Ekspert selgitab, millist voodipesu soetada

Voodipesukangas võiks olla pehme, õhku hästi läbilaskev, mugav ja ihusõbralik. Tallinna Tehnikaülikooli Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori vanemlektor Tiia Plamuse sõnul on voodipesu soetamisel kõige olulisem jälgida selle kiulist koostist ning struktuuri.

Hea uni on parim kingitus, mida teha endale ja oma lähedastele!

Milline voodilina ei aja öösel higistama?

Voodipesu kiuline koostis määrab suuresti ära materjali omadused. Tekstiilkiud jagunevad kaheks: looduslikeks ja keemilisteks. Plamuse sõnul on looduslikest kiududest valmistatud materjalid ihu vastas meeldivad, hästi õhku läbilaskvad ning need ei aja ka keha higistama.

Kõige levinum ja taskukohasema hinnaga voodipesu on valmistatud puuvillast. Selline voodipesu on vastupidav ning ihusõbralik. Ka lina kasutatakse voodipesu valmistamisel. Sellel on sarnaselt puuvillale hea õhuläbilaskvus ja samuti imab linane materjal hästi niiskust. Plamus toob välja, et luksusliku ja ühe kalleima voodipesu valmistamisel kasutatakse isegi siidi.

Mis muudab puuvillase riide pehmeks ja mõnusaks?

Mõnikord on puuvillane voodilina mõnus ja pehme, teinekord aga ebameeldivalt kare. Plamuse sõnul on vahe kiudude töötlemise viisis. Sageli on puuvillased riided merseriseeritud. Selline töötlus muudab materjali siledamaks ja pehmemaks ning annab läikivama pealinna. Plamus selgitab, et sel moel töödeldakse puuvilla kiude kontsentreeritud naatriumhüdroksiidiga.

Keemilistest tekstiilikiududest materjalid pole parimad

Keemilistest kiududest kasutatakse polüestrit (ja ka mikrokiudpolüestrit), harvemini viskoosi. Polüesterkiududest valmistatud voodipesu saab pesta madalamal temperatuuril kui näiteks puuvillast ja linast voodipesu. Lisaks ütleb ekspert, et polüesterkiududest voodilinade pluss on pesu väga kiire kuivamine. Ka triikimist kangast ei vaja.

Tavapuuvillane voodipesukomplekt või aluslina on lihtsasti hooldatav, vastupidav ning talub kuivatamist ka kõrgetel temperatuuridel. Kanga välimus sõltub sellest, kui tihedalt on niidid kootud ning milline on niidi enda kvaliteet.

Kuid Plamuse sõnul lähevad polüestrit sisaldavat voodipesud (v.a polüestermikrokiududest valmistatud voodipesu) siiski pigem kehvade valikute alla. Samuti ei soovita Plamus voodipesu, mille koostises on nii puuvill kui ka polüester.

“Need pole head valikud, sest polüestri sisaldus soodustab voodipesu topiliseks muutumist,” sõnab Plamus ja lisab: “Lisaks elektriseeruvad sünteetilised kiud üsna kergesti.”

Bambusest pesu? Oh ei!

Poest võib leida ka voodipesu, mille koostiseks on märgitud 100% bambuskiudu. Siinkohal tuleb olla aga tähelepanelik.

“Tegelikult on tegemist bambusviskoosiga, mis on keemiline tehiskiud,” selgitab ekspert. Looduslik bambuskiud on tema sõnul robustne materjal, mis sobib pigem näiteks kotiriide valmistamiseks.

Lisaks tekstiilkiududele mõjutab voodipesu omadusi ka kanga struktuur ja sidus ehk see, kuidas kangas on valmistatud. Plamuse sõnul kasutatakse voodipesukangana üldjuhul riiet, mis on valmistatud kas labases või satään(atlass-)siduses. Sidus tähendab viisi, kuidas lõngad on omavahel põimitud ehk punutud kangastruktuuris.

Satään- ja atlass-sidusega valminud kangad on pehmed ja meeldivad vastu ihu. Kuna satään- ja atlass-sidusel on pikad kude- või lõimkatted, siis see muudab materjali väga pehmeks ja meeldivaks vastu ihu. Selle siduse puhul katab üks lõimelõng mitut koelõnga või vastupidi.

Labane sidusus on lihtsaim põimimise viis – üks lõimelõng liigub ühe koelõnga pealt ja teise alt, järgmisel kudumisreal vastupidi. Labases siduses materjalid jäävad tugevamad kui satään- ja atlass-siduses materjalid.

Aga vana hea trikotaaž?

Trikotaažmaterjali võidakse sageli kasutada kummiga voodilinade valmistamisel, kuna see on hea venivusega. Trikotaažmaterjal viitab materjali struktuurile.

“Kui vaatate T-särki hästi lähedalt, näete väikseid silmuseid – silmuskudumit. Need silmused tähendavaki, et tegu on trikotaažiga,” selgitab Plamus. Seega, voodilina, millele on märgitud 100% puuvill, võib olla samal ajal ka trikotaažmaterjal.

Põhjuseks see, et esimene näitab kiulist koostist (puuvillane, linane, polüesterkiududest), teine materjali struktuuri ehk seda, kuidas kangas on valmistatud (näiteks silmuskudum).

Lisaks voodipesu materjali kiulisele koostisele ja sidususele, on võimalik anda erinevaid omadusi ka kangaste viimistlemisel. Näiteks kasutatakse voodipesu valmistamisel flanelli, mis on soojapidavam kui teised traditsioonilised materjalid. Tegu on kergelt karvastatud ja seega mehaaniliselt töödeldud kangaga. Tavaliselt on flanell valmistatud puuvillast. Soojusefekti annavadki sellele kangale karvakesed, sest nende vahele jääb liikumatu õhk.

Antibaktertiaalne? Lõhnastatud? Miks ometi?

Tänapäeval võib poodidest leida ka antibakteriaalse viimistlusega materjale ja kangaid, mis võivad olla erinevate meetoditega lõhnastatud. Üks meetod võib olla näiteks selline, et lõhnaga mikrokapslid lisatakse kangale. “Sel puhul hakkavad need kapslid aeg-ajalt lõhna eraldama,” ütleb ekspert.

Lõhnastamise ohtlikkus oleneb sellest, kui palju erinevaid viimistlusi on tehtud. “Mida rohkem on viimistlusi, seda suurem on tõenäosus, et kangal on keelatud kemikaale,” räägib Plamus.

Kas ma võin linad pesukuivatisse panna?

Pesukuivati on paljudes majapidamistes hea abiline. Kuid voodipesu kuivatamisel on kuivati kasutamisel ka miinuseid. Kuivatis kuivatamisel võivad linad kokku tõmbuda ja väheneb ka materjali tugevus.

Linane kangas ei muutu topiliseks, ent oluline on seda õigesti hooldada. Kuivatisse ei tasu linasest materjalist linu toppida.

Iga trummelkuivatuse tsükli käigus eraldub materjalist suuremaid ja väiksemaid kiukesi, mis muudabki selle tulemusena materjali nõrgemaks,” räägib TTÜ materjalitehnoloogia ekspert Tiia Plamus. Plamus soovitab voodipesu pika eluea tagamiseks eelistada pesu pesemisel madalamaid temperatuure ja lühemaid kuivatustsükleid.

Satään ja satiin – mis on mis?

Terminid satään ja satiin põhjustavad ilmselt nii mõnelegi segadust. Satäänideks (ingl k sateen) nimetatakse erinevaid puuvillaseid riideid. Satiiniks (ingl k satin) aga peamiselt keemilistest kiududest või ka siidist valmistatud satään-ja atlass-siduses riideid.

“Kindlasti ei ole õige, kui voodipesu koostiseks on märgitud 100% satiin või satään, kuna protsendiga võib märkida üksnes materjali kiulist koostist,” ütleb Plamus. Satiin ja satään näitavad aga valmistusviisi, mitte materjali.

GOTS või Oeko-tex?

 

Voodipesumaterjalide puhul on Plamuse sõnul äärmiselt oluline nende ihusõbralikkus. “Me peame olema kindlad, et need tekstiilid ei sisaldaks inimesele ja keskkonnale ohtlikke aineid,” ütleb ta.

Kõige levinum märgistus, mida linadelt võib leida, on Oeko-tex® Standard 100.  See aga ei tähenda, et materjal oleks kuidagi öko või mahe. Sertifikaat kontrollib vaid valmistoodangut ja ei taga seda, kas puuvill kasvatati mürgi- ja orjavabalt.

“See märgistus annab kindlustunde, et toode ei sisalda inimesele kahjulikke kemikaale üle lubatud piirmäära,” selgitab Plamus. Seda märgistust kasutatakse nii looduslikest kui ka keemilistest kiududest valmistatud kangaste puhul.

Lisaks sellele, et tavapuuvill on üks enim kasvatatavaid kultuure maailmas, on see ka üks kemikaalimahukamaid. Jah, keegi meist ei nätsuta otseselt voodilinu, kuid nendel kemikaalidel on tohutu mõju nii õhule, veele, pinnasele kui ka puuvillakasvatuspiirkondade inimeste tervisele. Seetõttu tuleks eelistada just mahesertifikaadiga voodilinu.

“Kui võimalik, siis võiks tootel olla GOTS-sertifikaat,” selgitab Plamus.

GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikaat tõendab, et puuvill on kasvatatud mahepõllumajanduslikult, tootmisel ei kasutata lapstööjõudu, töötajatele makstakse õiglast palka ning pakutakse inimväärseid töötingimusi ja loomulikult toimub tootmine keskkonnareostuseta.