Kolm põhjust, miks välismaa maasikate ostmine on väga halb mõte

Pühapäevadel on emadepäev ja mis võiks olla emale parem üllatus kui suur vaagen värskete maasikatega. Need näevad ju nii imeilusad välja ja päris odavad on ka praegu. Tegelikult on aga vähemalt kolm põhjust, miks praegu müüdavaid Kreeka ja Hispaania maasikaid mingil juhul osta ei tohi.

Sa sööd endale mürke sisse

Selleks, et maasikad Lõuna-Euroopast meieni jõudes nii kaunid ja ilusad oleksid, tuleb neid õigesti kasvatada. See tähendab, et raisku ei tohi minna ükski maasikas. Kuidas seda kõige lihtsam on saavutada? Loomulikult taimemürkidega. Lõuna-Euroopa farmeritel on erinevate lubatud pestitsiidide (insektitsiidid, fungitsiidid, biotsiidid ja herbitsiidid) valik mitu korda suurem kui Eesti maasikakasvatajatel. Lisaks “lubatud mürkidele” on aegade jooksul Hispaania maasikatest leitud aga ka selliste mürkide jääke, mis Euroopa Liidus selleks ajaks juba aastaid keelatud olid.

“Meil lihtsalt ei ole taimekaitsevahendite registris lubatud väga paljusid preparaate, mis on lubatud Kreekas ja Hispaanias,” kinnitab Eesti Maaülikooli teadur Ulvi Moor ja lisab: “Mida soojem kliima, seda rohkem on seal ka kahjureid ja seepärast on ka tõrjevajadus palju suurem.”

Lubatud taimekaitsevahendite hulk jagab Euroopa kolme tsooni. Mida lõuna poole, seda rohkem preparaate on lubatud. Nii on Hispaanias maasikakasvatuseks lubatud kasutada pea kolm korda rohkem aineid kui Eestis – vastavalt 74 ja 27 erinevat ainet.

Sa toetad orjapidajaid

Võib tunduda uskumatu, aga jah, Hispaania maasikaid korjavad orjad. Nii nagu meile tulevad maasikakorjajad peamiselt Ukrainast, tulevad Hispaaniasse maasikakorjajad Marokost. Peamiselt on tegemist naistega, seega emadepäeval naisorjade korjatud maasikate söömine tundub kohe eriti veider tegevus. Paremat palka otsima tulnud marokolannad ei tunne kohalikke seaduseid ja nii on neid väga kerge ära kasutada. Korralik tööleping õnnestub sõlmida vaid mõnel protsendil maasikakorjajatest. Ülejäänud töötavad mustalt ja peavad lootma hea õnne peale. Lubatakse küll head palka ja mõnusat töökeskkonda, aga tegelikult elad kilest onnis peenraveerel ja saad tasuks sandikopikaid. See on siis kui hästi läheb. Kui halvasti läheb, siis saad hoopis kuuli nagu juhtus 2013. aastal Kreekas. Sealsed ühe farmi 30 töötajat olid kuude kaupa lubatud palgata ja kui nad lõpuks enda eest välja julgesid astuda, lõppes asi veriselt.

Vett ei ole, tualetti ei ole. Isegi korralikku öömaja pole. Selline ongi maasikakorjajate elu. Vähemalt saad kokkuklopsitud aia peal homseks riided ära tuulutada.

Sa hävitad keskkonda

Hispaania ekspordib igal aastal umbes 400 000 tonni maasikaid. See on meeletu kogus. On selge, et seda ei saavuta väikeste maasikataludega, vaid suurte monokultuursete maasikapõldudega, mis võtavad enda alla tuhandeid ruutkilomeetreid maad. Biitlite laul “Strawberry fields are forever” on küll peamiselt ajendatud Lennoni LSD kogemustest, aga terake tõtt on selles pealkirjas ka täna. Intensiivne maasikakasvatus hävitab maapinna ja midagi muud seal enam hiljem kasvatada ei saa. Seni, kuni ostjad lähevad odava maasika kilohinna õnge, ongi maasikapõllud igavesed.

Kuidas käib maasikakasvatus Eestis ja miks tasub sel suvel üles otsida Eesti mahemaasikakasvatajad, seda näeb meie loost siin.