Pesuribad teevad su pesu uutmoodi puhtaks (ja need ei käi püksi!)

Esiteks nimest. Pesuribad seostuvad enamikele naistest aluspesu kaitsega. Teeme kohe selgeks, et see pole see.

Kui nüüd ebaõnnestunud nimest üle saada, siis pesuribad (inglise keeles laundry strips) on lihtsalt öeldes kokkupressitud pesupulber. Need on kontsentreeritud ja erinevalt pesupulbrist või pesugeelist ei käi need masinas pesuaine sahtlisse, vaid otse trumlisse linade alla.

Kui karbi esimest korda lahti teen, pelgan hakatuseks, et need lõhnavad liiga intensiivselt. Teate ju küll, kui niiske ilmaga toidupoodi minna, siis on kaugele tunda, kes pesi pesu Omo või Arieliga. Seetõttu otsustan esimese masinatäie pesuribasid katsetada linade peal, mitte kõige mõnusamate särkidega.

Miks see nii palju lõhnab?

Hämmastav, et iga jumala kord suudan ära unustada, et pesuribad käivad pesu alla. Mis tähendab seda, et laon masina täis ja siis tuleb meelde, pagan! ja topin siis ta sinna kuskile alla.

On tore teada, et pesuribad on 100% biolagunevad, fosfaadi- ja parabeenivabad ning värvainete- ja kloorivabad. Aga kas nad ka töötavad?

Esimene laar linasid väljub masinast… täiesti puhtana. Ja oma suureks õnneks avastan, et linad ei jää voodis kuidagi lõhnama, vaid on lihtsalt puhtad.

Ma tean paljusid, kel hotellides olevad lõhnavad linad lisaks ebameeldivale tundele ja sügelust tekitavad. Põhjuseks on tavapesupulbrites kasutavad ohtrad lisaained – tavaline Ariel sisaldab 38 koostisosa! Seda on uskumatult palju, arvestades, et asja puhtaks saamiseks pole peale vee ja seebi põhimõtteliselt midagi vaja.

Keskmine laiatarbe pesupulber sisaldab 8 ohtlikku ainet:

  • SLS – aine, mida algselt kasutati garaazipõrandate õlist puhastamiseks. Ärritab silmi, kopse ja nahka. On loodusele kahjulik.
  • Fosfaadid – seostatakse südame-veresoonkonna haiguste, osteoporoosi ja surmaga. Tegemist on nii ohtliku ainega, et paljud nõuavad selle keelustamist pesuainetes.
  • Formaldehüüd – jah, seesama, mida laipade säilitamiseks kasutatakse. Paljudes pesuainetes on see sees. Isegi väike kogus selle aine sisse hingamist suurendab vähi ohtu.
  • Valgendaja – paljud teavad, et kloorvalgendaja nahka ja kopsusid, kuid vähem teatakse kui sageli seda on lisatud tavalistesse pesupulbritesse.
  • Ammooniumsulfaat – kange kemikaal, mille käitlemisel peab superettevaatlik olema ja kasutama erivarustust.
  • Dioksaan – tuntud kanterogeen.
  • PlekieemaldajaOptimal Brighters/UV Brighters tegelikult plekke ei eemalda, vaid peidab plekid. On silmi ja nahka ärritav, vee-elustikule erakordselt ohtlik. (Ja kuhu ikka see pesuloputusvesi lõpuks mööda kanalisatsiooni jõuab?)
  • Parfüüm – selle koostisosa jääb sageli saladuseks seoses juriidika auguga. 1% koostisosadest võivad tootjad märkida lihtsalt parfüümiks, täpsustamata, millest see koosneb. Parfüüm jätab eksliku mulje puhastest linadest. Kui sama lõhna korduvalt kasutatakse, hakkavad inimesed seda seostama “puhta” lõhnaga. Tegelikult on see kunstlik lõhnaaine, mis võib tekitada sügelemist ja allergilisi reaktsioone.

Seda listi lugedes võib arvata, miks ma juba ammu ei kasuta tavalisi laiast kaubandusvõrgust kättesaadavaid pesuaineid. Lihtsalt ei jaksa kogu aeg hirmul olla ja nende koostisosi lugeda ning pähe õppida. Seepärast olen välja valinud mõned loodussõbralikud vahendid. Nüüd kui saabus uus, ekstratugevalt lõhnav, siis alguses pisut pelgasin.

Kuivõrd linadele lõhna ei jäänud, asun julgemalt katsetama särkide ja isegi ihupesu peal. Töötab. Kusjuures, oluline nipp mille avastan väiksema pesukoguse puhul, on see, et riba võib veel omakorda pooleks rebida. Nii jagub neid rohkemateks pesukordadeks.

Räägime rahast

Arvatakse, et mahedad ja loodussõbralikud pesuained on tohutult kallimad. Kohe näeme, et see ei vasta tõele. Võtame arvesse pesukordade arvu. Tavalisest pesuainest saab 2 kg pulbrist või 2 liitrist geelist 40 pesukorda.

Toode

Hind

40 pesu

Persil 2L

11,9

11,9

Neutral 1L

7,99

15,9

Mulieres 1,5L

10,99

14,65

Woolite 1,8L

7,49

8,32

Pesuribad 40 tk

11,99

11,99

Kas pesuribasid saab ka käsipesu puhul kasutada?

Jah, need lahustuvad vees kiiresti ja sobivad nii käsipesuks kui ka villa ja siidi pesuks.

Vana tõde on, et mida vähem aineid, seda parem. Mis on hea inimesele, see on hea ka loodusele.