Perearst võtab ette vaktsiiniskeptikute levinumad vandenõud: paljudel on oma huvid mängus, sest nad müüvad läbi hirmu MMSi, eeterlikke õlisid, šungiiti, võluvett ja vaktsineerimisest puhastamist

Ajal, mil Eesti valitsus kaalub kõikide vaktsiinipiirangute lõpetamist, kuid Omikroni tüvi meil endiselt möllab, ütleb perearst Piret Rospu, et kui piirnaguid tahetakse maha võtta samamoodi nagu Soomes ja Taanis, siis peaks ka vaktsineerimise tase olema sama kõrge kui neis riikides. Taani on Euroopa kõrgeima vaktsineeritute protsendiga riik, samas kui Eesti longib taga lõpus.

Miks Eestis vaktsineerimine nii visalt edeneb? Laser püüdis vastuseid leida vaktsineerimata inimeste gruppidest ja protestimiitingutelt. Paljud seal kuuldud mõtted vajasid aga faktikontrolli, mistõttu sammusime nendega Piret Rospu poole.

Ma püüan kaardistada kuidagi seda inimeste hulka, kes on aktiivsed vaktsiinivastased ja ma ei suuda kuidagi seda piiri tõmmata. Kas Sa saad umbes aru, kui palju meil on vaktsiinivastaste liidreid?

See arv on kogu aeg muutumises. Vaktsiinidega tegelevate inimestena me kõnepruugis üritame vältida terminit “vaktsiinivastased”. Sest see ei kirjelda pilti adekvaatselt. Parema meelega räägime vaktsineerimisest kõhklejatest. See on selline lai spekter inimesi, kus ühes otsas on need, kes usuvad vaktsiine, aga selle konkreetse vaktsiiniga on neil lisaküsimusi, ning teises otsas on need, kes on kindlad vastased ja üritavad isegi arste ümber veenda.

Need on kaks poolust, aga sinna vahele jääb tegelikult see suurem osa rahvast, kellest mõned vaktsineerivad, aga veidi kõhklevad, mõned ei vaktsineeri, aga samas mõtlevad, et äkki peaks. Suurem osa nendest ei ole vastased, vaid nendel on omad küsimused, millele nad vastuseid tahavad.

Aga liidri definitsioon… mille järgi Sa seda mõõdad?

No, kes kõige aktiivsem on? See, kes näitab mingit uuringut ja jagab seda aktiivselt Facebookis, et näete, siin on põhjused, miks ei tohiks vaktsineerida. 

Oi, neid on üpris vähe.

Ma surfasin seal vaktsiinikõhklejate gruppides aktiivselt kaks nädalat, see on väga kurnav. Sest sealt tuleb päris palju hirmuinfot ja negatiivset ja siis lõpuks tundubki, et maailm on suhteliselt kole koht. Seda esiteks. Aga teiseks, need inimesed tegelikult, kes seal aktiivselt jagavad, nad hakkavad korduma mingil hetkel.

Seal tõesti on ühed ja samad inimesed, kes kogu aeg tuima järjekindlusega jagavad ühte ja sama asja, ühte ja sama infot. Käiavad ja käiavad seda, et see ikkagi kõikidele pähe kuluks. Et ka need, kes on värskelt gruppi tulnud, saaksid kohe kahtluseussi ja ikkagi püsiksid selles infoväljas, mida nad tahavad ise aktiivselt kujundada.

Miks nad seda teevad?

Seal on teatud hulk inimesi, kelle jaoks see on konkreetselt sissetuleku küsimus. Paljud neist ilmselt ei ole tõestatavad, aga paljudel on konkreetselt oma huvid – müüvad MMSi, eeterlikke õlisid, šungiiti, võluvett, aurade puhastamist, vaktsineerimisest puhastamist, šamaaniteenust, koolitusi, joogat… mida iganes! Eks see on nende inimeste sissetulek.

Võtame koroona näite. Kui meil on perearstide juhendis koduseks koroonaraviks, et köha puhul joo palju vedelikku, õhuta ruume, niisuta õhku, võta lusikatäis mett, siis ma nägin inimest, kes uhkustas sellega, et ta kasutas koroonaraviks 33 erinevat taimset preparaati! 33! See on hunnik raha, mis sinna alla läks, selle asemel, et võtta lusikatäis mett.

Laste vaktsineerimine on väga kirglik teema. Kui lapsed ei ole riskigrupp, miks ma siis peaks last vaktsineerima? 

Riskigrupi mõistmises on küsimus. Inimese aju on hästi halb riski kalkuleerimise masin. Riskigrupp tähendab inimest, kellel on suurem tõenäosus seda haigust raskena põdeda. Mitte riskigrupp tähendab seda, et ta võib ka raskelt põdeda, aga see tõenäosus on väiksem. Ja see kehtib laste puhul. Tõenäosus, et nad raskelt põevad, on väike, aga mõned siiski põevad väga raskelt ja mõned surevad ära. Hästi hea oleks, kui me teaksime ette, kes on need lapsed, kes põevad raskelt, siis vaktsineeriksime ainult neid. Aga me ei tea seda.

Me ei tea ette, kes on need seitsekümmend protsenti lastest, kes on haiglaravi vajanud ja kes on see iga neljas laps, kes on intensiivravi vajanud. Ja nad on olnud eelnevalt täiesti terved, ka mitte rasvunud, neil pole olnud mitte ühtegi riskitegurit.

Sellepärast, kui sa ei soovi oma lapsega seda kõrretõmbamise mängu mängida, et kes saab lühikese ja kes pika kõrre, siis me soovitame lapsed ära vaktsineerida.

Sünnitusmajas ju vaktsineeritakse lapsi. Mul oli vestlus Telegram.ee peatoimetaja Mariann Joonasega ja ta ütles, et tema arvates ei peaks kõigi asjade vastu enam vaktsineerima, sest neid haigusi saab ravida. 

Need haigused, mille vastu me vaktsineerime, on ohtlikud haigused, mis võivad põhjustada kas puuet või surma. Või mõned kerged haigused, mis raseduse ajal põdedes võivad lootele olla väga rängad. Me oleme üpris lähedal sellele, et lastehalvatusest lahti saada vaktsineerimise abil. Aga veel pole saanud. Ja teiste haigustega pole me veel seal lähedalgi.

Pikka aega oli lastehalvatus kardetumaid vastsündinute ja väikelaste nakkushaigusi. Nüüdseks oleme sellest tänu vaktsiinile peaaegu lahti saanud.

Lastehalvatuse vastu ei ole ravi. See on viirushaigus. Suurem osa nendest haigustest, mille vastu me vaktsineerimine, on viirused. On mõned erandid, näiteks tuberkuloos, mille vaktsiin tõesti tehaksegi sünnitusmajas. Ja tuberkuloos on küll bakterhaigus, aga lastel võib ta väga vastikult kulgeda ja ravi ei pruugi aidata.

Homöopaatiliste terakestega neid ei ravi? Ma ei taha kuidagi naeruvääristada seda selles mõttes, sest paljud usuvad homöopaatilistesse terakestesse. Ma igaks juhuks kontrollin üle, et me ei levitaks siin valeinfot.

Homöopaatiliste terakestega ei saa ravida selliseid haiguseid, mis on päris haigused. Homöopaatiliste terakeste põhimõte on see, et kui inimene usub, et see kui ta midagi sisse võtab, aitab teda, siis see usk võibki aidata. Neid võib kasutada iseparanevate haiguste puhul nagu nohu ja köha näiteks.

Hästi palju kuulsin vaktsiiniskeptikute käest seda, et nad ei tahaks ennast vaktsineerida, sest vaktsiin on ajutise müügiloaga ja katsejärgus. Mida see katsejärgus olemine tähendab?

Koroonavaktsiinide uurimisega ei ole tehtud mingeid järeleandmisi. Need uuringud on olnud hästi suure mahuga. Kui võrrelda näiteks diabeediravimite uuringutega, siis koroonavaktsiini uuringute mahud on olnud kümneid ja rohkem kordi suuremad.

Need on kõige enam uuritud vaktsiinid üldse?

Nad on ülipõhjalikult uuritud. Seal tehti selliseid mööndusi küll, et enne, kui üks katsefaas oli lõppenud, lubati teisega alustada, kui tundus, et esimese faasi tulemused tulid okeid. Ehk siis faasid omavahel kattusid, aga ühtegi faasi vahele jätta ei tohtinud!

Aga see on skeptikute põhiargument, et kuivõrd koroona vaktsiinid tehti nii kiiresti, siis järelikult need ei saa olla korralikult kontrollitud.

Andres Merits tegi sellise analoogia: Kui Tallinn-Tartu maantee ehitamise alla poole rohkem raha, sa paned sinna rohkem tööd, palkad rohkem inimesi, saad need paberid ministeeriumitest rutem läbi, kas sa jätad siis sellepärast Tartusse sõitmata, et see tee tehti rutem valmis?

Aga miks siis üteldakse, et vaktsiinid on katsejärgus?

Vaktsiinid on valmis tehtud. Ma ei tea, mida nad ootavad? Pidulikku lindilõikamist? Vaktsiinidel on Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiameti õiguslik autoriseerimine. Sellel on täislitsents, seal pole mitte midagi eksperimentaalset.

Pidulikku lindilõikamist või vaktsiinipidu pole mõtet oodata. Koroonavaktsiinid on põhjalikult uuritud ja valmis kasutamiseks.

Aga kardetakse mRNA vaktsiini ja öeldakse, et see on nii uus asi, me pole seda üldse enne kasutanud. 

mRNA tehnoloogia on välja töötatud umbes 30 aastat tagasi ja sellega on väga palju tööd tehtud. Seda on rohkem uuritud vähivaldkonnas. Vähiuuringutes mRNA-ga töötavad inimesed veidi isegi naeravad, et kuulge, vaktsiinides on nii väike hulk mRNA-d, et suurem küsimus on see, kuidas keha seda mRNAd liiga kiiresti ära ei lagundaks, et ta ikkagi jõuaks oma tööd tegema hakata. Kuidas mRNA kehas käitub, seda on juba aastaid uuritud ja see töö oli juba ammu enne ära tehtud.

Me käisime seal MEM kohviku juures protestil. Mitmelt inimeselt sealt ma kuulsin ühte ja sedasama vastust, kui küsisin, miks te pole vaktsineeritud – ikka et see on ju eksperimentaalfaasis ja ma ei taha olla katsejänes. Kust see jutt tuleb siis? 

Nad räägivad seda sama juttu, mida nendele seal FB-gruppides on muudkui korratud. Siis nad räägivad ise seda edasi.

See on sarnane vitamiinide analüüsidele. Kui meil ühel hetkel sai võimalikuks vitamiinide ja mineraalide laboris määramine, siis mul praktiliselt iga päev mõni patsient küsis oma kaebuste peale, et äkki on mingeid aineid puudu, peaks ikka laborianalüüsi tellima. See jutt ei teki kõikidele inimestele spontaanselt korraga, see jutt tuleb kuskilt. See oli laboriteenusepakkujate ja vitamiinimüüjate jutt, mida nad sünkroonis kogu aeg räägivad ja see on inimesteni lõpuks kohale jõudnud.

Samamoodi on selle “eksperimentaalse” ja “liiga kiiresti tehtud vaktsiiniga”.

Aga no kui seal gruppides öeldakse, et vaktsiin oli eksperimentaalne ja see on vale, kas siis vitamiinide jutt on ka vale ja tegelikult sa ei pea kontrollima, milliseid vitamiine su kehas on piisavalt ja milliseid on puudu?

Neid ei pea kontrollima. Kõik me teame, et D-vitamiini tuleb sügisest juurde hakata võtma. Seda ei pea mõõtma, seda tuleb võtta lihtsalt, sest varem või hiljem läheb selle tase organismis liiga madalaks.

Ma suudan aru saada sellest, et suurtes maades nagu Ameerikas või Inglismaal, on sul võimalik ära elada sellest, et sa mõjutad tohutult paljusid inimesi läbi väikeste gruppide ja paned neid seeläbi ostma oma raamatut või koolitust. Kuid mul on raske uskuda, et Eestis need grupid samal põhimõttel töötavad, et need inimesed siis pärast sellest ära elatuvad kuidagi.

Ei, ma arvan, et põhisissetulekuna on see kas võimatu või võimalik väga üksikutele, väga tippudele. Aga, see ei tähenda, et seda ei oleks, sest et need USAs tehtud filmid on ju kõik eesti keelde tõlgitud. Ja seal on niisugused võrkturundust meenutavad skeemid, et ma ostan endale õigused neid filme edasi müüa. Siis võib-olla esimene film on tasuta ja siis, kui sa tahad järgmiseid filme vaadata, siis sa ostad selle õiguse filme vaadata minu käest. Ma annan siis selle edasi oma mingitele bossidele, aga ise saan sealt vahelt mingi nutsu. Raamatumüügiga on samamoodi.

Ma täitsa avalikult küsisin Telegrami inimeste käest, et mille pealt teie põhisissetulek tuleb. Nad ütlevad, et tellijate pealt. Majandusaasta aruanded on ka täitsa korralikud. Seal ei ole mingid sandikopikad. Mis tekitabki küsimuse, kas Eestis on nii palju häid inimesi, kes toetavad neid või seal on mingisugune niisugune skeem, mida me ei oska näha?

Et meil on nii rikkad inimesed, kes toetavad Telegrammi, MEM kohvikut, seda patriarhaadikampa, Isa, Kovalit ja Huuset?! See on terve suur kamp, kellel on kogu aeg kontonumbrid all ja kirjas, et saatke palun raha, saatke palun raha.

Kuidas teenida raha? Jalutad looduses, filmid end ja palud raha. Just sellise tee on valinud aktivist William Koval.

Ja ma imestan, kust see raha tuleb? Kõik koguvad annetusi! Elvis Brauer MEM Cafest sai üle 50 000 euro! Objektiiv peab ennast üleval sellega, et neil on nende enda kirja järgi tohutult palju väikeseid toetajaid – tuhandeid! William Koval elatub annetustest. Kust see raha kõik tuleb?

No mina ei tea, pole minu raha! Maailmas on vaktsiiniskpetikute ringkondadest liikumas tohutud rahad.

Üks suurimaid superstaare on Andrew Wakefield, kes elab koos supermodell Elle McPhersoniga.

Seal see äri käib miljonites, kui mitte miljardites dollarites. Need on väga suured rahasummad. Ja see kamp, kes seda vaktsineerimise kohta käivat valeinfot toodab, on väga süstemaatiline. Seal on umbes 12 inimest ja nemad toodavad suurema osa sellest infost, mida siis jagatakse gruppides, mida sealt siis süstemaatiliselt tõlgitakse ka eesti keelde ja jagatakse Eesti gruppidesse.

Kuidas see raha Wakefieldile ja sellele kambale tagasi neile tuleb?

Raamatud, filmid, koolitused. Need on ju hiigelsaalid, mida nad välja müüvad, et oma vaktsineerimisvastast juttu rääkida. Neil on terve toimiv meediasüsteem.

Loodusravigrupid Facebookis on hüppelaud selleks, et minna homöopaatia gruppidesse, et minna edasi MMS-i gruppidesse, et minna vaktsineerimisvastaste gruppidesse ja hakata ostma kokku õlisid ja kõike seda kremplit.

See algab sellest, et ma lähen küsin seal grupis, et mu lapsel on köha, millega ma võiksin kodus ravida ja siis sa järjest kogemata kaevad ennast aina sügavamale… Onkoloogid on kimpus sellega, et inimesed ei räägi neile nendest loodusravidest, mida nad tarvitavad. Ja see tegelikult on väga suur probleem, sest osadel loodusravimitel on päriselt toimivad ja bioloogiliselt aktiivsed mõjud. Ja mõnikord annavad need vähiravile täpselt vastupidise toime. Me teame, et onkohaiged kasutavad hästi palju loodsuravimeid, sest see tähendab neile lootust. Aga kõik need ravimid tuleb oma onkoloogile ausalt ära rääkida. Mitte sellepärast, et me tahaksime kellegagi pahandama hakata, vaid sellepärast, et see võib täiesti oluliselt mõjutada seda, kuidas seda inimest aidata saab või ei saa.

Üks asi veel, mis ma kuulsin, oli see, et aga kust ma tean, mis seal vaktsiini sees on?

Loe infolehe pealt! See on kõik kirja pandud, mis seal sees on.

Aga võib-olla siin ei ole kõike kirja pandud?

Aga miks ei ole? Väga täpselt on pandud kirja kõik asjad. Vaktsiinide puhtust ka kontrollitakse regulaarselt.

Üks väga oluline vandenõu on siiski veel: vaktsiinid ja koroona on välja töötatud selleks, et ravimifirmade kassasid täita.

Okei, tahad sa seda täpsustada, kes töötas?

Mina ei tea, kes töötas.

Ja kus töötas? Kuidas töötas? Nii kontrollimatu asja nagu koroonaviiruse, mis on oma mängu muutnud praeguseks neli korda! Neli prominentset uut varianti, millest igaüks järjest halvemini allub vaktsiinidele. Ma ei panustaks sellele teooriale.

No aga ongi! Vaata, siis kui tuleb jälle see uus variant, siis sa pead jälle uue vaktsiini ostma ja sa pead jälle seda süstima ja siis see ring niimoodi käib, et riigid peavad vaktsiini ostma ja raha muudkui liigub. Ja siis pärast saavad need vaktsiinitootjad rikkaks.

Lõppkokkuvõttes, kui keegi tahab seda uskuda, siis mina ei lähe sinna vaidlema. Ma arvan, et see ei vasta tõele.

On need võrreldavad, mis rahad liiguvad vaktsiinides ja mis rahad liiguvad erinevates kristallides, aura puhastustes jne?

Mul on väga vanad andmed, aga üldjoontes: ravimiturust vaktsiinid on tüüpiliselt neli protsenti. Aga toidulisandite turg oli juba viis aastat tagasi kordades suurem vaktsiiniturust. Ja on viimaste aastate jooksul aina kasvanud. See jutt, et vaktsiinide müük on mingi pöörane äri, ei vasta tõele.