Perearst palub: ärge ajage oma nahka selle õliga mädanema

Mõni nädal tagasi tuletasid Tartu teadlased meile meelde, et eeterlikud õlid ei päästa koroonanakkusest. Nüüd on teatud ringkondades läinud eeterlikke õlide propaganda aga nii suureks, et see takistab arstidel juba töötegemist.

“Ma oma kabinetis juba näen, kuidas eeterlikke õlisid kasutatakse põhimõtteliselt kõige raviks. Kõrge ja madala vererõhu, nahalöövete, lihase-liigesevalude, liigse söögiisu ja puuduva söögiisu vastu, tõesti nimeta vaid haigus ja õlimüüjatel on ravi olemas,” muretseb perearst Piret Rospu.

Eeterlikke õlisisid ei promota Rospu sõnul Eestis veel õnneks mitte niisugusel tasemel nagu USAs, aga oleme kahjuks jõuliselt sinna suunda teel. Ka Terviseameti sõnul on eeterlike õlide liigkasutus saamas järjest suuremaks probleemiks.

“Nii looduslikku päritolu kui ka sünteetilised eeterlikud õlid on potentsiaalsed allergeenid ja võivad kergesti põhjustada ülitundlikkust. Samuti võivad eeterlikud õlid sisse hingamisel tekitada hindamisteede allergilisi reaktsioone ja ärritust,” kirjeldab Terviseameti meedianõunik Merilin Vernik tekkivaid probleeme.

Kuskohast tuleb arvamus, et eeterlikud õlid ravivad kõike?

Loomulikult on hea kui toas levib mõnus aroom. Olen isegi saunas paar tilka eukalüptiõli leilivette visanud ja olemine oli kohe mõnusam.

“Siberi nulu õli ilmselt eeterliku õlina on mõnus nuusutada või siis ajab aevastama ja puhastab nina tatist,” toob Tartu Ülikooli kliinikumi proviisor Jana Lass ühe kasuliku näite.

Kui aga sellele õlile juba mingeid kangemaid võimeid külge pookida, on jutt teine.

Saunas tuju tõstmiseks on õlid head, ravimiseks mitte nii väga alati.

“Õlimüüjad aktiivselt muidugi kütavad sellist asja takka, sest looduslik ja puhas ja öko ja muu taoline müügijutt,” selgitab Rospu.

Senikaua kuni eeterlik õli miskit halba ei tee ja heausksetelt lihtsalt raha välja meelitatakse, on kõik põhimõtteliselt hästi. Igaüks teab ise, mille peale oma raha kulutab ning platseebo efekt on ka efekt.

Nii näiteks tehti 2004. aastal uuring (loe siit!), kus vaadeldi, kuidas mõjuvad erinevad õlid inimeste tujule. Mõjusid need täpselt nii nagu uurijad ütlesid. Kui inimestele öeldi, et nüüd nuusutate rahustavat õli, siis tundsid end kõik rahustunult ja kui öeldi, et see õli nüüd ärritab, siis tundsid kõik, kuidas neil süda kiiremini lööma hakkab. Tegelikult nuusutasid inimesed muidugi täpselt ühtesid ja samu lõhnu, ainult kaasas käivad müügisõnad olid teised.

Halvaks lähevad asjad siis kui õlisid hakatakse päris ravimite asemel kasutama.

“Hiljaaegu mul ühel patsiendil just oli väidetav mädakolle nahal, mida nähes ma tegelt ei saanudki päris hästi aru, millega tegemist. Kolle ja kogu ümbritsev nahk oli õlidest nii ärritatud ja punetav ja turses, et nahk juba osaliselt koorus,” kirjeldab Rospu.

“Eeterlike õlide otsene nahale kandmine on ebasoovitav,” tuletab Vernik meelde.

PS. Kuidas selle koroonaviirusetõrjumisega siis lood on? Mida eeterlikud õlid teevad ja mida mitte, loe siit.
Ja siit saad ühe retsepti, kus päriselt ka eeterlikest õlidest kasu.