Jooditabletid läbi müüdud? Eesti mees leidis alternatiivi!

“Ma arvan, et müüsime nädalaga sellise koguse, mida tavaolukorras oleks müünud ilmselt mitukümmend aastat!”
ütleb Greenest.ee mahetoidu e-poe omanik Valdo Kivimägi. Kuna kõik tema tarne pakkujad on samuti tabletid läbi müünud, asus mees alternatiive otsima.

“Hakkasin uurima, milliseid võimalusi peale tablettide veel on. Sedasi leidsingi eneselegi üllatuseks, et merevetikas on isegi kordades rohkem joodi, kui jooditablettides endas,” selgitab Valdo.

Merevetika salatis sisladuv joodi kogus on erakordselt suur. Kui tavaline jooditablett sisaldab keskmiselt 150 mikrogrammi joodi, siis salat ületab selle koguse rekordkiirusel – 100 grammis leidub joodi lausa 4435 mikrogrammi.

Ka kuivatatud merevetikas ei jää oma joodisisaldusega kaugele maha. 100 grammis kuivatatud merikapsast sisaldab joodi keskmiselt 2500 mikrogrammi.

Soovituslik päevane joodi kogus sõltub vanusest, kuid täiskasvanutel on see umbes 150 mikrogrammi. Seega piisab juba umbes 3,5 grammist merevetika salatist, et päevane vajadus oleks täidetud.

Rasedad – 175, 10+ aastat – 150, 6-9 aastat – 120, 2-5 aastat – 90, 12-23 kuud – 70, 6-11 kuud – 50

1 purk jooditablette maksab keskmiselt 9€.

Merevetika salati saab Greenest.ee e-poest kätte 3,99€-ga, mistõttu on tegemist ka üsna odava alternatiiviga.

“Kõigele lisaks on tegu ka päris toiduga. Sellel on head maitseomadused ning seda saad hõlpsasti lisada oma lõunasöögile,” räägib Valdo.

Kuivatatud merevetikas

Milleks joodi vaja on?

Jood on kilpnäärne talituse juures väga oluline osa. Joodi puudusel tekib organismis kilpnäärme alatalitus ning suurenenud kilpnääre.

Jood osaleb lisaks ka ainevahetuse kiiruse, kehatemperatuuri, valkude sünteesi, vererakkude tootmise, kasvu ning närvi- ja lihasrakkude tootmises.

Kui rasedatel esineb pidev joodipuudus, võib see endaga kaasa tuua tõsiseid häireid loote arengus ning kasvupeetust. Ka imikutel ja lastel võib kergekujuline joodipuudus põhjustada arenguhäireid, õpiraskusi ning keskmisest madalamat inteligentsustaset.

Kuid nagu iga hea asjaga elus, nii ei tohiks ka jooditablettidega liiale minna. Ületarvitamine võib samuti tervisele laastavalt mõjuda.

Siin on maksimaalsed kogused, kuid mõistlikum oleks jääda siiski soovituslike koguste juurde:

  • 1-3 aastased – 200 mikrogrammi
  • 4-8 aastased – 300 mikrogrammi
  • 9-13 aastased – 600 mikrogrammi
  • 14-18 aastased – 900 mikrogrammi
  • 19+ aastased – 1100 mikrogrammi

Allikad: Vegan.ee