Perearst õpetab: Kuidas aru saada, kaua ma täpselt pean covidiga kodus istuma?

Kui te olete saanud covid diagnoosi või lähikontaktsena koju karantiini saadetud, siis tekib miljon küsimust selle kohta, millal täpselt isolatsioon lõpeb. Kahjuks võib ka miljon vastust tekkida, millest suur osa võib osutuda valeks.

Toon näite. Laps saadeti lähikontaktsena koju karantiini kümneks päevaks 10. kuupäeval. 15. kuupäeval andis ta positiivse covid-proovi. Kui kaua ta peab nüüd isolatsioonis olema?

Kui sümpromeid ei avaldunud, siis loetakse isolatsiooni alguseks päev, mil ta andis positiivse covid-testi. Ehk et lapse isolatsioon kestab 20. kuupäevani.

Näide kaks. Laps jäi köha ja nohuga 10. kuupäeval koju, 12. kuupäeval andis positiivse covid-testi. Kas ta peaks nüüd isolatsioonis olemas 12. kuupäevast 10 päeva ehk vabaneb 22. kuupäeval? Ei, sest sümptomite puhul loetakse isolatsiooni alguseks sümptomite avaldumise päev. Antud juhul siis peab laps olema isolatsioonis 10. kuupäevast 10 päeva ehk 20. kuupäevani.

Hea koht isolatsioonipäevade arvestamiseks on perearstiselts.ee, vali sealt SARS-COV2 isolatsioonikalkulaator. See on hästi lihtne samm-sammult valikvastustega rakendus, mis aitab siin õige vastuseni. Perearst Piret Rospu soovitab. Sealt leiab veel igasugu nõuandeid nakatumise vältimiseks, maski kandmiseks ja viirusega hakkamasaamiseks.