Paha maitse suus? Ekspert selgitab, kas ja millal suuvesi aitab

Nagu igasuguse muugi tarbimise puhul, tuleb suurem osa informatsiooni tootjate reklaamidest ja sisuturundusest. Küllap just sealt on meieni jõudnud ka teadmine, et lisaks hambapastale on suuhügieenis vajalik ka suuvesi. Või kas ikka on? Laser uurib järele, millise hambakivi all vähk peidus on.

Just nimelt ka vähiga on suuvett seostatud. Hambaarstid ütlevad, et kaubanduslikud alkoholi sisaldavad suuveed võivad limaskesta ärritava toime tõttu olla kantserogeensed.  Sellest hoolimata leiab pea iga suuveepudeli pealt soovituse: kõik üle 6-aastased peavad kaks korda päevas tingimata suuvett kasutama.

“See on küll asi, mida üksi hambaarst ei soovitaks,” sõnab hambaarst dr Piret Schults.

Põletustunnet suus tekitab paljudes suuveedes sisalduv alkohol. Teadlaste sõnul hõlbustab suuvees sisalduv kange alkohol vähki tekitavatel ainetel, näiteks nikotiinil, suu limaskesta tungimist.

Ehk siis peale suitsetamist suus meeldiva värskuse saamiseks ei tasu suuvett kindlasti kasutada.

Samuti võib suuvee kasutamisel koguneda suuõõnde alkoholi lõhustumisel tekkivat mürgist atseetaldehüüdi, mis on samuti tuntud kantserogeen.

Dr Schults uuris oma kolleegidelt üle maailma, kas ja millist suuvett seal kasutatakse. Nii Soomest, Lõuna Aafrikast, Šveitsist kui Ameerikast tuli vastuseks, et kasutatakse ja täiesti kindlalt on number üks Listerine. Selline tugev turundustulemus ei ole tulnud üle öö. Johnson&Johnsoni Listerine on turul juba aastast 1914 ningenam kui sada aastat on toote lubaduseks olnud, et see tapab mikroobid, mis põhjustavad halba hingeõhku.

“Tapab ära mitte ainult halvad, vaid ka head bakterid loomulikult,” nendib Schults.

On ta ohutu? Ohtlik? Või lihtsalt kasutu?

Listerine tootja kinnitas Laseri toimetusele, et Listerine on maailmas enim kasutatav suuvesi, mida on laialdaselt uuritud ning kliinilised testid näitavad, et see on sobiv vahend võitlemaks hambakatu, halva hingeõhu, igemehaiguste ja -põletike vastu.

Lisaks kinnitasid nad, et 30 aastase kliinilise testimise tagajärjel võivad nad kinnitada, et nende suuvesi on igapäevaseks suu loputamiseks täiesti ohutu.

Hambaarstid on seisukohal, et suuvesi ei ole bakteriaalset kattu tekitatavate haiguste ärahoidmiseks efektiivne. Selle toimeaine lihtsalt ei suuda bakterite biokilesse tungida.

Kas see tähendab, et suuvee näol on ikkagi tegemist ainult turunduslikult haibitud tootega?

Hambaharjaga ei saa ju kõike kätte?

Üheks põhjuseks, miks suuvett kasutatakse, on üldlevinud arvamus, et harjaga ei saa kõikjalt toidujääke ja muid halbu asju suust kätte. Nii on hea ja turvaline hambad tugevamaitselise suuveega puhtaks loputada. Vähemalt suu ei haise siis.

“Vähe sellest. Paljud arvavad, et see on ka hambaharja asendaja,” lükkab Schults müüdi ümber.

Halva hingeõhu vastu suuvesi ei aita.

Enne kui poes pudeli järgi haarad, mõtle hetkeks: on mul seda üldse vaja?

“Halb hingeõhk ehk halitoos on tihtipeale kaasuv haigus mingi muu asjaga. Suuvesi seda põhjust ei ravi. See aitab varjata ainult. Tihti on põhjuseks liiga tihti söömine. Söögikordade vahel peavad olema ikka vahe. Vähemalt neli tundi, veel parem kui 6 tundi oleks vahe söömistel ja näksimistel,” sõnab Schults.

Milleks siis üldse suuvesi?

“Suuveed on tehtud selleks, kui on mingi probleem. Tavalisel inimesel, kes harjab kenasti hambaid, kasutab hambaniiti, käib korrapäraselt hambaarsti juures ning ühtegi probleemi ei ole, siis ei ole ka suuvett vaja kasutada,” selgitab Schults.

Schultsi sõnul on suuvesi vajalik ainult siis kui hambaarst on teile nii öelnud.

“Siis kasutada kloorheksidiiniga vett, osta see apteegist ja kõige rohkem kaks nädalat. Näiteks peale hamba tõmbamist nädalakese,” sõnab Schults.

Samuti on doktori sõnul olemas spetsiaalsed suuveed vanuritele, kel hambahügieeniga probleeme ja suuveed lastele, kes kannavad breketeid:

“See aitab breketite vahelt puhastada ja jällegi ainult kindla aja tarvitad.”

Milleks raisata raha?

Nii nagu janujook on vesi, siis tegelikult ka suuloputuseks, tavalisele tervele inimsele, on kõige parem tavaline vesi,” võtab Schults teema kokku.

Seega suuveele raha raisata ei tasu, tasub hoopis korralikult hambaid pesta. Mürgivabad pastad ja jätkusuutlikud hambaharjad (ning isegi vasest keelepuhastaja!) leiad siit.