jne. Kui oled telkimishuviline ja eelmine aasta jäi seiklemine vahele, kuid muidu teed seda regulaarselt, siis tasuks ikka varustus alles hoida.

Kõik, mis leiad, et ei oma sulle olulist tähtsust ja ilma milleta hakkama saad kingi, müü või anneta ära. Äraviskamisele püüa saata vaid need asjad, milles oled veendunud, et keegi teine neid ei soovi. Võid avastada nõnda palju varjatud ja seisvat raha oma kodus, kui otsustad müüma hakata. Eestis on mitmeid häid ostu-müügi kohti internetis, kus kiirelt oma liigsetest asjadest lahti saada. Kaheks neist on näiteks osta.ee ja yaga.ee.

Ühe jaoks vana, teise jaoks uus! Kõige lihtsam on müüa riideid koos ühe suure komplektina.

See protsess ei ole kiire ja võib mõnedel võtta aega isegi mitu aastat. Mida rohkem asju, seda pikem protsess. Vahel võib olla mõnda esemesse väga kiindunud, kuid kui minimalistlik elustiil saab osaks sinust, võid leida, et aasta pärast polegi see ese enam nii oluline sinu jaoks, kui alguses.

Protsessi käigus avastad ühe uue tunde, mida paljudel varem ei olnud – vabadus! Vabadus pole ainult pääse kusagilt, vaid võimalus teha nii palju ja selliseid valikuid, mida ise soovid. Keegi ei dikteeri enam ette, kuidas, millal ja mida peab tegema. See on nüüd sinu otsustada! Sama protsessi käigus avastad rohkem vaba aega, kui varem ja tunned, et hirmus igav on kohati. See “igav” tunne on hea! See tähendab, et nüüd on aeg hakata tegelema iseendaga ja taas leida oma unistused ja soovid. Sul on aega teha seda, mis sind rõõmsaks teeb. Mõni on unistanud aastaid, et saaks lõpuks hakata raamatuid lugema, kui peale tööpäevi on vaja pere toita ja koduseid toimetusi teha ning ei jaksa enam lugeda peale seda. Nüüd on see võimalus! Mõni leiab enda jaoks aega mediteerimiseks, teine pikkadeks jalutuskäikudeks, kolmas läheb veel 40 aastaselt ülikooli, mõnda noorusaja ihaldatud eriala taga ajama. See on valikuvabadus, teha seda, mida sa tõeliselt soovid. Oled õnnelikum, stressivabam, arendad oma mõistust ja hinge. Lisaks mõjutab see kõik ka majanduslikult, kus leiad, et saad lubada endale rohkem südamelähedasi elamusi, mis teevad sind õnnelikuks ja loovad sulle kauneid mälestusi terveks eluks. Vähem asju, rohkem elamusi!

Alustame ringkäiguga…

Võta endale 3 kasti või kilekotti, kuhu peale märgi “müügiks”, “annetuseks” ja “ära viskamiseks”. Hinga sügavalt sisse ja lähene igasse ruumi kaine mõistuse ja teadlikkusega.

KÖÖK

Tarbi ära toit, mis sul kapis. Kui avad kuivainete kapi, sorteeri toiduained läbi ja viska aegunud kuupäevadega asjad ära. Mille kuupäev veel kestab, aga mida pole ammu tarvitanud, püüa neid tarbida esimesena, et vältida nende ära viskamist. Samamoodi võid leida sügavkülmast seal juba kuid ootavad hakklihapakid või eelmine suvi korjatud marjad. Tarbi ära enne seisev toit, kui lähed poodi uut ostma.

Millist köögitehnikat sa regulaarselt kasutad? Millist sa pole viimased aasta aega kasutanud? Need, mida sa kasutanud pole ja tõenäoliselt lähiajal ka ei kasuta, pane ühte kasti kolmest, mis tema tulevikuks võiks saada. 

Kui ikka kaks aastat pole vahvleid küpsetanud, siis leia talle uus omanik, kes armastab väga vahvleid küpsetada ja hindab teda rohkem, kui sina. Avastad ehk, et sul mitu saumiksrit või blenderit, püüa leida duplikaadile uus omanik.

Köök kubiseb tihti väikestest vidinatest, pakenditest ja hulgaliselt erinevatest nõudest ning pottidest, pannidest. Mis puudutab taldrikuid, kausse, tasse ja muud sellist, mõtle selle üle kui suur on sinu leibkond. Kui palju nõusid te tegelikult päevas kasutate? Kui palju teil tavaliselt käib külalisi näiteks sünnipäeval? Kui leiad, et tavaliselt üle 12 inimese ikka korraga külas ei ole, siis ei ole mõtet hoida kapis 20 paari taldrikuid, lusikaid, klaase jne. 

Kui agar küpsetaja ja toiduvalmistaja sa kodus oled? Küpsetamiseks piisaks ühest koogivormist ja ühest ahjuplaadist. Toiduvalmistamiseks piisab kahest-kolmest eri suuruses potist ja ühest pannist. Piisab ehk ühest pannilabidast, kulbist, koorekannust, taignarullist ja pudrunuiast. Kui hoiustad karbikestes külmkapis toitu, siis palju sul neid vaja tavaliselt läheb? Tihti on karpides toidu hoiustajatel täitsa eraldi kapp, et neid ära mahutada. Vähenda neid nii, et saaksid vajaliku pakitud, aga üle ei jääks. Pole mõtet hoida kappides asju, mida ei kasuta või milleta saab ilma hakkama. Palju mugavam on leida kappidest üles just see mida hetkel vajad, avades vaid sahtel või kapiuks. Ära jäävad küsimused “Kas keegi fileerimisnuga on näinud?”. Tee igale asjale oma koht, kus ta käib ja hoia asjad organiseeritult.

Nipp: Hoia köögikapis nähtaval just täpselt nii palju tasse ja taldrikuid, kui peres liikmeid on. Nii ei visata asjad kraanikaussi või nõudepesumasinasse ootama oma saatust ja ei võeta kapist järjest uusi nõusid juurde. Külaliste nõud hoia eraldi kapis.

MAGAMISTUBA

Magamistuba on koht, mis peaks olema eriliselt puhas ning kus stressiseisundit ei tekiks. Ei tohiks enne magamajäämist näha nurgas riidehunnikut või ajaga asju täis kuhjunud riiuleid või öökappi. Hea uni on terve enesetunde ja õnneliku hinge üks olulisem osa. 

Korista kõik pinnad ja mõtle läbi, kas seal ruumis olevaid asju on sul tõesti vaja. Milline on seal nende eesmärk? Kas sa saaksid magamistoast viia need esemed teise tuppa? Magamistoas võiksid olla asjad, mis on sentimentaalsed ja toovad hinge sooja tunde.

Toa kõige lõbusam kapp on riidekapp. Nii mõnigi veedab päevi seal ees, et see korda saada. Kuna meil on neli aastaaega, siis meie riidekapp muutub hooajaliselt. Õnneks kevad-sügis perioodil saame kanda palju samu riideid, kuid talvel lisame sinna juurde rohkem soojemaid materjale.

Ava oma riidekapp ja vaata tõele otsa! Kui palju riideid sul on? Seejärel küsi endalt, kas sa saaksid vähemaga hakkama? 

Esimeseks eemalda oma riidekapist kõik riided, mis ei vasta sinu suurusele. Ei ole mõtet hoida kapis “inspiratsiooni” riideid, et ehk kunagi see läheb mulle jälle selga. Tihti selle tõenäosus on väike ja kui sa ka kunagi mahuksid sellesse riideesemesse, siis parem osta endale juba midagi uus saavutuste premeerimiseks. 

Nüüd tõsta kapist välja kõik, mida sa ei ole kandnud viimase 12 kuu jooksul. Kui sa pole neid kandnud, siis tõenäoliselt on selleks ka põhjus. Järgmisena eemalda kapist kõik, millega sul on üsnagi ebamugav olla. Sa peaksid tundma ennast hästi igas riietuses, mitte halvasti. Pane kõik need riided “müügiks” või “annetamiseks” kasti.

Kui mitu paari riideid on vaja, et hakkama saada? Kui pesta harval juhul kord nädalas pesu, siis ei lähe rohkem vaja kui 7 paari sokke ja aluspesu. Täiesti piisav oleks, kui kapis oleks igat riideeset 2-5. Näiteks 2 paari teksaseid, 5 topi, 2 paari seelikuid, 5 särki, 4 pluusi, 3 kleiti jne. Tihti on nii, et kui sa vaatad neid riideid, mida sa viimase aasta jooksul rohkem kandnud oled, siis neid nii palju tulebki. Need on riided, mida sa alateadvuslikult oled eelistanud ja milles sul on hea olla. 

Nii sa leiad, et sul on alati korras riidekapp ja pole enam probleemi, mida selga panna. Kõik, mis su kapis on meeldib sulle ja sul on neid mõnus kanda. Riietumine muutus just mitmeid kordi kiiremaks.

Kiika ka oma voodipesu kappi ja vaata üle, kui mitu komplekti pesu on sul tegelikult vaja, et hakkama saada. Tihti pole majas nii palju tekke ja patju, et komplektidesse ära mahutada.

Naised on harakad ja armastavad ehteid. Kuid ka siin oleks vaja sorteerida välja oma lemmikud ja tõdeda, et üle kolme käevõru ikka vaja ei lähe. Nii ka teiste ehetega. Sentimentaalsed vanaemalt pärandatud prossid ja muud reliikviad hoia ikka alles, kui need on sulle tähenduslikud.

Nipp: Tõsta kõik riided riidepuul konksuotsaga enda poole. Kui oled riideeset kasutanud, tõsta konksu asend teistpidi. Nii sa tead, mida sa järgmise 12 kuu jooksul kannad ja mis jääb kandmata.

VANNITUBA

Kui mitu šampoonipudelit ja puhastusvahendeid sul vannitoas on? Ihu hoolduseks piisaks ühest šampoonist, palsamist ja seebist või dušigeelist. Ka puhastusvahendeid oleks vaja ühte iga pinna jaoks. Mõningaid erinevaid pindu saab ka ühe ja sama vahendiga puhastada.

Vannitoa rätikute puhul tuleks vaadata, kui palju rätikuid tavaliselt nädalas kulub ning piirduda selle kogusega. 

Naised tahavad olla kaunid ja säravad ning pole imestada, kui enamuse vannitoakappidest sisustavad kreemipotsikud ja kosmeetika. Kiusatus on poest neid alati juurde osta ja leida midagi veel erilisemat, kui see mis juba kodus on. Neil kõigil on oma eesmärk ja tihti neid eristab vaid värv, nimi ja kujundus. Pole mõttekas hoida kapis 4 purki näokreemi, kui avatud kreemi säilivusaeg on ainult 6 kuud ja nii palju nägusid meil ei ole, et jõuaks kuue kuuga neli potsikut näole määrida. Piirdu ühe või kahega, kui neil on eri eesmärgid. Dekoratiivkosmeetikaga on põnev mässata ja tuua enda sisemine ilu veelgi enam välja. Kuid meenuta, milliseid tooteid neist oled sa kasutanud viimase kuu jooksul – hoia ainult need alles! Mida vähem, seda lihtsam. Kui oled kuu aega nendega hakkama juba saanud, siis kindlasti saad ka järgnevad kuud. Dekoratiivkosmeetika aegub küllaltki kähku. Parem kasutada ühte kindlat lauvärvi 12 kuud, kui et mitmeid segamini ning teadmata, millal nende tähtaeg nüüd möödus. Punaste ja põletikus silmadega pole mitte kaunis olla. 

Nipp: Hoia vannitoa pinnad asjadest vabad ning pane võimalikult palju organiseeritult kappidesse, silma alt ära. Eriti juhul, kui samas ruumis asub ka wc. Muidu halvad bakterid levivad nii kosmeetikale kui hambaharjale. Võimalusel hoia igat asja vannitoas üks eksemplar. Lauvärvide puhul eelista ühte suuremat värvipaletti mitmele väiksemale.

Kasuta vannitoas tahkeid šampoone ja palsameid, et olla keskkonnasõbralikum.

ELUTUBA

Tavaliselt kodu kõige suurem tuba, mis mahutab kõige rohkem asju. See on koht, kus kodus olles veedetakse koos ühist aega ning peaks mõjuma kõigile inspireerivalt ja lõõgastavalt. See on koht, kus hoida neid asju, mis on kõige südamelähedasemad ja kus saad tegeleda oma hobidega. Püüa ruum võimalikult avaraks luua, eemaldades kõik esemed, mis tekitavad sinus mingisuguseid negatiivseid emotsioone. Loobu esemetest, mida sa pole viimased aasta aega kasutanud ja kingi neile uus kodu. Dekoratiivesemetest, mis ruumi ilmestavad, hoia alles vaid need, mis sulle tõesti rõõmu pakuvad ja räägivad oma loo.  Kui sul on mõni vana mööbliese, mis on katkine või kus peal on ebamugav istuda, vaheta välja uue ja mõnusa vastu. Kui sul on saanud hobiks koguda läbi aastate kiisu figuure või erinevaid vaase, vali neist vaid oma lemmikud ja püüa ülejäänutest lahti lasta. Ka toataimedel on oma positiivne mõju ruumi õhkkonnale ja muudab seal olemise õdusamaks, kuid hoolitse, et nende tervis oleks hea ning nad ei vallutaks oma numbritelt tuba. Piisab ka mõnest taimest, et õdus kodune tunne jääks. 

Sorteeri kapid ja võid avastada põnevaid leide, millest sul polnud varem aimugi. Need, millest sul aimugi polnud on ka need esemed, millest sa puudust tundma ei hakkaks. Mõne kapist leiab isegi kingitusi, mis pole veel pakistki välja võetud. Kingi need ära! Täitsa okei on kinkida või annetada ära asju, mida oled ise kingiks saanud. 

Hoia pinnad ja kapisisud võimalikult kolavabad ja tunned kuidas õhk liigub palju mugavamalt ringi ja mingisugune ebatavaline taaga tunne sees tasapisi kaob.

Nipp: Tee puhastus ka oma arvutis olevatele pildifailidele. Kogu kokku oma kõige lemmikumad pildid, millel on oluline emotsioon sinu jaoks ja lase need ilmutada. Hangi omale fotoalbum ja hoia kõiki oma kallimaid mälestusi seal.

ESIK

Esikukappidesse on väga mugav tõsta igasugu hooajaväliseid riideid ja jalanõusid, mis aegamisi kapinurka unustatakse. Vaata üle kõik oma jalanõud, üleriided, sallid ja mütsid. Kõik, mis selga ei mahu ja hästi ei istu, eemalda. Sama ka kõige muuga. Püüa jätta kappi alles 1 jope/jakk igaks hooajaks, mida igapäevaselt kanda, 1 pidulikum ülerõivas, 2-3 salli, 2 mütsi, 1-2 paari kindaid ning 1-3 paari jalanõusid nii suveks, sügiseks, talveks kui kevadeks. See on täiesti piisav ja iga olukord on kontrolli all – plätud, pidulikud kingad, vabaajajalats, kummik, talvesaabas.

Nii on kodust välja minekul teada kõik jalanõud ja ülerõivad ning ei pea midagi taga otsima. 

Nipp: Püüa eelistada kvaliteeti kvantiteedile. Osta jalanõud, mis on kvaliteetsed ja peavad kauem vastu, kui ainult ühe hooaja. Kvaliteetseid ülerõivaid saad kanda aastaid ja kui soovid üks hetk need uuemate vastu vahetada, saab neid peaaegu samaväärse hinnaga järelturul maha müüa.

LASTETUBA

Väiksematele lastele võib tunduda see hirmus ja arusaamatu, miks nad peavad osa oma asjadest loobuma. Tänapäeval saab mänguasju väga odavalt ja nad on osavad lunijad. Mänguasjakastid on asjadest lookas, kus mängitakse ainult nendega mis on silma all nähtaval, kasti pindadel. Need mis on kastide põhjas, on unustatud maailm. Ka lastele mõjub kurnavalt, kui nende ümber on liiga palju asju.

Tehke lapsele kogu see protsess mänguliseks ja võtke kaks kasti. Ühte kasti paluge lapsel panna kõik oma kõige lemmikumad mänguasjad. Teise laske tal panna mänguasjad, mida tema arvab, et ta nendega väga ei mängi. Hoidke alles esimene kast. Teine kast annetage neile peredele, kellel on vähem võimalusi oma lastele mänguasju lubada. 

Lapsel on olemas kõik tema lemmikud mänguasjad, millega ta armastab mängida ja nii ei kuule tema suust, et tal on igav või ta ei leia üles oma lemmikut nukku.

Emadele meeldib osta oma lastele ilusaid riideid. Kuid ka neil on kapis tõenäoliselt üleküllus. Kui paluda lapsel tuua kapist omale uus pluus ja pärast nähes, et kapis oleks kui sõda käinud, ei ole suutnud laps leida koheselt sellist pluusi, mis talle oleks meeldinud. Ka väikestel lastel on oma maitsemeel ja eelistused. Püüdke sorteerida lapse riidekapp temaga koos ja ta saab ise näidata, milliseid riideid ta väga armastab ja millised on tema jaoks ebamugavad. Piirduge ka laste riiete arvuga enda riidekapile sarnaste numbritega.

Nipp: Tehke mänguasjade reegel. Iga kord, kui koju tuleb uus mänguasi, peab ta ühest vanast loobuma, mis talle vähem meeldib. Nõnda saab hoida mänguasjade kogust alati kontrolli all.

PANIPAIK JA PÖÖNING

Ehk teisisõnu kolakambrid. Need on ruumid, mis ideaalis võiksid olla üsna tühjad. Seal võiksid asuda mõningad hobitarbed, mida aastas vähemalt korra kasutatakse, kuid mitte igakuiselt. Näiteks: matkavarustus, käsitöötarbed, mahla aurutusmasin, tubased tööriistad, lambipirnid, pühadekaunistused.

Jõulud on kaunis aeg, kus saab dekoreerida mitu nädalat jutti. Detsembri alguses tulevad käiku jõulumeeleolulised küünlajalad ja nipsasjad, järgmine nädal valgustused, kolmandal pannakse karda igale poole ja neljandal on kuusk ning ohtralt kuuseehteid. Pühad on aeg, kus rahu tunne peaks tulema rohkem seestpoolt, kui et väljast. Dekoratsioonid on küll kaunid ja südantsoojendavad, kuid ka neid võiks kasutada tagasihoidlikumalt ja mitte liiale minna. Vanad katkised karrad ja ehted, mida pole aastaid puule pannud võiks ära visata või ära anda. Ka liiga palju jõuluteemalisi nipsasju võib mõjuda muserdavalt ja veidi lämmatavalt. 

Ära vii panipaika ega pööningule hoiule oma vanu asju või neid, mis sa oled sorteerinud välja, mida müüa või ära anda sooviksid. Võimalus on, et kui sa nii teed, siis sa oled tõstnud asjad ühest kohast lihtsalt teise, mitte need oma elust eemaldanud. Nii jäävad esemed soiku. Kui sa juba kord oled esemed välja sorteerinud uue elu jaoks kuhugile mujale, siis püüa need ka nii kiiresti kui võimalik kodust ära viia.

Nipp: Hoia iga asi omale sobivas kohas ja pandud kastikesse, kuhu peale on märgitud, mis seal sees on. Hoiad aega kokku asjade otsimisega ja esemed on esteetiliselt sorteeritud.

GARAAŽID JA KUURID

Katkiseid muruniidukeid ja autoromusid ei tasu kodus hoida. Neil on halb energia ja iga kord kui neid vaadata, kerkib stressitase. Ka tööriistade ja muruniitmise vahenditega võivad olla duplikaadid. Ühe akutrelliga saab väga edukalt kodus remonti tehes hakkama ja 4 ühesuguse otsaga kruvikeerajat ei tee keeramise paremaks. Eemalda kuuridest ja garaažidest kõik, mida sa ei kasuta ja ilma milleta hakkama saad. Ehitustarvikud on üsna kallid ja teinekord on mugavam ja odavam mõnda masinat või lõikurit tuttavalt laenata, kui et ostma söösta. 

Nipp: Tartus on olemas spetsiaalne koht Paranduskelder, kuhu igaüks saab registreerinult minna ja kasutada sealseid vahendeid, et remontida oma katkiseid esemeid. See on koht, kus kõik vajalikud vahendid on olemas ja saab vajadusel nõu ka, kui ise hästi ei oska. 

TEENUSED

Siia alla kuuluvad näiteks ajakirjatellimused, sideteenuste lepingud jms. Tasuks üle vaadata kõik oma igakuised kindlad väljaminekud. Tänapäeval on ajakirju odavam lugeda internetis, kui tellida paberkandjal koju. Ehk leiaksid odavama kõnepaketi ja autokindlustuse, kui sul on praegu? Kas on mõttekas tellida teleris “salvestus” iga kuu 5 euro eest, kui vaid ehk korra kuus vaatad midagi salvestusest? Tellisid Tinderis kuldpaketi pea 40 euro eest, aga saaksid kohtingule seal ka ilma selleta.

 

Need on väljaminekud, mille üle on meil kindel kontroll ja me saame otsustada, kas nad on meie jaoks piisavalt väärtuslikud, et tahame neile teenustele oma aega ja raha panustada.

Nipp: Võta telefonipakett, kus on piiramatu interneti maht. Seda internetimahtu saad sa jagada ka oma koduarvutitesse. Liitu Netflixi või TV3play-ga ja saad vaadata piiramatult filme ja seriaale ka teleekraanilt. Nõnda tehes hoiad sa raha kokku ja saad loobuda tavalisest teleteenusest, kus sees ka internet.

Vähem on rohkem

Kui olla lõpuks tiiru kodule peale saanud ja näha seda kogust asju, ilma milleta saab väga edukalt hakkama, on juba üllatav teadmine, et nii palju asju meil kodus üldse on. Avastamine, mis kappides kõik on aastaid peitunud ja meenutamine, kust enamus neid asju pärit on. See on ringkäik oma elu ümber ja sees ning mõistmine, miks need asjad on tulnud ja miks nad on püsinud meiega. Me käime poes ja teeme oste, sest meile meeldib see tunne saada midagi “head” ja “uut”. Mõnele on see kui lõõgastus. Mõnele sõltuvus.

Kui süüvida endasse, siis leiame, et meil ei ole tarvis kõiki neid ilusaid ja põnevaid asju, vaid sisemiselt igatseme hoopis midagi muud – suhtlust, elamusi, emotsioone, enesearengut ja kogemusi. Need on need, millele peaksime keskenduma, et olla tõeliselt õnnelik. Asjad ei tee meid õnnelikuks, vaid tunded!