Eesti esimene vegan supermarket paneb uksed kinni ja lubab enam mitte kunagi uut avada!

Eesti esimene vegan supermarket RoheValik lööb märtsikuus oma uksed kinni ja lubas, et ei ava enam mitte kunagi uut vegan poodi. Lõpetavad tegevuse nii kohapealne pood kui ka e-pood.

RoheValik sai alguse 2020. aasta lõpus e-poena Madis Eriti ja Eeva Metssalu isiklikus Tartu kesklinna korteris, kus ka üksikud kliendid kohapeal käisid. 2021 aasta kevadel aga jõuti sinnamaale, et suudeti avada ka päris pood Tallinnas, mis kogus oma algkapitali läbi Hooandja ja paljude vegan fännide annetuste.

Pood oli väga oodatud veganite poolt ning oodati veel suuremat läbimurret, kus enam ei pea head ja paremat otsima mitmetest poodidest ja tuhnides mööda kesiseid riiuleid, vaid kust sai kõike osta korraga ühest kindlast kohast.

Mis siis nii pekki läks?

Eufooria oli suur, kuid tegelikkuses oli RoheValik poe asutajate Madise ja Eeva sõnul külastajate arv kesine ning rohkem tuli negatiivseid märkusi kui positiivseid. 

Poeomanikke üllatas ootamatu negatiivsus, kui Eesti vegankommuun nendega tutvust tegi. Loodeti, et pood võetakse Eesti veganlaste ja taimetoitlaste poolt vastu hästi ja omaks, kuid seda ei juhtunud.

RoheValik vegan supermarket

Selle kuu lõpus suletav vegan supermarket RoheValik Tallinnas

Poes käidi vähe ning hindu peeti liialt kõrgeks, kuigi poeomanikud väidavad, et hindu püüti hoida +/- 5% juures ning ei mõista, kuidas saaksid hinnad liiga kõrged olla. 

Jutupaunikuid oli palju ja toetati sõnadega, kuid mitte tegudega: “Kui sa ainult kiidad meid ja tuled Prisma kottidega meie poest läbi ning ostad siis 2 kohukest ja pärast räägid sotsiaalmeedias kui super RoheValik ikka on, siis paraku ilmselgelt pood ei kesta,” selgitavad poeomanikud.

Madise ja Eeva sõnul on muidugi ka palju positiivset nende teekonnal olnud, kuid pidev vindumine ja negatiivsus on nende motivatsiooni hävitanud ning on aeg leppida tõsiste rahaliste kaotustega.

Kui hullud need hinnad siis olid?

Poeomanikel on kahju kuulda, kui kliendid nurisevad kõrgete hindade üle, eriti kui nad pole teadlikud turu hindadest.

“Ometi on meil ca 400-600 toodet, mida pole mitte kunagi varem Eestis ning Baltikumis müüdud ja siis öeldakse, et meil on need kallid…jah, nad ongi, sest on kvaliteetsed ja erilised tooted,” selgitavad omanikud.

Madis ja Eeva on kindlad, et kui isegi kui vahva Prisma neid müüks, ei müüks nad neid tooteid odavamalt. Rääkimata sadadest toodetest, mis on Eestis ka mujal müügis. 

vegantooted RoheValik supermarketist

Alles eelmisel kuul sai RoheValikust tellitud erinevaid vegantooteid proovimiseks ja tuleb välja, et see jäi ka viimaseks.

Väike 110m² RoheValik, mida ei saa võrrelda suure supermarketiga ning nende võimalustega, suutis siiski pakkuda klientidele +/- 5% hinnaerinevust ning sadu tooteid teadlikult odavamalt kui mujal.  

Poeomanikud nendivad, et kui omanik julgeb veel kasumit ka tahta selle olukorra juures, siis on mõistetav, et sellise poe eksisteerimine ei saa enam edasi toimuda.

“Meie tegime kõik, mis suutsime ja ei usu, et selline äri oleks Eestis jätkusuutlik veel väga-väga palju aastaid,” on Madis ja Eeva kindlad ning lisavad: “Veganid peavad siis leppima väikeste lettidega supermarketites, mis on kõik sama igavat toitu täis. Õnneks aga valikud laienevad kiirelt ja eriti tahaks kiita Prismat – tõesti aplaus neile, et iga paari kuuga on uusi tugevaid vegan brände sees ja nad tõesti proovivad.”

Mis saab kaubast, mis järele jääb?

Hetkel on toimumas lao tühjendusmüük, kus omanikud imestavad, et kust nüüd need inimesed on välja ilmunud. Sajad uued kliendid, kes pole varem sealt midagi ostnud, on nüüd tee nendeni leidnud.

“Samas, eks kõik on sõbrad, kui suure allahindlusega ja mitte jätkusuutlikult asju vägisi ära müüd,” ütlevad omanikud.

“Mida vähem aega lõpliku sulgemiseni on, seda suuremad tulevad ka meie allahindlused. Kui asju jääb liiga palju üle, siis annetame need lihtsalt ära,” selgitavad Madis ja Eeva.

Praeguseks on nad juba üle tuhande euro eest jäätiseid lastekodudesse viinud. Peaasi, et midagi raisku ei läheks ning nii plaanivad nad ka muu kaubaga teha, mis üle jääb – anda inimestele, kellel seda päriselt vaja on.

“Kui on kauasäilivaid asju või tarbekaupu, siis proovime need nüüdses uues maailmakorras eeskätt Ukrainasse saata,” lisavad nad.

Kas proovite tulevikus uuesti samasugust poodi avada või jäi see viimaseks katsetuseks?

“Ei, kindlasti mitte. Ei ole vähimatki soovi sama kadalippu uuesti läbi käia. Me tegime ka alguses plaanid, et teeme nii hästi, kui me üldse oskame. Ei hoidnud mingitelt investeeringutelt, reklaamidelt, sortimendi valikust jne tagasi. Tegime kõike, mis üldse pähe tuli või professionaalid meie ümber soovitasid. Kui see ka ei töötanud, siis ma ei usu, et midagi hetkel Eestis vegan äri suhtes töötaks,” on Madis ja Eeva veendunud.

Madis ja Eeva valmistuvad supermarketi avamiseks

Madis ja Eeva valmistuvad rõõmsalt supermarketi avamiseks aasta tagasi

Poeomanikud teavad öelda, et mitte ainult neil ei ole raske, vaid näevad, kuidas paljud nendega sarnases valdkonnas olevad ettevõtted ja ka veganrestoranid sulgevad omi uksi või on neil väga raske. 

Madis ja Eeva ütlevad, et sarnased ettevõtted ja veganrestoranid püüavad sellest vaikida, kuid mitte ainult pandeemia ei ole mõjutanud nende sissetulekuid, vaid raske oli juba ammu enne seda.

“Lahti jäänud ettevõtteid kavatseme kindlasti toetada, kuna nüüd teame seda lugu täpsemalt, kui raske ikka on antud maailmamuutvaid ärisid teha ja veel rohkem üleval hoida. Rääkimata väikestest äridest, mida teevad väikesed Eesti pered ja mitte välismaalt sisse tulevad suured korporatsioonid,” lisavad nad.

Millised on teie edasised plaanid?

“Teeme täiesti uue firma “Legefit” ja hakkame tegelema ainult e-poena tegutseva firmana, mis hakkab ainult müüma toidulisandeid, valgupulbreid ja kõik mis on fitnessiga seotud,” on Madisel ja Eeval juba kindel plaan paigas.

“Füüsilise poe viga me enam kindlasti ei tee ja antud teema on meile väga oluline ja suur elu osa, seega järjekordne nii öelda kireprojekt, et midagi huvitavat ikka teha oleks,” lisavad nad.

Kuigi Eestis on samalaadseid e-poode jalaga segada, siis Madis ja Eeva plaanivad enda uuest projektist teha arvestatava konkurendi teistele.

Seekord püütakse tegutsemisplaanid põhjalikumalt ette võtta koos meeskonnaga, et toidulisandite ärist ei saaks järjekordne läbikukkuv projekt.

Mis sellest uuest ärist saab, näeme siis kui “Legefit” valmis ja ka selle äriga esimene aasta möödas nagu nüüd RoheValikuga.

Kuigi praegustel poeomanikel on raske südamega uste sulgemine ees ootamas, siis siiski on nad südamest tänulikud kõikidele klientidele, kes neil olid. 

Madise ja Eeva soovitus oleks teistele, kes sooviksid samasugust poodi avada, oodata mõningad aastad ja loota, et Eesti rahvas oleks selleks valmis. Praegu see õige aeg kindlasti ei ole.