Proovime roheliselt hambaid pesta: üks ajab öökima ja üks on päris mõnus

Nädal tagasi tegi meie Marii ühe päris ehmatava intervjuu. Märten Kala õpilasfirmast Münt tõi välja kümmekond põhjust, miks tavaline hambapasta pole absoluutselt hea asi. (Siit saad lugeda!) Miks ma siis veel oma keha tavalise pastaga piinan? Läksin kohe poodi ja selgus, et alternatiivseid variante on müügil lausa hulgi. Võtame 7 juhuslikku keskkonnasõbralikku (ja loodetavasti siis ka tervisesõbraliku) toodet ja panema nad proovile.

Töötavad nad enamjaolt kõik ühel põhimõttel: pista tablett suhu, näri puruks ja kuku harjama. Aga milline neist kõige parem on? Ja milline ajab lihtsalt oksendama? Iga toote puhul talitan nii nagu juhis ette näeb ja panen kirja oma esimesed hambapesukäigus tulnud mõtted.

LUSH Dirty hambapesutabletid

 • Hind: 10,90 /1oo tk
 • Ühe hambapesu maksumus 11 senti
 • Müügil LUSHi poodides

Tootja lubadus: Jahutav rohemünt ja tujutõstev pomerantsiõli pakuvad koos võluvat värskendust.

Väkk! Väga rõve. Kange! Ma ei saa aru, mis maitsega see on, aga see on selline… See on väga vastiku maitsega. Millega see peaks olema? Ma tahaks kohe seda näha. Ma ei taha seda, see on liiga kibe. Sellega ma enam ei pese. Närides jäävad tükid hammaste vahele, aga sellegi poolest vahutab metsikult. Võiks öelda, et isegi kõikidest proovitutest kõige rohkem. Mul läheb sellega pestes uni ära. Äkki hommikul pestes ajab une silmist, aga õhtul küll ei soovita. Halba maitset suhu ei jää, aga suuõõs jääb veidralt tuim ja kuskil midagi kipitab. Justkui oleks hambaarstilt tulnud ja süsti saanud. Kui sulle meeldib hästi-hästi-hästi värske maitse suus, siis see toode on sulle.

Positiivse poole pealt tuleb aga välja tuua, et müüja sõnul piisab ka poolest tabletist (ilmselgelt pole siis ta ka nii kange) ja kui viid viis tühja purki neile tagasi, saad ühe värske näomaski tasuta.

Georganics hambapesutabletid piparmündiõliga

 • Purgi hind: 11,20 / 120 tk
 • Ühe hambapesu maksumus 9 senti
 • Müügil: Biomarket ja Ilma pood

Tootja lubadus: Värskendavalt piparmündimaitselised, suus kergelt lahustuvad ja vahutavad hambapesutabletid naatriumvesinikkarbonaadi, viinakivi, kaoliinsavi ja musta piparmündi õliga. Fluoriidi-, glütseriini- ja SLS-i vaba.

Oi issand kui kibe! Väga kange! Sa hakkad närima seda ja sul on kohe kibe maitse suus. Vahutab. Soodamaitse tungib suhu. Kõik kohad on vahtu täis. Suurem kibedus läheb õnneks esimese 10 sekundiga ära, aga soodamaitse jääb. Arvestades, et ta on tehtud soodast, siis see ei ole midagi erakordset, aga lihtsalt harjumatu. Puhas tunne jääb ja enne pesemist lõunaks söödud kimchi maitset enam ei tunne. Eriti.

Pakendit lugedes jääb silma, et tabletid sisaldavad sünteetilist säilitusainet naatriumbensoaat. Teadlased on leidnud, et see võib lastel soodustada või vallandada hüperaktiivsust. Nii et olge igaks juhuks hoiatatud ja vajadusel lugege vastavat uuringut siit.

Ben&Anna mündimaitselised hambapesutabletid

 • Paki hind: 6,50 / 100 tk
 • Ühe hambapesu maksumus 6,5 senti
 • Müügil: Biomarket, Veganshop.ee ja Tradehouse

Tootja lubadus: Loodusliku koostisega mündimaitselistes hambapesutablettides teevad tõhusat tööd söögisooda ja taimeekstraktid. Sisaldab B12-vitamiini. Läbinisti plastivaba toode keskkonnasõbralikus paberpakendis.

Need on hea maitsega. Närides ei ole üldse kibedad ja harjates läheb suu ilusti vahtu täis. Väga meeldiv on pesta. Järelmaitse on  meeldiv. Ei olegi ühtegi halba sõna öelda. Soodamaitset ka ei ole.

Küll aga teeb ettevaatlikuks tootes sisalduv sodium coco-sulfate (SCS). Tegemist on kurikuulsa naatriumlaurüülsulfaadi ehk SLSi kaksikvennaga, mille kohta räägitakse nii halba kui head. Ühed ütlevad, et SCS on kõvasti parem kui SLS. Teised aga toonitavad, et 40% on ikka neil ühist ja hea seda palju tarbida ei ole. Eks igaüks teeb oma järeldused. Meelde tuleb lihtsalt jätta, et sisuliselt on SCS ja SLS sama ühend, kuid SCS on valmistatud vähem eeltöödeldud kookosõlist.

Münt hambapesutabletid

 • Hind: 7 eurot / 45 tk või 15 eurot 180 tk
 • Ühe hambapesu maksumus 8-16 senti
 • Müügil: Munt.ee, Südameapteek, Biomarket, Coop, Stockmann

Tootja lubadus: Kõik, mida vajad, mitte midagi üleliigset! Oleme Mündi hambapesu-tablettidest eemaldanud kõik keemiliselt sünteesitud koostisosad ja asendanud need naturaalse kvaliteetse toorainega. 

Nimele vastavalt lööb purki avades kohe ninna mündilõhn. Väga mõnus. Ilus eestikeelne pakend. See on hea, et on Eesti oma toode. Hammustades on suus meeldiv mündimaitse ja harjates läheb rohkelt vahtu. Tunne on nagu peseks päris tavalise pastaga. Ei ole tunda soodat ega mingit veidrat kõrvalmaiku. Täiesti mõnus. Peale loputamist jääb siiski suu kuivaks ja on tunne, et tahaks mingit muud maitset suhu. Vett tahaks juua. See võtaks äkki selle tekkinud veidra kuivuse ära. Muidu väga mõnusad. Soovitan proovida. Südameapteegis praegu soodukas ka: 45 tabletti maksab 5,34.

Mündi puhul tuleb ära mainda ka seda, et tegemist on õpilasfirmaga. See tähendab, et nad mõtlesid toote välja põhimõtteliselt matemaatika ja keemia tundide vahepeal. Lisaks on teine hea asi, et nende toodet saab endale mugavalt püsitellimusega koju tellida. Maksad viis eurot kuus ja ei pea kunagi enam probleemiga tegelema. Värsked tabletid ja puhas hambahari on kord kvartalis postkastis.

Georganics rohemündiga pulber hammaste pesuks

 • Hind: 8,60/ 60 ml
 • Ühe hambapesu maksumus 14 senti
 • Müügil: Biomarketid, Iluversum, Mediron, Balti Disaini pood Les Petites

Tootja lubadus: Mündimaitseline hambapesupulber magneesiumi ja söögisoodaga on looduslik vahend hammaste valgendamiseks ja värvimuutuste eemaldamiseks.

Oota, kas see on nüüd tavaline söögisooda? Või ikka spetsiaalne toode? Üldse ei saa aru, miks see pulber hea peaks olema. Tundub kui kergelt piparmündine sooda ja pärast pesu jääb soodamaitse suhu. Väkk! Samas nühkida on isegi okei. Vahtu ei lähe, aga hambahari peseb ilusti hambad puhtaks. Suhteliselt ebameeldiv on hambaharja panna selle pulbri sisse ja perega jagamine ei tundu ka üldse hea mõte. Jagan siiski sõbralikult pulbrit naise ja lapsega ning loomulikult lendab purk käes-kätte andes pikali ja kogu kraanikauss on pulbrit täis.  Aga vähemalt kraanikausi sai ilusti puhtaks hõõruda selle soodaga. Kallivõitu on selline pesu, aga vannituba lõhnas meeldivalt vähemalt.

Ben & Anna valgendav mündimaitseline söega hambapasta klaaspurgis

 • Hind: 9,90 / 100 ml
 • Ühe pesu hinda raske välja arvutada
 • Müügil: Biomarketid, Kaup24, Balti Disaini pood Les Petites

Tootja lubadus: Tänu koostises olevale aktiivsöele (bambus), mündiõlile, astelpaju- ja aaloemahlale puhastab ja valgendab pasta hambaid leebelt, kuid tõhusalt.

Kuigi väliselt sarnane kõikidele tabletipurkidele, pole siin purgis üldse mitte tabletid vaid hoopis omapärane läikiv hambapasta. Nuusutan – väga hea lõhn! Pistan harja purki ja võtan ettevaatlikult ainult tsipakese. Hmm.. Täitsa meeldiv. Ei mingit soodat. Koostises soodat ei olegi ja nii on täitsa meeldiv sellega hambaid pesta.  Suhu jääb mõnus mündimaitse. Loodetavasti on siis hambad pärast valgemad ka.

Karbis leian hiljem ka väike spaatli, millega on hügieenilisem pastat sõpradega jagada. Küll aga on nii sellel kui ka kõikidel teistel mustadel pastadel üks viga: nad määrivad kõike jubedalt. Mustaks läheb nii kraanikauss, habe kui ka kogu hambahari.

Georganics rohemündiga hambaseep

 • Hind: 10,90 / 60ml
 • Ühe hambapesu maksumus 3 senti
 • Müügil Biomarketites

Tootja lubadus: Meeldivalt vahutav mündimaitseline hambaseep oliivi- ja kookosõli, shea- ja kakaovõiga. Glütseriinivaba hambapuhastusvahend võimaldab hammastel loomulikult remineraliseeruda ja toitaineid omastada.

Jah! See on seep. Väidetavalt hambapesuks. Ei, seda ei tule närida, vaid hoopis märja harjaga hõõruda ja siis vahutav hari suhu pista. Proovime järele.

Öakkkk.. Kui rõve! Öäk! See on seebimaitsega ju! Oled sa kindel, et see pole päris seep? See on kõige hullem neist kõigist. Sellega ma ei suuda isegi pesta.

Võib selgelt öelda, et see seep on kõige hullem neist kõigist. Aga mis kõige parem on? Keri üles ja vaata päisepilti uuesti. Ära seda Colgate’i tähele pane. Tema lendab mu vannitoast nüüd minema, aga need teised seal all on kõik paremuse järjekorras. Vasakul kõige parem, paremal kõige hullem.